5 oblastí, ktoré najviac ovplyvňuje zdravie vašich zubov

Vedeli ste o tom, že zdravie zubov zohráva dôležitú úlohu v celkovom zdraví? Vaše ústa sú prepojené na tráviaci systém, krvný obeh a tým pádom na všetky orgány a preto zdravie vašej ústnej dutiny priamo súvisí s celým vašim organizmom. Chcete vedieť, 5 oblastí, ktoré sú zdravým zubov ovplyvňované v najväčšej miere?

Brush teeth photo created by gpointstudio – www.freepik.com

Trávenie je prvou oblasťou, ktorú si zdravými dentálnymi návykmi ovplyvňujete najviac. Vaše zuby hrajú dôležitú úlohu v tráviacom procese tým, že drvia jedlo na menšie kúsky, aby bolo lepšie stráviteľné. Keď máte zdravé zuby, môžete jesť rôzne potraviny a získať z nich potrebné živiny. Ak však váš chrup nie je v dobrej kondícií, môže byť pre vás oveľa ťažšie jesť a tráviť jedlo správne. To môže viesť k malnutrícií (nedostatku živín), anémií (chudokrvnosti z nedostatku železa) a ďalším zdravotným ťažkostiam.

Ideálna váha. Správne žuvanie jedla je kľúčovým faktorom na ceste k zdravému tráveniu. Žuvanie tiež spúšťa uvoľňovanie hormónov v črevách, ktoré vášmu mozgu oznamujú, kedy ste sýti, čo môže pomôcť prejedaniu. Ak okrem toho budete dbať na to, aby bola vaša strava pestrá a nutrične vyvážená, je viac než pravdepodobné, že budete mať ideálnu hmotnosť. V prípade, že začínate alebo už podstupujete redukčnú diétu, dajte si zuby čím skôr do poriadku.

8 mýtov o zdraví ústnej dutiny

Srdce. Vaše zuby môžu tiež ovplyvniť zdravie vášho srdca. Orálne infekcie totiž veľmi často vedú k zápalu v tele, čo neraz spúšťa kardiovaskulárne ochorenia. Ľudí s ochorením ďasien tiež častejšie postretne infarkt či mozgová príhoda. Starostlivosť o zuby a ďasná je preto mimoriadne dôležitá, aby ste mali zdravé srdce. Samostatnú kapitolu v tejto oblasti predstavuje fajčenie. Keďže je hlavným rizikovým faktorom ochorenia ďasien, v prípade, že patríte k fajčiarom, by ste túto svoju závislosť mali prehodnotiť.

Ako predchádzať vysokému krvnému tlaku

Mozog je ďalšou z kľúčových oblastí ovplyvňovaných zdravím zubov, ďasien a celej ústnej dutiny. Zubný kaz, paradentóza a celkové zlé orálne zdravie je spojené so zvýšeným rizikom Alzheimerovej choroby a iných foriem demencie. Jedna štúdia zistila, že ľudia s ochorením ďasien mali väčšiu pravdepodobnosť vzniku demencie ako ľudia bez tohto ochorenia. Spojenie medzi zdravím ústnej dutiny a zdravím mozgu nie je úplne dopodrobna vysvetlené, ale predpokladá sa, že zápal spôsobený ochorením ďasien v ňom môže zohrávať určitú úlohu.

Spoločenský aspekt. Zdravé zuby sú základom pekného úsmevu. Diskolorácia, viditeľný zubný kaz, krivé či žlté zuby môžu znamenať zanedbané zdravie ústnej dutiny a absentujúcu dentálnu hygienu a tiež chabú domácu starostlivosť o chrup, čo v konečnom dôsledku vedie k zapáchajúcemu dychu. To môže byť dôvodom narastajúcej sociálnej izolácie, nedostatku priateľstiev či dokonca neprítomnosť partnerského vzťahu. Preto si čistite zuby minimálne 2x denne, prípadne po každom jedle, používajte aj jednozväzkovú a medzizubnú kefku, dentálnu niť a ústnu vodu. Nezabudnite tiež 1-2x ročne absolvovať preventívnu prehliadku u vášho zubného lekára a minimálne 1x tiež navštívte dentálneho hygienika. Ak sa budete okrem toho vyhýbať sladkostiam a sladeným nápojom, fajčeniu a nadmernej konzumácie kávy a červeného vína, budete mať nielen zdravý a oslnivý úsmev, ale aj pevné všeobecné zdravie.

Zdroj obrázkov: Freepik

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články