Trápi vás vysoký krvný tlak? Poradíme vám ako ho znížiť a mať pod kontrolou

Čo je krvný tlak a ako vzniká

Pod pojmom krvný tlak si môžete predstaviť tlak krvi vznikajúci v cievnom systéme, vďaka ktorému pôsobí naša krv na steny ciev a prispieva k jej správnemu prúdeniu v žilách i tepnách. Aby mohla byť táto životne dôležitá tekutina v neustálom kolobehu, pomáha jej v tom srdce pracujúce ako pumpa. To znamená, že striedavo dochádza k stiahnutiu a uvoľneniu jeho svaloviny. Pri stiahnutí – systole sa sval srdca zmrští a krv sa následne rozprúdi do krvného riečiska, čo vnímame ako úder. Naopak, pri uvoľnení srdcového svalu, teda diastole sa srdce plní okysličenou krvou z pľúc, cievy sa opäť stiahnu a krv vymrští do obehu. Týmto procesom je naša krv udržiavaná v sústavnom pohybe. Počet sťahov za minútu označujeme ako tep srdca.

Prečo sa krvný tlak zvyšuje?

Pri vysokom krvnom tlaku, čiže hypertenzii dochádza k vytváraniu vyššieho tlaku krvi na steny ciev viac ako je potrebné. V dôsledku toho je poškodzovaná ich výstelka, usádzajú sa na nej tuky, vznikajú krvné zrazeniny, ktoré cievu upchávajú a môžu spôsobiť napríklad vznik infarktu. Pokiaľ sa upchá cieva vedúca priamo k srdcu, hovoríme o infarkte myokardu. Prasknutie mozgovej cievy zas predstavuje riziko vzniku cievnej mozgovej príhody. Ale to nie je všetko. Hypertenzia totiž dokáže poškodiť aj malé cievy obličiek a spôsobiť ich neskoršie zlyhanie.

Ako rozpoznať prejavy hypertenzie

Spočiatku sa vysoký tlak krvi nemusí špecificky vôbec prejavovať, pretože sa vyvíja postupne aj počas niekoľkých rokov. Ale ak vás začnú trápiť časté migrény, zadýchavanie sa, nadmerná únava alebo mávate problémy so spánkom či pískaním v ušiach, určite navštívte svojho praktického lekára. Keď vám pri vyšetrení tlakomerom v ambulancii alebo pomocou 24 hodinového merania tlaku Holter prístrojom budú namerané hodnoty  nad hranicou normy, čo znamená viac ako 120/80 mmHg, lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou diagnostikuje hypertenziu, či už primárnu alebo sekundárnu. Pri primárnej sa nezistí žiadna možná príčina, ktorá ju vyvoláva. No pokiaľ ide o sekundárny typ, skúma sa ako dôsledok iných ochorení organizmu ako napríklad choroby nadobličiek alebo poruchy funkcie obličiek a ich prívodných ciev.

Ako účinne znížiť vysoký krvný tlak?

Užívajte pravidelne lieky

Ak vám odbornými vyšetreniami bola zistená arteriálna hypertenzia, je dôležité sa riadiť podľa pokynov lekára a liečbu antihypertenzívami nevynechávať. Môže sa stať, že vám prvé odporúčané lieky nebudú vyhovovať, preto vám ich lekár môže niekoľkokrát zmeniť, čo si vyžiada častejšie návštevy jeho ambulancie.

Vlastina Svátková: Dát si samu sebe na první místo neznamená, že ti, které milujete, budou trpět

Doprajte si každodenné prechádzky

Okrem liečby medikamentmi zaiste prospeje vášmu srdcu a cievam pravidelný pohyb. Ako tvrdí známy kardiológ Miloš Dobiáš, pohyb je jediná tabletka bez vedľajších účinkov. Je to jedna veľká pravda, podľa ktorej keď sa budete riadiť, určite dosiahnete celkom slušné výsledky pri úprave vašej váhy a teda i krvného tlaku. Myslite predovšetkým na to, že výdaj energie musí presiahnuť príjem kalórií. Postačí vám na to jedna hodinová prechádzka denne, počas ktorej spálite asi 40 g tuku, čo mesačne predstavuje zníženie hmotnosti približne o 1 kg. V priebehu pol roka je to skvelých 6 kilogramov. Úžasné, čo poviete? Okrem toho si výrazne posilnite svoju fyzickú kondíciu a odolnosť, osteoporóza vás bude obchádzať a čo je tiež prínosné, upravia sa vaše hladiny cukru a cholesterolu v krvi.

Soľ konzumujte s mierou

Vedeli ste, že zvýšená hladina soli v tele podporuje zhoršenie funkcie vnútornej výstelky ciev – endotelu, ktorého bunky ovplyvňujú zrážanlivosť krvi a činnosť bielych krviniek? Ióny sodíka v soli znižujú elasticitu krvných ciev, čo je príčinou hrubnutia tkaniva srdcového svalu a tiež jeho zväčšenia. Srdce je potom menej odolné a strata pružnosti zmenšuje objem prečerpávanej krvi. Navyše nadmerné solenie určite neprospeje ani obličkám a ani správnej funkcii nervovej sústavy či mozgu. Preto je veľmi vhodné požívať namiesto klasickej soli špeciálnu so zníženým obsahom sodíka.

Kvalitná a vyvážená strava je základ zdravia

Vyskúšajte liečivú silu prírody ukrytú vo výživových doplnkoch

Koenzým Q 10

Patrí k silným antioxidantom s vynikajúcimi účinkami na činnosť svalu srdca, pľúc a obličiek, pomáha predchádzať vzniku aterosklerózy, ktorá je typická zmenou štruktúry cievnej steny a zhoršením jej funkcie. Nápomocný je pri predchádzaní vzniku ischemickej choroby srdca prejavujúcej sa hlavne u obéznych ľudí, je tiež prospešný pri normalizácii hladiny cholesterolu v krvi – dobrý zvyšuje a zlý znižuje, čo sa pozitívne odzrkadlí na hodnotách vášho tlaku. Je alarmujúce, že všetky spomínané ochorenia, ateroskleróza, vysoký cholesterol aj ischemická choroba srdca môžu viest k cievnej mozgovej príhode, ale aj k infarktu. Keďže hladina koenzýmu po 30 roku života klesá, je nevyhnutné si ho pravidelne dopĺňať či už výživovými preparátmi alebo stravou. Nájdete ho v arašidoch, rybách, olivovom oleji, mäse, brokolici aj strukovinách.

Čierny cesnak

Čierny cesnak je v podstate cesnak kuchynský získaný jeho fermentáciou – umiestnením do špeciálnej komory s presne danou vlhkosťou a teplotou. V priebehu tohto niekoľko týždňového procesu nadobudne svoju čiernu farbu a množstvo aktívnych liečivých látok v ňom obsiahnutých i jeho vstrebávanie sa niekoľkonásobne zvýši. Bohato zastúpený alicín a sírne zlúčeniny stoja za jeho pozitívnym účinkom pri úprave hladiny lipidov(tukov), cholesterolu a krvného tlaku a pripisuje sa im aj vplyv na zlepšenie činnosti srdca a kvalitu ciev. Tento skvost prírody je taktiež osožný pri liečbe chronickej žilovej nedostatočnosti, pre ktorú je typický pocit ťažkých nôh sprevádzaný opuchmi. Znamenite však podporuje aj imunitný systém, chráni bunky pečene, zmierňuje prejavy astmy a alergie a to aj vďaka obsahu flavonoidov. Môžete si ho zakúpiť čerstvý alebo vo forme toboliek.

Resveratrol

Na Slovensku trpí čoraz viac ľudí nepríjemnými srdcovo-cievnymi ochoreniami, ktorých spúšťačom je obávaná ateroskleróza. Dnes vieme, že jej vznik úzko súvisí nielen s cukrovkou, fajčením, nadváhou, metabolickým syndrómom, vysokou hladinou homocysteínu (jeho zvýšená koncentrácia v krvi zapríčiňuje postihnutie srdcových, mozgových aj periférnych nervov), ale aj s vysokým tlakom krvi a prítomnosťou malého množstva antioxidantov v krvnom obehu. A práve resveratrol je vynikajúcim antioxidantom, ktorý je schopný hodnoty tlaku optimálne upraviť a priebeh aterosklerózy spomaliť. Túto látku obsahujú nielen výživové doplnky v podobe kapsúl, ale aj jadierka a šupky viniča, grapefruitu, čiernych ríbezlí a čučoriedok ba aj lahodné arašidy.

Chioská masticha

Široké spektrum účinných látok v tejto živici získanej zo stromu pistáciovníka rastúceho na ostrove Chios ocenia ľudia trpiaci na vysoký krvný tlak, ale aj tí, ktorí potrebujú urobiť niečo dobré pre svoje srdce a cievy. Vyniká totiž vysokým obsahom vzácnych polyfenolov a flavonoidov. Sú to látky, ktoré zohrávajú významnú úlohu v prevencii srdcovo-cievnych ochorení, pretože prispievajú k zníženiu zlého LDL cholesterolu a bránia vzniku aterosklerotických plátov. Ateroskleróza je ochorenie, pri ktorom tepny strácajú svoju elasticitu, hrubnú a vyznačujú sa vyššou tuhosťou. Tukové častice cholesterolu sa v priebehu vývoja choroby usadia na ich stenách, kde vytvoria povlak, ktorý keď praskne, vytvorí sa krvná zrazenina. Pri jej odtrhnutí od cievnej steny sa dostáva do krvného obehu, čím blokuje krvný prietok, tepny sa tým zužujú a neskôr sa môžu upchať. Tento proces má negatívny vplyv na úroveň hladiny krvného tlaku, ale vďaka výborným účinkom mastichy sa jeho hodnoty dokážu pozoruhodne upraviť.

Okrem toho masticha priaznivo ovplyvňuje aj hladinu inzulínu v tele. Je to hormón regulujúci množstvo krvného cukru podieľajúci sa na tvorbe svalových buniek. Ak ale vaše telo trpí jeho nedostatkom, môže to vyvolať vznik cukrovky s následnými poruchami funkcií niektorých orgánov, čo vedie aj k častým odchýlkam hodnôt krvného tlaku.

Foto zdroj: Freepik

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články