Ako predchádzať vysokému krvnému tlaku

Väčšina ľudí s vysokým krvným tlakom (hypertenziou) ani len netuší, že nejakým problémom trpia, pretože ich stav je zo začiatku bez príznakov. Keď sa už príznaky objavia, väčšinou ide už o naozaj rapídne zvýšenie krvného tlaku a vyžaduje náhly lekársky zásah. K hypertenzii dochádza vtedy, keď je tlak v tepnách natoľko vysoký, že srdce sa musí oveľa viac namáhať, aby zvládalo distribuovať krv do celého tela. Ako môžeme výšku svojho krvného tlaku ovplyvniť?

V tomto článku sa dozviete:

  • Aký vysoký by mal byť krvný tlak u zdravého človeka.
  • Aké sú dôsledky hypertenzie.
  • Do akej miery za to môžu gény.
  • Ako ho možno dlhodobo znížiť.

Aká by mala byť výška krvného tlaku?

Krvný tlak sa udáva dvomi číselnými hodnotami. Prvé číslo – systolický krvný tlak, predstavuje tlak v cievach, keď vám bije srdce. Druhé číslo – diastolický krvný tlak, predstavuje tlak v cievach, keď vám srdce medzi údermi odpočíva. Jednotkou merania krvného tlaku sú milimetre ortuťového stĺpca označované skratkou mmHg.

Lekári sa vo všeobecnosti zhodli na tom, že horná hranica normálneho krvného tlaku je 140/90 mmHg. Ideálny krvný tlak je v skutočnosti okolo 115/75 mmHg. Pri tejto hodnote je riziko úmrtia na infarkt a mŕtvicu súvisiace s krvným tlakom takmer nulové.

Zdravotné dôsledky hypertenzie

  • Upchatie koronárnej artérie. Upchaté tepny zabraňujú prietoku krvi do tkanív srdcového svalu, výsledkom čoho býva bolesť alebo tlak na hrudníku, arytmia alebo srdcový infarkt či úplne zlyhanie srdca.
  • Mozgová mŕtvica. Je spôsobená upchatím alebo prasknutím ciev v mozgu.
  • Ochorenie obličiek. Upchatie artérií okolo obličiek spôsobuje ich nepriechodnosť a neschopnosť filtrovať krv.
  • Poruchy zraku. Zúžené alebo blokované cievky v oku.
  • Zníženie sexuálneho libida u žien a problémy s erekciou u mužov.
  • Ochorenie periférnych artérií. Zúženie ciev v orgánoch aj končatinách (nohy, ruky, brucho, hlava) spôsobuje bolesti a závraty.
  • Demencia. Upchatie artérií vedúcich do mozgu blokuje priechod krvi do tejto oblasti.

Môže za to genetika?

Zatiaľ čo genetická predispozícia sa na rozvinutí hypertenzie podieľa približne do výšky 30%, zvyšok ovplyvňuje výlučne náš životný štýl. To znamená, že svoj zdravotný stav máme z väčšej časti vo svojich rukách. Ak máte vysoký krvný tlak v rodinnej anamnéze, o to viac by ste si mali dať záležať na tom, aby ste mu svojim životným štýlom predchádzali.

Ako predchádzať vysokému krvnému tlaku?

Stravou. Zaraďte do jedálnička ovocie a zeleninu. Tieto dve zložky by mali tvoriť polovicu vášho jedálnička. Tretinu by mali tvoriť bielkoviny a druhú tretinu celozrnné produkty. Za jeden z najzdravších stravovacích prístupov sa v súčasnosti považuje tzv. Mediteránna strava. Tá zahŕňa konzumáciu ovocia, zeleniny, rýb (losos), strukovín, orechov a semien a zdravých tukov (rastlinné oleje).

Zároveň obmedzte alebo úplne vylúčte cukor, bielu múku a transmastné tuky. Rovnako tiež obmedzte alebo úplne vylúčte alkoholkofeín. Dodržiavajte pitný režim (čistá voda, minerálne vody striedať, nesladený bylinkový čaj). Fajčenie je v zdravom životnom štýle neprípustné.

Priemyselne spracované potraviny prestaňte konzumovať úplne, alebo naozaj len vo výnimočných prípadoch. Najlepšie spravíte, ak si budete pripravovať jedlo doma zo skutočných potravín, pretože len tak budete vedieť, čo vaša strava obsahuje.

Prvá pomoc komplexne: Naučte sa zachrániť život a okamžite zmierňovať bolesť

Športujte. Kľúčová je pravidelnosť. Už 30 minút pohybovej aktivity denne vám môže znížiť krvný tlak o 4 až 9 mmHg. Ak prestanete cvičiť pravidelne, vysoké hodnoty tlaku sa vám zrejme vrátia naspäť.

Eliminujte stres. Dlhodobé vystavenie enormnej stresovej záťaži uvoľňujú do tela vysoké hladiny hormónov kortizolu a adrenalínu, čo tiež spôsobuje zvýšený krvný tlak. Preto je pre nás dôležité, aby sme naučili stres spracúvať. Nápomocné bývajú rôzne uvoľňovacie a dychové techniky a tiež meditácie. V prípade, že ich neovládate, môžete sa obrátiť na psychológa či terapeuta. Pomôcť tiež môže budovanie záchrannej siete priateľov, záujmová činnosť, dostatok kvalitného spánku a dobrý časový manažment.

Mali ste už niekedy problém s vysokým krvným tlakom? Čo vám pomohlo upraviť ho?

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články