Prvá pomoc komplexne: Naučte sa zachrániť život a okamžite zmierňovať bolesť

Dennodenne sa stretávame s nehodami, zdravotnými problémami či bolesťami. Zmierňujú ich a riešia, samozrejme, lekári, zdravotníci a záchranári. Do ich príchodu však dokáže veľa aj laik. Stačí poznať základy prvej pomoci a môžete zachrániť život. Poďme sa teda pozrieť na základné situácie, s ktorými sa môžete či už na cestách, v práci alebo doma stretnúť.

Prvá pomoc

Pod prvou pomocou sa skrýva súbor opatrení, ktoré sa zranenej alebo chorej osobe poskytnú ešte pred odborným vyšetrením zdravotníkmi. Poskytnutie prvej pomoci, môže viesť k rýchlejšiemu zotaveniu, zabráneniu vzniku komplikácií a najmä k záchrane života. Naopak, jej neposkytnutie môže vo výsledku znamenať smrť.

Prvá pomoc pri vysokom krvnom tlaku

Vysoký krvný tlak tvorí takmer pätinu výjazdov záchrannej zdravotnej služby vo veľkých mestách. Dôležité je vedieť, že nekontrolovaný vysoký krvný tlak môže byť zodpovedný za poškodenie srdca, mozgu i obličiek  a poškodené obličky zas môžu spôsobiť samovoľný únik moču, v horšom prípade aj úplné zlyhanie obličiek.

Preto si treba všímať aj pridružené príznaky hypertenzie, a to dýchavicu, poruchy reči a videnia, bolesť na hrudníku, vracanie i neodznievajúcu bolesť hlavy. Vtedy treba vyhľadať lekára alebo zavolať rýchlu lekársku pomoc.

Pri vzostupe krvného tlaku treba osobu upokojiť a uložiť do ležiacej alebo sediacej polohy. Prvou pomocou môžu byť aj pohotovostné lieky. Treba sa však vždy riadiť pokynmi lekára.

Prvá pomoc pri úpale

K prehriatiu dochádza vtedy, keď sa telo kvôli extrémnym vonkajším podmienkam nestíha ochladzovať. K príznakom prehratia patrí únava, nevoľnosť, slabosť, vracanie, bolesť hlavy i svalov, závrate, svalové kŕče, bolesti, podráždenosť, búšenie srdca a telesná teplota do 41 °C.

Čo teda robiť, ak niekto vykazuje tieto príznaky?

●     Postihnutého preneste do chladného prostredia.

●     Začnite s akýmkoľvek chladením (potieraním vlažnou vodou, ovievaním, prikrytím vlhkou plachtou, prikladaním studených obkladov ku krku, do podpazušia a slabín).

●     Zabezpečte dostatok tekutín – nesladených.

●     Ak sa ťažkosti nezmiernia, zavolajte lekára.

Prvá pomoc pri popáleninách od slnka

Prehnať to s pobytom na slnku je veľmi jednoduché a vo výsledku si to odnesie vaša pokožka. Bolestivé spálenie sa prejaví po približne 4 hodinách miernym opuchom, začervenaním, zvýšenou teplotou kože až pľuzgierikmi. Môže sa objaviť aj nevoľnosť i horúčka. Na popáleniny od slnka by si mali dávať ešte väčší pozor ľudia, ktorých trápi psoriáza a kožné choroby, ktoré môžu spáleniny ešte zhoršiť.

Okamžitú úľavu dosiahnete vlažnou sprchou, ktorú môžete postupne ochladzovať. Pokračovať môžete studenými obkladmi či vyskúšať niektorú z tradičných rád – priložiť na pokožku jogurt, smotanu, tvaroh alebo nakrájanú uhorku či zemiak.

Tip: Poznáte prírodné antibiotikum dračiu krv?

Prvá pomoc pri popálení ohňom či horúcimi predmetmi

Popáleniny vznikajú pôsobením tepla v podobe horúcich predmetov, tekutín, plynov alebo priameho ohňa. Patria tu však aj chemické látky, elektrický prúd i blesk.

●     Ako prvé je dôležité popáleninu schladiť vodou, najmenej 10-15 minút. Na ľad ale zabudnite. Popáleninu ničím nenatierajte!

●     Z poranených končatín čo najskôr odstráňte prstene, hodinky či iné ozdoby.

●     Popáleninu prekryte sterilným obväzom (napríklad z lekárničky, ktorá patrí do povinnej výbavy auta) alebo akoukoľvek čistou tkaninou, ktorá nezanecháva chĺpky.

●     Pri rozsiahlych popáleninách hrozí aj šok, myslite aj na protišokové opatrenia 5T – ticho, teplo, tíšenie bolesti, tekutiny a transport.

Prvá pomoc pri krvácaní

Zastaviť krvácanie by malo byť pri poskytovaní prvej pomoci vždy prioritou číslo 1 a preto je dobré mať v tom jasno. Rozlišujeme 2 základné typy krvácení – žilovej a arteriálnej.

Vonkajšie krvácanie zastavíte tlakom na ranu, buď tlakovým obväzom, akýmkoľvek improvizovaným tlakovým obväzom alebo dokonca aj vlastnou rukou. Pri tom nezabúdajte používať rukavice.

Pokiaľ je to možné (napríklad u poranených končatín), zdvihneme krvácajúce miesto nad úroveň srdca.

Ak je v rane cudzie teleso (sklo, konár, nôž), určite ho nevyťahujte. Teleso je potrebné fixovať a okraje rany tlačiť k nemu.

Prvá pomoc pri krvácaní z nosa

Krvácanie z nosa môže mať viditeľnú príčinu, napr. úder do nosa, ale aj voľným okom neviditeľné príčiny, ako je vysoký tlak a pod.

Ak krvácate z nosa, tak sa posaďte, predkloňte si hlavu a nechajte krv voľne vytekať. Dýchajte ústami a tlačte si najmenej 10 minút mäkkú časť nosa. Nesmrkajte, nekašlite. Ak sa krvácanie nezastaví do pol hodiny, volajte lekársku pomoc.

Prvá pomoc pri zlomenine

Základom prvej pomoci pri zlomeninách je znehybniť zlomenú kosť a zabezpečiť prevoz do nemocnice. Pri ošetrení treba postupovať opatrne, aby ste nespôsobili ešte väčšiu bolesť či viac neublížili. Pri podozrení na poškodenie chrbtice dbajte na dôsledné fixovanie a ak to nie je nutné, s postihnutým radšej nehýbte a počkajte na príchod záchranárov.

Prvá pomoc pri seknutí v krížoch

Seknutie v krížoch často prichádza nečakane a bez varovania. Predchádzať sa mu dá vhodným cvičením, čo však robiť, keď už nastane?

Ak vás seklo v krížoch, dôležité je nájsť si pozíciu, v ktorej budete cítiť aspoň ako-tak úľavu. Výrazne pomáha aj priloženie suchého teplého obkladu na bolestivé miesto. Nemusia to byť práve termo náplaste, pomôže aj termofór, prípadne fén s horúcim vzduchom. O ďalšej liečbe je však potrebné poradiť sa s odborníkom.

Prvá pomoc pri bolesti žlčníka

Prudká bolesť v hornej časti brucha je často znakom žlčníkového záchvatu. Bolesť pritom môže byť slabšia až priam neznesiteľná. Za žlčníkovým záchvatom stoja najmä žlčníkové kamene, ktoré upchávajú žlčové cesty a spôsobujú prudkú bolesť. Ako spoznať žlčníkový záchvat?

●     bolesť brucha

●     nevoľnosť

●     vystreľujúca bolesť aj do chrbta až k lopatkám

●     vracanie

●     teplota, zimnica

●     zafarbenie stolice do šeda

Ak spozorujete príznaky žlčníkového záchvatu, naordinujte si pôst, môžete skúsiť aj lieky na uvoľnenie kŕčov, bylinkový čaj z mäty či harmančeka. Pri akútnej a neustupujúcej bolesti určite kontaktujte lekára.

Tip: Poznáte detoxikačnú kúru na žlčník?

Prvá pomoc pri uštipnutí osou

Leto výrazne praje osám, čo teda robiť, keď dôjde k stretu?

●     Miesto vpichu umyte mydlom a vodou.

●     Pinzetou alebo nechtom opatrne odstráňte žihadlo.

●     Miesto chlaďte studeným obkladom a príp. protialergickým gélom.

●     Ak vás osa bodla do tváre, pomôže cmúľanie ľadu.

●     Ak ste v prírode, môže pomôcť potrieť poštípané miesto zeminou, čistou hlinou.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)

Prvá pomoc pri alergii

Alergie vedia potrápiť každého človeka – od dieťaťa, cez ľudí v produktívnom veku až po seniorov. Niekedy ide len o bežné príznaky, ako je kýchanie či sčervenanie pokožky, v iných prípadoch môže ísť až o život ohrozujúci stav – anafylaktický šok.

Kým príde posádka zdravotníkov, tak:

●     sa usilujte zastaviť prienik podozrivého alergénu

●     odstráňte žihadlo, chlaďte miesto vpichu

●     uložte postihnutého do protišokovej polohy

●     pri zastavení obehu začnite s oživovaním

Prvá pomoc pri poranení oka

K poraneniu oka môže dôjsť kedykoľvek – pri športe, doma, v práci i v priemysle – stačí drobný ostrý predmet. Poranenie oka spozorujete jednoducho – ide o náhlu bolesť, pocit cudzieho telesa v oku, krvácanie z oka či poruchu videnia.

●     Cudzie teleso z oka nikdy nevyberajte.

●     Chráňte oko pred vtlačením predmetu hlbšie, napríklad papierovým kužeľom.

●     Obviažte obe oči.

●     Postihnutého dopravte na vyšetrenie.

Prvá pomoc pri bolesti zuba

Za bolesťou zubov môže stáť čokoľvek – od kazu až po zápal zubného nervu – a navyše môže prepuknúť kedykoľvek. Univerzálnou prvou voľbou zvyknú byť tabletky na tíšenie bolesti, ale aj rôzne babské recepty. Nie vždy je to však vhodné. Nevhodné alternatívy môžu pacientovi privodiť ešte väčšie problémy. S akútnou bolesťou zuba určite čo najrýchlejšie navštívte stomatológa.

Tip: Pri zápaloch a bolestiach môže úľavu priniesť preplachovanie a kloktanie.

Prvá pomoc pri epileptickom záchvate

Epileptický záchvat síce pre laika vyzerá hrozivo, no v rámci prvej pomoci by ho mal byť schopný zvládnuť každý. Pri záchvate postihnutého neznehybňujeme, mohli by sme mu v spojení so silnými kŕčmi ublížiť. Stačí zabrániť poraneniu o tvrdé či ostré predmety.

Dôležité je podložiť hlavu niečím mäkkým alebo ju pridržiavať rukami. Neotvárajte mu ústa ani nevyťahujte jazyk!

Po odznení záchvatu postihnutého pozorne sledujte, môže byť dezorientovaný a neprimerane reagovať. Ak poznáme, že záchvat skončí do pár minút, netreba volať záchrannú službu. V inom prípade určite áno.

Prvá pomoc pri infarkte

Srdcová príhoda vie poriadne vystrašiť, no pri príznakoch treba okamžite zavolať záchrannú zdravotnú službu a zvládnuť jednoduché úkony do ich príchodu.

●     Zabezpečte pre postihnutého pokoj a usaďte ho do polosedu.

●     Uvoľnite mu odev okolo hrudníka a krku.

●     Zabezpečte prietok čerstvého vzduchu.

●     Volajte záchrannú službu a spolupracujte s ňou.

●     Konzultujte aj prípadné podanie predpísaných liekov na ischemickú chorobu srdca.

●     Pri zástave dýchania a krvného obehu začnite s resuscitáciou.

K príznakom infarktu myokardu patrí:

●     tlak na hrudi, pichanie pri srdci

●     dýchavica

●     náhle potenie

●     nevoľnosť

●     úzkostný stav

●     búšenie srdca

Kardiopulmonálna resuscitácia

Pri zastavení dýchanie či krvného obehu musíte zabezpečiť kardiopulmonálnu resuscitáciu alebo KPR. Ako postupovať?

●     Skontrolujte vedomie.

●     Ak neodpovedá, zavolajte o pomoc.

●     Spriechodnite dýchacie cesty.

●     Ak nedýcha, volajte 112 alebo 155.

●     Začnite s oživovaním.

Resuscitácia sa začína 30 stlačeniami v strede hrudníka do hĺbky cca 5 cm. Odporúčaná frekvencia je 100 stlačení za minútu. 30 stlačení striedajte s dvomi vdychmi. Pri vdychoch stlačte mäkké časti nosa, aby vzduch neunikal preč.

10 vecí, ktorých by sme sa mali v lete vyvarovať

Prvá pomoc u detí

Prvá pomoc u detí sa začína 5 iniciačnými vdychmi, pretože najčastejším dôvodom zástavy krvného obehu je práve zastavenie dýchania. Potom pokračujte v klasickom pomere 30 stlačení a 2 vdychy.

Lepšie ako zachraňovať život je predchádzať nešťastným situáciám. Dodržiavajte základné pravidla bezpečnosti nielen v domácnosti, ale aj na cestách, v práci či škole. Deťom pripravte na každú cestu detské reflexné vesty, rovnako aj pre seba majte pripravené reflexné prvky, aby ste boli dostatočne viditeľný.

Text: Mária Brišová
Foto: Pixabay

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články