Dominika Pašková: Energiu beriem z možností napĺňať svoj potenciál

„Život je krásny, ale len vtedy, ak ste užitočný,“ hovorí Dominika Pašková, CEO jazykovky srdcom Perfect World, polyglotka, mama piatich detí, tvorkyňa výukových videí, športovkyňa a nevyliečiteľný optimista s hlavou v oblakoch. Dominika miluje svojho muža a svoje deti. Taktiež crossfit, beh, cyklistiku, cudzie jazyky, filozofiu a vzdelávanie. O svoje zdravie ako i  zdravie celej rodiny, sa stará priebežne, vedome a aktívne.

Ambasádorka konferencie Pro zdraví ženy 2022, Dominika Pašková (32 r. ), v rozhovore prezradila:

  • o jej ceste k otužovaniu,
  • ako vyzerá bežný deň akčnej ženy a matky,
  • čo jej osobne dodáva životnú energiu,
  • ako byť krásna a fit aj pri piatich deťoch.

Prijali ste výzvu stať sa ambasádorkou konferencie Pro zdraví ženy, ktorá sa koná v Prahe. Aký máte vy sama vzťah k zdraviu a prevencii?

Ďakujem za túto skvelú príležitosť! Téma zdravia a prevencie sa stala prirodzenou súčasťou môjho života – či už ide o aktívny životný štýl alebo zdravé a vyvážené stravovanie, saunovanie, otužovanie, udržiavanie kvalitných a pevných vzťahov s ľuďmi. Bez toho všetkého by som si svoj život už len ťažko dokázala predstaviť.

Ako vnímate prevenciu a zdravie vy osobne? Pristupujete k nej vedome, či len, keď treba niečo „hasiť“?

Určite veľmi dobrá otázka. Slovo „prevencia“ pochádza pôvodom z latinčiny a znamená „predchádzanie“. Ide teda o vedomé kroky vedúce k lepšiemu stavu jedinca, ktoré treba premýšľať celkovo a nezaraďovať ich iba pri „prepuknutí požiaru“. Osobne na prevenciu nedám dopustiť. Pravidelne sa saunujem, otužujem, denne športujem, milujem čerstvý vzduch a prechádzky na ňom. Určite treba spomenúť aj správnu stravu, vitamíny a dostatočný pitný režim. Pre mňa osobne je dôležitá aj psychická pohoda. Verím v psychosomatiku a život v láskyplnom a podporujúcom prostredí.

V poslednej dobe sa dostáva do popredia aj otázka duševného zdravia. Syndróm vyhorenia, únavy, depresie, prevládajúci smútok. Ste rodený optimista alebo vyvíjate cielene aktivity, aby ste sa udržiavali v psychickej pohode?

Skvelá otázka, veľmi dôležitý postreh. Osobne vnímam psychickú pohodu a naladenie minimálne rovnako zásadné (niekedy možno aj zásadnejšie) ako pohyb, vyváženú stravu a ďalšie „populárne“ kroky prevencie. Môj mindset je veľmi optimistický. Vždy hľadám riešenie a nikdy sa neuspokojím s rolou obete. Toto je jeden z dôvodov, prečo som vo svojich 32 rokoch tam, kde som. Nefňukám, nesťažujem sa, nehľadám u druhých súcit. Makám, hľadám cesty a spôsoby. Predovšetkým sa nebojím opakovania, nevyhnutného padania a vstávania.

Pozývame vás zúčastniť sa jedinečnej konferencie Pro zdraví ženy 2022 (Praha). Lístky sú dostupné tu.

Dominika, nedá mi nespýtať sa. Za sedem rokov ste porodili päť detí a vôbec to na vás nevidieť. Vďačíte za to genetike či tvrdej práci?

Ďakujem za otázku  – úplne chápem. Určite mám aj genetické predispozície, ale rozhodne nie som prvoplánovo štíhla a vyrysovaná. Za môj aktuálny fyzický vzhľad, na ktorý som aj právom pyšná (úsmev), môže predovšetkým moja láska k športu. Aktuálne sa venujem crossfitu, ale tiež veľa behám, plávam a bicyklujem. Šport je mojou každodennou drogou, ktorá mi pomáha žiť život naplno (úsmev).

Hoci ste milovníkom tepla, začali ste sa otužovať. U vás doma, dokonca každý deň. Cítite vplyv otužovania na váš organizmus?

Veľmi dobrá otázka – je to tak. Predtým som si nedokázala predstaviť, že ja a otužovanie si môžeme rozumieť. Avšak po vybudovaní saunového domčeka u nás na záhrade, spoločne s ochladzovacím jazierkom, sa všetko zmenilo. Otužovanie mi prirástlo k srdcu a či má nejaký vplyv? Určite! Minimálne ten, že človek s každým „ponorom“ vníma sám seba ako o niečo silnejšieho jedinca schopného zvládnuť mnohé, často nepríjemné situácie. Otužovanie posilňuje moje vedomie seba samého a tiež pokoru.

Keď ste začali otužovať, dokázali ste sama sebe, že dokážete i veci, ktoré sa vám zdali roky úplne nemožné. Čo bol ten zlomový moment, že „idem do toho?“

Ďalšia veľmi pekná otázka. Krátko predtým, ako som začala otužovať, som mala pár mesiacov po pôrode svojho piateho synčeka. Dosť som v tom čase pracovala a cítila som sa unavená. Môj muž mi dlho opakoval, že by bolo fajn, aby som prestala učiť (máme jazykovú školu) a začala sa venovať veciam, ktoré môžu mať v našom živote väčší zmysel. Urobiť takéto rozhodnutie pre mňa v danej chvíli bolo viac než náročné. Preto ma vtedy ako prvý krok napadlo otužovanie. Všetci o ňom hovoria, všetci ho robia. Mne to však v tom čase prišlo náročné. Ale rozhodla som sa prekonať. S nevypovedaným záväzkom, že keď dám toto, dám aj tú obrovskú životnú zmenu, ktorú som si priala niekde vo vnútri.

Na zdravie a zdravotný štýl má veľký vplyv aj strava, výživa organizmu. Ako je to u vás? Ako a čo variť pre siedmych ľudí, zdravo, výživne a efektívne?

Samozrejme, súhlasím. Úprimne, nie som veľká kuchárka (úsmev). U nás varí hlavne manžel, miluje to. Všeobecne má jedlo veľmi rád, čo pre mňa až tak neplatí. Osobne jedlo vnímam ako „palivo“ pre môj „stroj“, ale dokážem mu odolať, alebo ho na nejakú dobu vysadiť. Deťom varíme často a veľa. Potrebujú to. Úprimne si myslím, že v ich veku (najstarší má osem rokov) ešte toľko nezáleží na tom, či si dajú na obed rizoto, sviečkovú alebo cestoviny. Potrebujú predovšetkým pohyb, aktívny životný štýl a tiež mnoho lásky.

Prečítajte si aj rozhovor s ambasádorkou Vlastinou Svátkovou: Dať si samu seba na prvé miesto neznamená, že tí, ktorých milujete, budú trpieť

V jednom vašom blogu nájdeme výrok „Existujú veci, ktoré nikdy nevzniknú, pokiaľ ich nevytvoríš práve Ty.“ Je to niečo, čo váš ženie stále vpred a dodáva energiu do ďalších projektov?

Áno, presne toto je jedno z pre mňa dôležitých uvedomení si. Človek je tvor a tvorenie nám je veľmi prirodzené. Mne osobne dodáva energiu môj celoživotný zámer a vízia. Verím, že keď toto človek nájde, nemá absolútny problém kedykoľvek vstať zo stoličky a vrhnúť sa do tvorenia.

Je neuveriteľné, že zvládate výchovu piatich detí, do toho naplno podnikáte, nemáte opatrovateľku a deti sú v pohode. Ako to robíte?

V prvom rade by som určite vyzdvihla rolu partnera. Môj muž mi je obrovskou oporou a vzájomne sa dopĺňame, pomáhame si a inšpirujeme sa. Chcela by som spomenúť skvelý tím spolupracovníkov a tiež členov našej rodiny, ktorí sú všetci veľmi nápomocní, schopní a zodpovední. A v neposlednom rade stojí určite za zmienku fakt, že deťom dávame dosť veľkú voľnosť. Nemám potrebu im stáť za chrbtom na každom kroku, ale vedieme ich samostatnosti. Sú šťastné, milujú nás a my ich. Veľmi (úsmev).

Malé deti bývajú často choré, zvlášť keď sú v detskom kolektíve. Ako je to u vás? Robíte nejaké konkrétne kroky v rámci prevencie zdravia svojich detí?

Toto často počúvam od svojho okolia, ale úprimne, u nás sa to nedeje. Naše deti takmer nie sú choré. Áno, teraz mali covid-19, ktorý niekto z nás priniesol domov a všetci sme sa nakazili, ale predtým cez rok vôbec nič. Aj tu som skôr priaznivcom dôležitej úlohy psychiky, lásky, ktorú deti cítia, a celkovej pohody, ktorá doma vládne. S deťmi chodíme pravidelne na prechádzky, často sú vonku. Určite sa snažíme, aby jedli vyvážene, ale predovšetkým dbáme na ich prirodzenú radosť a chuť do života. A funguje to (úsmev).

Ako vyzerá bežný deň polyglotky, lektorky a matky piatich detí?

Aktuálne úplne dokonale (úsmev). Ako som už spomenula, mám úplne skvelý pracovný tím, na ktorý sa môžem naozaj spoľahnúť. Čo znamená, že už nemusím toľko pracovať na opakujúcich sa veciach, ako je napríklad pravidelná výučba alebo https://prezdraviezeny.sk/wp-content/uploads/2023/05/1-1.jpegistratíva spojená s chodom firmy. Momentálne môj deň vyzerá tak, že vstávam o 5:30, odveziem malú Esterku do škôlky, idem do posilňovne na lekciu crossfitu. Potom si spoločne s manželom dáme raňajky. Venujem sa online marketingu našej spoločnosti, odpoviem na emaily.  S mužom uvaríme obed, neskôr nejaké schôdzky. Aktuálne píšem knihu Umenie učiť. Idem pre deti, spoločne strávený čas s nimi, hranie. Niekedy druhá fáza tréningu, beh alebo plávanie, úlohy s deťmi, tu a tam nejaká lekcia, príprava na nejaký z mojich webinárov, večera, čas s manželom a uloženie sa k nočnému odpočinku (úsmev). Život snov (úsmev).

Jeden z dôvodov, prečo sa niečo nedarí,, spočíva v tom, že väčšina ľudí nerobí ani to, čo má, nie ešte niečo naviac. U vás má človek pocit, že stíhate minimálne za štyroch ľudí. Odkiaľ čerpáte energiu? Čo by ste poradili žene, ktorá sa cíti unaveno a skleslo, aj bez podnikania a piatich detí?

Je to tak. Robiť niečo navyše je veľmi zásadné. Ľudia myslia príliš iba na seba a nepozerajú sa často na druhých. Pomoc v akejkoľvek podobe je sama o sebe terapeutická. Pre mňa osobne má pomoc obrovský význam, veľmi ma napĺňa a cítim, ako je všetko nádherné, keď človek dáva. A odkiaľ beriem energiu? Rozhodne zo svojej životnej filozofie, z kníh, z viery v krásny svet a z možností napĺňať vlastný potenciál.

Organizujete webinár „Sedem spôsobov, ako dostať zo seba to najlepšie“. Ako však zistím, čo je to najlepšie?

Veľmi pekná otázka. Verím, že každý z nás na tento svet prišiel s určitým poslaním. Často počúvam, že si človek má život hlavne čo najviac užiť. Nesúhlasím s tým. Verím, že každý v sebe nesieme obrovský potenciál niečo vytvoriť, zlepšiť, navrhnúť, vynájsť, pomôcť, obetovať, vyrobiť. Každý to máme trošku inak, ale nevyužitie vlastného potenciálu naplno vnímam ako isté nenaplnenie poslania, s ktorým sme prišli na svet, a teda zlyhanie. Je to ale iba môj osobný názor. To svoje najlepšie človek potom spozná jednoducho – to sa cíti, v tom vám je jednoducho krásne! A nielen vám!

Aké tri rady by ste dali ženám v rámci starostlivosti o svoje zdravie?

Určite nájsť si najprv partnera, s ktorým budú naozaj šťastné, ktorý bude podporovať ich prirodzené túžby a radosti. Pomáhať im v prípadnom ďalšom raste a rozvoji. Následne pracovať na vybudovaní pevných a kvalitných vzťahov s ľuďmi, ktoré sú v ich živote dôležití. Do tretice vytvoriť si správne návyky k športu, pohybu, strave a ďalším pravidelným životným aktivitám.

Ďakujem pekne za rozhovor.

Zdroj foto: archív D. P.

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články