Zdravé zuby, zdravý úsmev, zdravé telo: Ako súvisí zdravie zubov a ústnej dutiny s celkovým zdravím?

Väčšina ľudí už od malička vie, že čistenie zubov je dôležité pre prevenciu zubného kazu a ďalších ochorení ústnej dutiny. Ruku na srdce: Umývate si zuby pravidelne, dostatočne dlho a správnou technikou? 

Zdravie ústnej dutiny sa často podceňuje, no v skutočnosti má zásadný vplyv na celkové zdravie a kvalitu života. Choroby ústnej dutiny, ako sú kazy, paradentóza a iné, nespôsobujú len bolesť a nepohodlie, ale môžu mať aj vážne funkčné, emocionálne a sociálne dôsledky.

Niekedy však pravidelná a dôkladná starostlivosť o zuby nestačí. Na zdravie zubov majú vplyv aj genetika a celkové zdravie tela. Rôzne ochorenia môžu spôsobiť problémy v ústnej dutine. Poďme si o tom povedať viac. 

Zdravie ústnej dutiny: Oveľa viac než len zdravé zuby

Zdravie ústnej dutiny sa často vníma len ako starostlivosť o zuby a ďasná, ale jeho význam je oveľa širší. Spojenie medzi ústnym zdravím a celkovým zdravím tela je nepopierateľné a zanedbávanie ústnej hygieny môže mať závažné následky. 

TIP: Viete, ako na krásny žiarivý úsmev? Správna a pravidelná starostlivosť o zuby je prvý krok. Tak ako sa starať o zdravé zuby? 

Následky zlého zdravia ústnej dutiny siahajú ďaleko za hranice estetického vnímania. Okrem vplyvu na celkové zdravie môže mať zlé zdravie ústnej dutiny aj vážne funkčné, emocionálne a sociálne dôsledky.

Funkčné dôsledky:

 • Ťažkosti s jedením: Bolesť, zápal a strata zubov sťažujú konzumáciu potravín a jedál, čo môže negatívne ovplyvniť vašu radosť z jedla a zároveň viesť k podvýžive a nedostatku živín.
 • Poruchy reči: Chýbajúce alebo poškodené zuby a tkanivá v ústnej dutine môžu ovplyvniť zrozumiteľnosť reči a viesť k pocitom izolácie a frustrácie.
 • Problémy s dýchaním: Infekcie v ústnej dutine sa môžu šíriť do dýchacích ciest a spôsobovať rôzne ťažkosti, ako aj zápal pľúc.
 • Kvalita života: Bolesť súvisiaca so zdravím ústnej dutiny môže narušiť spánok, sústredenie sa a celkovú pohodu. Chronická bolesť môže viesť k zníženej produktivite v práci a škole.

Emocionálne a sociálne dôsledky:

 • Nízke sebavedomie: Nezdravé zuby a ústna dutina majú vplyv na ľudské sebavedomie a sebaúctu. Ľudia sa stránia spoločnosti, boja sa usmiať a rozprávať, jednoducho sa hanbia. 
 • Sociálna izolácia: Strach z posmechu alebo nepríjemného zápachu z úst môže viesť k vyhýbaniu sa sociálnym aktivitám a izolácii.
 • Depresia a úzkosť: Chronické problémy so zdravím ústnej dutiny sú spojené s vyšším rizikom depresie a úzkostných porúch.

Ako zdravie ústnej dutiny súvisí s celkovým zdravím človeka? 

Image by Drazen Zigic on Freepik

Ústa sú vstupnou bránou do tela a zdravie ústnej dutiny hrá oveľa dôležitejšiu úlohu, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Úzke prepojenie medzi zdravím ústnej dutiny a celkovým zdravím je významnou oblasťou výskumu, ktorý objasňuje zložité spôsoby, akými môže dentálna hygiena ovplyvniť váš fyzický a duševný stav. 

Infekcie v ústach často spôsobujú zmätok v organizme, čo môže potenciálne viesť k stavom, ako je endokarditída, kardiovaskulárne ochorenia a komplikácie v tehotenstve. Pacienti s cukrovkou sú náchylnejší na ochorenie ďasien, čo môže sťažiť kontrolu hladiny cukru v krvi. 

Ale aj ochorenia ako osteoporóza, Alzheimerova choroba a ďalšie stavy sú spojené s problémami v ústnej dutine.

Cukrovka

Je zaujímavé, že vzťah medzi ochorením ústnej dutiny a cukrovkou je obojsmerný. Ako vplýva cukrovka na zdravie zubov a ústnej dutiny? Nielenže cukrovka zvyšuje riziko ochorenia zubov a ďasien, ale tento typ ochorenia môže tiež sťažiť efektívne riadenie hladiny cukru v krvi.

Vysoká hladina cukru v krvi vytvára priaznivé prostredie pre rast baktérií v ústnej dutine, ktoré vedie k zápalu a infekcii. Môže oslabiť imunitný systém, takže je pre telo ťažšie bojovať s infekciami, vrátane tých v ústach. To môže spôsobiť celý rad zdravotných problémov ústnej dutiny, ako je ochorenie ďasien, zubný kaz a plesňové infekcie. 

Ohrození sú najmä tí, ktorí nemajú cukrovku pod kontrolou. Neliečené ochorenie ďasien môže u diabetikov viesť k vážnym komplikáciám, ako sú srdcové choroby a mozgová príhoda.

Srdcové ochorenia

Zápalové ochorenie ďasien je spojené so zvýšeným rizikom srdcových chorôb a mozgovej príhody. Baktérie z ústnej dutiny sa môžu dostať do krvného obehu a upchať tepny, čo môže viesť k ateroskleróze. Okrem toho sa zápal vyvolaný ochorením ďasien podieľa na riziku srdcového infarktu a mŕtvice.

Zápal spôsobený neliečeným ochorením ďasien zvyšuje tiež riziko krvných zrazenín, čo môže mať za následok kardiovaskulárne príhody.  

Ochorenia dýchacích ciest

Vedeli ste, že zdravie ústnej dutiny zohráva úlohu aj pri udržiavaní zdravých pľúc a dýchacích ciest? Niektoré štúdie ukázali, že zlá ústna hygiena môže ovplyvniť respiračné stavy, ako je zápal pľúc a chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). 

Prítomnosť baktérií v ústach, najmä u jedincov s ochorením ďasien, môže zvýšiť riziko vzniku respiračných infekcií. Baktérie sa dostanú do pľúc a spôsobia zápal a infekciu.

Na podporu zdravia dýchacích ciest je dôležité zaužívať si správne postupy ústnej hygieny. To zahŕňa čistenie zubov aspoň dvakrát denne, používanie dentálnej nite, pravidelné návštevy zubára a profesionálnu dentálnu hygienu. Udržiavaním zdravých úst môžete znížiť riziko infekcií dýchacích ciest a podporiť celkovú pohodu pri dýchaní.

Osteoporóza

Toto ochorenie, ktoré oslabuje kosti, môže mať za následok aj stratu kostnej hmoty v čeľusti, čo vedie k uvoľneniu a vypadávaniu zubov. Aj preto sú dôležité pravidelné zubné prehliadky. Zubár môže zistiť príznaky osteoporózy a odporučiť pacientovi ďalšie vyšetrenia u špecialistu.

Autor fotky: George Becker

Tehotenstvo

Hormonálne zmeny a kolísanie hladín hormónov počas menštruácie, a najmä počas tehotenstva robia ženy náchylnejšími na ochorenie ďasien. Známa je napríklad tehotenská gingivitída. Ide o zápaly ústnych slizníc, ktoré spôsobuje zvýšená hladina estrogénu. 

V prípade dlhotrvajúceho zápalu ďasien dochádza k jeho šíreniu na kosť zubného lôžka a závesný aparát zubov. Tu už sa prejavuje paradontitída, ktorá môže viesť až k strate zubov. 

Ak sa toto ochorenie včas nelieči, môže viesť k závažnejším problémom, ako je predčasný pôrod a nízka pôrodná váha.

Oslabený imunitný systém

Oslabený imunitný systém, či už v dôsledku HIV/AIDS, chemoterapie alebo užívania steroidov, zvyšuje náchylnosť k infekciám ústnej dutiny, ako sú plesňové infekcie a kandidóza.

Neustály boj proti zápalu v ústach môže oslabiť schopnosť imunitného systému reagovať na iné infekcie a choroby. To môže viesť k častejším infekciám, predĺženému zotavovaniu a zvýšenej náchylnosti k chronickým ochoreniam.

Alzheimerova choroba

Zlé zdravie ústnej dutiny spôsobí zápal ďasien. Keď baktérie opustia ústa a cestujú do mozgu, môžu zabíjať mozgové bunky, čo vedie k strate pamäti. Ústne baktérie zo zlej dentálnej hygieny sa podieľajú na rozvoji Alzheimerovej choroby a demencie. 

Najbežnejšie ochorenia ústnej dutiny

Ochorenie ústnej dutiny, známe aj ako parodontálne ochorenie, môže mať vážne následky pre vaše celkové zdravie a pohodu. Problémy so zubami a zápal ďasien sú jedny z najčastejších zdravotných problémov, s ktorými sa väčšina ľudí vo svojom živote stretne.  

Väčšine ochorení ústnej dutiny sa dá do značnej miery predísť a možno ich liečiť v počiatočných štádiách. Aké sú najčastejšie ochorenia ústnej dutiny a aké sú príznaky? 

Image by senivpetro on Freepik

Citlivé zuby

Citlivé zuby sú bežným problémom, ktorý sa prejavuje ako ostrá bolesť alebo nepríjemný pocit v zuboch vyvolaný rôznymi podnetmi, ako je studený vzduch, horúce a studené nápoje a jedlá a pod. U žien sú zuby bolestivejšie a citlivejšie aj v období perimenopauzy

Vinníkom môže byť aj cukor, ktorý môže preniknúť do zubnej skloviny a dráždiť dentín, mäkkú časť zuba pod sklovinou. Niektorí ľudia s citlivými zubami pociťujú bolesť aj pri bežných úkonoch ústnej hygieny, ako je čistenie zubov kefkou a zubnou niťou.

Existuje viacero faktorov, ktoré môžu viesť k citlivým zubom, vrátane:

 • Opotrebovanie skloviny: Zubná sklovina je ochranná vrstva zubov. Ak sa sklovina časom opotrebuje v dôsledku zubného kazu, erózie alebo obrusovania zubov, dentin zostáva odkrytý a citlivý na podnety.
 • Ustupujúce ďasná: Ustupujúce ďasná odhaľujú koreň zuba, ktorý je pokrytý tenšou a citlivejšou vrstvou skloviny ako koruna zuba.
 • Popraskaná alebo poškodená sklovina: Praskliny v zubnej sklovine môžu umožniť prenikanie dráždivých látok k zubovine a vyvolať bolesť.
 • Niektoré stomatologické zákroky: Niektoré stomatologické zákroky, ako je bielenie zubov alebo plombovanie zubov, môžu dočasne zvýšiť citlivosť zubov.

Zubný kaz

Zubný kaz je bežné ochorenie, ktoré postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Vzniká pôsobením baktérií v zubnom povlaku, ktoré rozkladajú cukry z potravy a produkujú kyseliny. Tieto kyseliny pomaly narúšajú zubnú sklovinu, najtvrdšiu látku v ľudskom tele, a vedú k tvorbe kazov.

Ako vzniká zubný kaz? Na zuboch sa neustále tvorí lepkavý film nazývaný zubný povlak. Ak ho neodstránite dôkladným čistením zubov, baktérie v ňom sa rozmnožujú a produkujú kyseliny. Tieto kyseliny napádajú zubnú sklovinu a oslabujú ju. Vytvárajú sa mikroskopické otvory, tzv. demineralizácia.

Ak sa demineralizácia nelieči, baktérie prenikajú hlbšie do zuba a poškodzujú dentín, mäkšiu vrstvu pod sklovinou. To vedie k tvorbe kazu, viditeľnej dutiny v zube. Pokročilý kaz môže spôsobovať bolesť, citlivosť a infekciu. Ak sa nelieči, môže viesť k strate zuba.

Faktory ovplyvňujúce vznik zubného kazu:

 • Strava: Vysoký príjem cukrov, najmä sladkých potravín a nápojov, zvyšuje riziko vzniku kazu.
 • Nedostatočná hygiena: Nesprávne čistenie zubov alebo nedostatočné čistenie medzizubných priestorov umožňuje baktériám v zubnom povlaku prosperovať.
 • Nedostatok fluoridu: Fluorid posilňuje zubnú sklovinu a chráni ju pred kyselinami. Nedostatočný príjem fluoridu z pitnej vody alebo zubných pást môže zvýšiť riziko kazu.
 • Sucho v ústach: Sucho v ústach, ktoré sa často objavuje aj pri cukrovke, problémoch s obličkami a zlyhaní obličiek, má tiež vplyv na tvorbu zubného kazu. Sliny pomáhajú odplavovať baktérie a neutralizovať kyseliny. Sucho v ústach znižuje produkciu slín a zvyšuje riziko kazu.
 • Genetické faktory: Niektorí ľudia sú geneticky predisponovaní na zubný kaz viac ako iní.
Image by freepik

Zubná erózia

Zubná erózia je bežný, ale často nenápadný stav. Ide o postupnú stratu zubnej skloviny, tvrdej vonkajšej vrstvy zubov, vplyvom kyselín. Na rozdiel od zubného kazu, ktorý je spôsobený baktériami, eróziu spôsobujú kyseliny z potravy a nápojov, ale aj zo žalúdka.

Príznaky a symptómy zubnej erózie:

 • Citlivosť zubov na chladné, sladké alebo kyslé potraviny a nápoje.
 • Opotrebované a deformované zuby.
 • Praskliny a zlomeniny na zuboch.
 • Zvýšená pigmentácia – zuby sa zdajú žlté alebo hnedé.

Existuje viacero faktorov, ktoré prispievajú k erózii zubov, vrátane:

 • Citrusové plody, ovocné džúsy, sýtené nápoje, víno a energetické nápoje sú bohaté na kyseliny, ktoré môžu negatívne vplývať na zubnú sklovinu.
 • Opakované vracanie žalúdočnej kyseliny do úst, tzv. reflux, môže značne poškodiť sklovinu.
 • Poruchy príjmu potravy ako bulimia nervosa, ktorá sa vyznačuje opakovaným vracaním, môže viesť k závažnej erózii zubov.
 • Nedostatok slín a sucho v ústach môže znížiť prirodzenú ochranu zubov pred kyselinami.
 • Niektoré lieky, ako sú aspirín a vitamín C vo vysokých dávkach, môžu eróziu zhoršiť.

Liečba zubnej erózie závisí od závažnosti poškodenia. V počiatočných štádiách sa zubár môže zamerať na prevenciu a ochranu zostávajúcej skloviny. V pokročilých štádiách môže byť potrebná výplň, korunka alebo iná reštauračná liečba.

Afty v ústach

Afty sú malé vredy, ktoré sa objavujú v ústach, najčastejšie na vnútornej strane líc, jazyku, ďasnách alebo mäkkom podnebí. Zvyčajne sú biele alebo žlté v strede s červeným okrajom a môžu byť bolestivé, najmä pri jedle, pití alebo rozprávaní.

Presná príčina aft nie je úplne objasnená, ale predpokladá sa, že ich vznik súvisí s kombináciou faktorov, ako sú:

 • Imunitný systém.
 • Genetika.
 • Stres.
 • Lokálne podráždenie.
 • Hormonálne zmeny.
 • Nedostatok vitamínov a minerálov.
Image by freepik

Afty sa zvyčajne zahoja samy v priebehu 1-2 týždňov. Existuje však viacero možností, ako zmierniť bolesť a urýchliť hojenie. Na postihnuté miesta sa dajú aplikovať voľnopredajné gély alebo ústne vody, ktoré znecitlivia bolesť. Zmierniť bolesť môžete aj pomocou teplej slanej vody. 

Skúste tiež zameniť tuhú stravu za mäkkú a tekutú, aby ste afty nedráždili. Stres môže vyvolať afty, preto je dôležité nájsť spôsoby, ako ho zvládnuť, ako je cvičenie, relaxačné techniky alebo trávenie času s blízkymi.

Zaujímavosť: Viete, ako sa chrániť pred oxidačným stresom? Skúste to pomocou selénu. Prečítajte si viac o tom, ako selén vplýva na ľudské telo

Ak sú však afty veľké, bolestivé a pretrvávajú dlhšie ako 3 týždne alebo sa vyskytujú často, je dôležité navštíviť lekára, aby vylúčil iné možné príčiny.

Parodontálne ochorenie

Parodontálne ochorenie, známe aj ako paradentóza, je závažné ochorenie, ktoré postihuje tkanivá okolo zubov, vrátane ďasien, väzov a závesného aparátu. V počiatočných štádiách sa prejavuje krvácaním a zápalom ďasien (gingivitída), ale ak sa nelieči, môže viesť k vážnym následkom, ako je uvoľnenie a vypadávanie zubov.

Parodontálne ochorenie je spôsobené baktériami, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ústnej dutine. Opäť tu máme čo dočinenia so zubným povlakom. Ak sa zubný povlak včas neodstráni, zmení sa na zubný kameň, ktorý už bežným čistením zubov neodstránite.

Bakteriálne toxíny v zubnom povlaku a zubnom kameni dráždia ďasná a spôsobujú ich zápal. Ak sa zápal nelieči, môže sa rozšíriť hlbšie do tkanív a poškodiť väzy a kosť, ktorá podporuje zuby. To vedie k uvoľneniu zubov a v konečnom dôsledku k ich vypadávaniu.

Faktory ovplyvňujúce parodontálne ochorenie:

 • Nedostatočná ústna hygiena: Nesprávne čistenie zubov alebo nedostatočné čistenie medzizubných priestorov je hlavnou príčinou parodontálneho ochorenia.
 • Fajčenie: Fajčenie je jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov pre parodontálne ochorenie. Fajčenie poškodzuje tkanivá okolo zubov a sťažuje liečbu.
 • Diabetes: Ľudia s cukrovkou majú vyššie riziko vzniku parodontálneho ochorenia.
 • Genetické faktory: Niektorí ľudia sú geneticky predisponovaní na parodontálne ochorenie.
 • Vek: Riziko parodontálneho ochorenia sa s pribúdajúcim vekom zvyšuje.
 • Oslabený imunitný systém: Ľudia s oslabeným imunitným systémom, napríklad pacienti s rakovinou alebo HIV/AIDS, sú náchylnejší na parodontálne ochorenie.

Príznaky parodontálneho ochorenia:

 • Krvácajúce ďasná.
 • Zápal ďasien.
 • Ustupujúce ďasná.
 • Zápach z úst. 
 • Uvoľnené a kývajúce sa zuby.
 • Vypadávanie zubov.

Vypadávanie zubov (Edentulizmus)

Edentulizmus, známy aj ako úplná strata zubov, predstavuje závažný zdravotný stav, ktorý postihuje milióny ľudí po celom svete. Zatiaľ čo strata zubov sa môže javiť ako estetický problém, v skutočnosti má vážne a ďalekosiahle následky na fyzické aj psychické zdravie.

Strata zubov je zvyčajne vrcholom celoživotného zanedbania ústnej hygieny, ktoré vedie k pokročilému zubnému kazu a závažnému parodontálnemu ochoreniu. 

Zaujímavosť: Zubný kaz je strašiak, ktorý si automaticky spájame s návštevou zubára. Zubnému kazu sa však dá predchádzať. Spoznajte proces tvorby zubného kazu a jednoduché tipy pre zdravé zuby. 

Autor fotky: Pavel Danilyuk

Medzi ďalšie príčiny edentulizmu patria:

 • Trauma: Úrazy ústnej dutiny, ako sú pády alebo nárazy, môžu viesť k strate zubov.
 • Genetické faktory: Niektorí ľudia sú geneticky predisponovaní k strate zubov v skoršom veku.
 • Rôzne ochorenia: Určité chronické ochorenia, ako je cukrovka, osteoporóza a rakovina, môžu zvýšiť riziko edentulizmu.
 • Lieky: Niektoré lieky, ako sú steroidy a antidepresíva, môžu mať vedľajšie účinky, ktoré ovplyvňujú zdravie ústnej dutiny a zvyšujú riziko vypadávania zubov.

Rakovina ústnej dutiny

Fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu sú hlavnými rizikovými faktormi pre rakovinu ústnej dutiny. Zubári zohrávajú kľúčovú úlohu pri včasnej diagnostike rakoviny ústnej dutiny, pretože si počas vyšetrenia všimnú vredy, hrčky alebo biele škvrny na sliznici úst.

Rakovina ústnej dutiny v počiatočných štádiách často nemá žiadne príznaky, preto je dôležité pravidelne navštevovať zubára a podrobiť sa prehliadkam ústnej dutiny.

Medzi možné príznaky rakoviny ústnej dutiny patria:

 • Vredy, ktoré sa nehoja.
 • Biely alebo červený plak na sliznici úst.
 • Hrčka v ústach alebo na krku.
 • Bolesť v ústach alebo uchu.
 • Znecitlivenie alebo brnenie v ústach.
 • Problémy s prehĺtaním alebo žuvaním.
 • Uvoľňovanie zubov.
 • Nevysvetliteľná strata váhy.

Zubná trauma

Ústno-zubná trauma, známa aj ako orálna trauma, zahŕňa poranenia zubov, úst a ústnej dutiny. Existuje viacero faktorov, ktoré prispievajú k ústno-zubným traumám, pričom sa dajú rozdeliť do dvoch kategórií:

Orálne faktory:

 • Nedostatočné zarovnanie zubov (maloklúzia).
 • Vyčnievajúce zuby.
 • Chýbajúce zuby.
 • Tenké skloviny.
 • Opakované hryzenie do líc alebo jazyka.

Faktory prostredia:

 • Nehody na ihriskách.
 • Riskantné správanie, ako napríklad pád na skateboardoch alebo bicykloch.
 • Dopravné nehody.
 • Údery, nárazy a pod.

Liečba týchto traumat závisí od závažnosti poranenia. V niektorých prípadoch môže stačiť jednoduché čistenie a bandážovanie rany. V iných prípadoch môže byť potrebná rozsiahla zubná liečba, ako sú výplne, korunky alebo zubné implantáty. V závažných prípadoch môže byť potrebná aj chirurgia.

TIP: Čaká vás návšteva zubára? Zistite, koľko stojí zubný implantát.

Tipy na prevenciu ochorení ústnej dutiny a zubov

Tu je niekoľko rád, ako udržiavať správnu ústnu hygienu a návyky, ktoré môžu zabrániť rozvoju ochorenia ústnej dutiny:

 • Čistite si zuby niekoľko minút dvakrát denne pomocou fluoridovej zubnej pasty na odstránenie zubného povlaku a baktérií. 
 • Používajte zubnú niť ako súčasť vašej ústnej hygieny na odstránenie zvyškov jedla a povlaku medzi zubami. 
 • Ústna voda je vynikajúci spôsob, ako zabiť baktérie a osviežiť dych. 
 • Pravidelne navštevujte svojho zubára. Rutinné zubné prehliadky a čistenie môžu pomôcť predchádzať ochoreniu ďasien a včas odhaliť akékoľvek problémy. 
 • Prestaňte fajčiť. Fajčenie zvyšuje riziko ochorenia ďasien a rôznych zdravotných problémov. 
 • Jedzte zdravú a vyváženú stravu. Ovocie, zelenina a celé zrná môžu pomôcť pri podpore dobrého zdravia ústnej dutiny. Obmedzte sladké a kyslé potraviny, pretože môžu narúšať zubnú sklovinu a viesť k zubnému kazu. 

Na záver

Zdravie ústnej dutiny nie je len o krásnom úsmeve a sviežom dychu. Je to neoddeliteľná súčasť celkového zdravia a pohody. Ochorenia ústnej dutiny sú spojené so zvýšeným rizikom vzniku rôznych chronických ochorení, vrátane srdcových chorôb, cukrovky, mozgovej príhody, respiračných infekcií, predčasného pôrodu, Alzheimerovej choroby a osteoporózy.

Preto je nevyhnutné pristupovať k ústnej hygiene ako k neoddeliteľnej súčasti celkovej starostlivosti o zdravie. Pravidelné čistenie zubov, používanie zubnej nite, vyplachovanie úst, zdravá strava, nefajčenie a pravidelné návštevy zubára môžu významne prispieť k prevencii ústnych ochorení a zlepšeniu celkového zdravia.

Buďme preto zodpovední a venujme náležitú pozornosť našim zubom a ďasnám, pretože zdravý úsmev je odrazom zdravého tela.


Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:

PoctiveSEO: Zoznámte sa so SEO a naučte sa ho využiť vo svoj prospech: Od základov po najdôležitejšie faktory

Autor: Eva Dedinská, Skúsená SEO copywriterka a autorka 9 kníh

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články