Slová uistenia do ťažkých dní

Nie všetky dni sú dokonalé alebo nie každý deň je nedeľa, ako sa vraví. Počas našej životnej cesty mávame neraz aj náročnejšie, dokonca možno veľmi ťažké dni. A tak je to v poriadku, aj také dni život prináša. Pre mnohé z nás je to, čo v takých chvíľach najviac potrebujeme, si svoje emócie najskôr uvedomiť, dokázať ich pomenovať, precítiť a následne ich pustiť. My vám teraz prezradíme ako sa tento, na prvý pohľad zložitý proces, dá veľmi jednoducho uviesť do praxe.

Mantry do neľahkého obdobia

Vo chvíľach, kedy vám bude ťažko, môžete siahnuť po nasledujúcich mantrách (alebo ak chcete, môžete ich nazvať afirmácie či slová uistenia).

Práve teraz sa cítim (doplň svoju emóciu, napríklad nahnevaná, smutná atď.). Keď pociťujete nejakú emóciu, napríklad, úzkosť či smútok, nepopierajte ju. Celú situáciu tým len zhoršíte. Emócie by sme nemali deliť na dobré a zlé. To znamená, že cítiť sa napríklad smutná nie je vôbec degradujúce. Máme právo sa za určitých okolností tak cítiť. Namiesto toho bude lepšie priznať si: práve teraz som smutná a presne takto smútok vyzerá (plač, ľútosť…). Ide len o to prijať ako sa v tejto chvíli cítite a uvedomiť si, že vaša aktuálna emócia je bežnou súčasťou života.

Je to pre mňa ťažké, no mávajú to tak aj iní ľudia. Keď v živote s niečím zápasíme, môžeme sa cítiť veľmi osamelo. Ak si však uvedomíme, že aj iní ľudia sa cítia občas tak, ako my teraz, zažijeme pocit spolupatričnosti a pocítime úľavu. Nie sme v tom sami. Určite sa vám z času na čas stane, že v noci nemôžete spať, však? Nabudúce si predstavte koľko iných ľudí na tejto planéte bdie presne v tej istej chvíli ako vy. Uvidíte, že sa budete cítiť o niečo lepšie. Tento tip skvelo funguje napríklad pre mamičky pri nočnom dojčení.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)

Teraz je to takto. V dnešnej dobe sa veľa hovorí o neprijímaní vecí. Prijatie v skutočnosti nie je nič iné ako potvrdenie reality. Prijímame, že sa niečo skutočne stalo, alebo že určitý stav vecí je naozaj skutočným stavom vecí. Neznamená to, že ospravedlňujeme to, čo sa stalo, alebo že s tým súhlasíme. Nemôžeme sa však pohnúť z miesta bez toho, aby sme jasne videli a dokázali prijať súčasnosť. Zaiste vám pomôže aj to, ak si uvedomíte, že aj táto fáza vášho života sa raz skončí. Pretože všetko raz pominie.

Práve teraz a práve tu môžem začať odznova. Situácia, v ktorej sme sa bez svojho vedomia ocitli, nás môže začať celkom slušne valcovať. Možno vôbec nevieme, aký by mal byť náš ďalší krok. Práve v tej chvíli sa skúsme sústrediť naozaj iba na jeden jediný ďalší krok. Spýtajte sa sama seba: „Čo by mi teraz pomohlo? Čo by som mala práve teraz urobiť?“ Počkajte na to, čo vám váš vnútorný hlas odpovie, a potom to urobte. Kráčajte po malých krokoch a vždy sa sústreďte iba na ten krok, ktorý je bezprostredne pre vami. Nechcite vyriešiť to, čo bude v bode x, y, z.

„Bože, daj mi pokojnú myseľ, aby som prijal veci, ktoré zmeniť nemôžem. Daj mi silu, aby som zmenil veci, ktoré zmeniť môžem. A daj mi múdrosť, aby som rozlíšil jedno od druhého.“

Tomáš Akvinský –

Nemôžem mať všetko pod kontrolou. Nie je v našej moci mať pod kontrolou správanie iných ľudí a okolností vonkajšieho diania. Niektoré veci sa jednoducho dejú bez toho, aby sme mali na ne čo i len najmenší vplyv. Namiesto toho, aby ste míňali svoju životodarnú energiu na to, že si budete priať, aby vaša súčasná situácia bola iná, doprajte si hlboký nádych, výdych a pripomeňte si že:

Psychosomatika: neoddeliteľné spojenie tela a duše

Niečo predsa len pod kontrolou mať môžem. Napríklad svoje konanie. Počuli ste už nasledujúce tvrdenie? Život je len z 10% to, čo sa nám stane, ale z 90% to, ako na to zareagujeme.“ To, čo skutočne máte stopercentne pod kontrolou sú vaše reakcie na dianie vo vašom živote. Ak sa na vás niekto za niečo osopí, vždy máte na výber: buď naňho nakričíte aj vy alebo sa nad celú vec povznesiete. Hnev toho človeka zrejme nemá vôbec nič spoločné s vami. Možno má zlý deň a nezvláda ho. Samozrejme, nik nemá právo vylievať si na vás svoju frustráciu, no tu sa už opäť dostávame na začiatok. Nemáte vplyv na to, ak na vás niekto kričí. Máte vplyv výlučne len na svoju reakciu na jeho správanie. Dáva vám to zmysel?

Mimochodom, ak vás niekto nahnevá, perfektný spôsob ako si vyventilovať hnev, ktorý ten človek vo vás vzbudil, je ísť si zabehať, prejsť sa do lesa, boxovať do boxovacieho vaku alebo sa zatvoriť do kúpeľne a vyplazovať jazyk do zrkadla. Najmä posledný trik sa dá perfektne praktizovať aj v práci tak, že sa na chvíľočku počas porady ospravedlníte, vzdialite sa na toaletu a chvíľku budete vyplazovať na seba do zrkadla jazyk. To, koho si v zrkadle namiesto svojej tváre budete predstavovať, je len na vás. Najdôležitejšie je, aby ste svoj hnev, ktorý vo vás počas výmeny názorov na porade vzbĺkol, nepreniesli na iného človeka ale ho ani nedržali v sebe. Vyventilujte svoj hnev účinne, no radšej osamote. Vyskúšajte to. Uvidíte, ako perfektne táto technika funguje.

Dôverujem svojej ceste. Možno nie hneď teraz, no príde deň, kedy celú záležitosť pochopíte. Možno sa potom, ako dostanete výpoveď v práci, konečne odvážite začať podnikať. Možno si máte nejaký čas oddýchnuť a neskôr si nájdete inú, oveľa lepšiu prácu. Možno vzťah, ktorý sa práve naplnil, nebol pre vás ten pravý a čaká vás niečo lepšie. Dajte životu šancu, aby vám ukázal, čo všetko má pre vás pripravené. Dôverujte ceste, po ktorej v živote kráčate a ona vás zavedie na miesta, na ktoré by ste sa nikdy nedostali, keby ste ustrnuli v tom, čo vám už neslúžilo.

Speváčka Nika Karch: od koncertných pódií ku kočíkovaniu

Šťastie mám v sebe. Svet vám šťastie nepriniesol a tak vám ho ani nemôže vziať. Jediná osoba, ktorá rozhoduje o tom, či budete alebo nebudete šťastná, ste vy sama. Ak si túto pravdu uvedomíte, pocítite náhly závan slobody. A to už za vyskúšanie rozhodne stojí. Nemyslíte?

Aké citáty alebo mantry najviac pomáhajú počas ťažkého životného obdobia vám? Podeľte sa o svoje tipy s nami v komentároch a inšpirujte tak aj ostatných našich čitateľov.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články