Area manažérka spoločnosti Pre Spánok, Jana Ondrušová: Kvalitný spánok má zásadný vplyv na dĺžku nášho života

Vyštudovala andragogiku na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. V štúdiách pokračovala na Masarykovej univerzite v Brne v odbore Andragogika. Pracovala ako zdravotná sestra v Národnom onkologickom ústave  Bratislave, neskôr na obchodných a manažérskych pozíciách vo viacerých spoločnostiach. Dnes už takmer 2 roky pôsobí ako area manažérka v spoločnosti PreSpánok v Bratislave. Spíkerka konferencie Pre zdravie ženy, Jana Ondrušová, nám v rozhovore prezradila:

 • Aká dĺžka spánku je podľa štúdií ideálna.
 • Čo všetko ovplyvňuje zdravý spánok.
 • Čo, naopak, spôsobuje jeho nedostatok.
 • Ako často by sme mali meniť matrac, či dokonca celú posteľ.

Pani Ondrušová, na začiatok ľahká otázka: Ako ste sa dnes vyspali? 🙂

Odkedy som pochopila, čo moje telo počas spánku potrebuje, vstávam každé ráno vyspaná „do ružova“.

Koľko hodín spánku denne potrebujeme?

Štúdie uvádzajú, že je to 6-8 hodín. Dôležitá je však kvalita spánku, a to najmä jeho hlbokej fázy. Táto časť spánkového rytmu je totiž zodpovedná za našu regeneráciu a tu prebiehajú všetky procesy, ktoré „opravujú“ to, čo sme cez deň pokazili. Napr. odbúravanie škodlivín, regenerácia poškodených orgánov a tkanív, tvorba buniek imunitného systému, rastú nám vlasy a nechty, tvorí sa kolagén, ktorý je zodpovedný za krásnu pleť a zdravé kĺby.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ZÁZNAM

Čo sa stane, ak sa dobre nevyspíme?

Kvalitný spánok má zásadný vplyv na dĺžku nášho života a má lepší účinok na naše zdravie ako strava, fyzická aktivita alebo to, že nefajčíme. Nedostatok kvalitného spánku spôsobuje napríklad:

Nekvalitný spánok teda ovplyvňuje nielen naše zdravie, ale zasahuje do všetkých oblastí nášho života. Nakoľko celkovo klesá naša výkonnosť a psychická odolnosť, zhorší sa kvalita pracovného a aj súkromného života.

Spíkerka konferencie Pre zdravie ženy, MUDr. Daniela Kafková: Úsmev je veľká vizitka človeka a pre akčné ženy zaiste veľmi dôležitá

Ako zistíme, že náš spánok nie je kvalitný?

Príznakov, ktorými sa prejavuje nedostatok spánku, je mnoho. Ale tie, ktoré si vieme sami identifikovať a vyhodnotiť sú napr.:

 • znížená koncentrácia
 • podráždenosť alebo apatia
 • priberanie na váhe
 • zvýšená chuť do jedla
 • zvýšená náchylnosť na rôzne prechladnutia, virózy a dlhšia doba ich liečenia

Stav, kedy je náš spánok nedostatočný, sa dá prirovnať k intoxikácii alkoholom. Môžeme mať závrate, zle artikulovať a robiť riskantné rozhodnutia. Preto pozor aj na takú banálnu vec, ako je šoférovanie. Ak ste dobre nespali, môžete spôsobiť haváriu.

 Aké materiály sú najvhodnejšie pre zdravý spánok? Nájdeme ich všetky vo vašej predajni?

V našich predajniach ponúkame štyri druhy materiálov, ktoré sú najvhodnejšie pre zdravý spánok, a to:

 1. Pamäťová pena – tu je veľmi dôležitá funkčnosť, zloženie a hustota.
 2. Tempur pena – materiál, ktorý nevytvára žiadny protitlak.
 3. Studená pena – pevná opora pre telo, no nie nepríjemne tvrdá.
 4. Taštičkové pružiny – u ktorých rozhoduje hustota pružín a kvalita materiálu.

Každý z týchto materiálov má svoje špecifické vlastnosti, každému človeku vyhovuje iný pocit a preto je veľmi dôležité matrace skúšať a najmä, nechať si poradiť od odborníkov, ktorými naši špecialisti na zdravý spánok jednoznačne sú.

Ambasádorka konferencie Pre zdravie ženy, MUDr. Sandra Plybon, IFMCP: My ženy sa často staráme o druhých a na seba zabúdame

 Ako by mala vyzerať naša spálňa, ak chceme mať každú noc naozaj kvalitný, výživný a plnohodnotný spánok?

Priestor spálne je veľmi intímna zóna a preto by mala byť presne podľa predstáv a pocitov tých, čo ju využívajú. Mali by sa v nej cítiť príjemne a hlavne uvoľnene. Kvalitu spánku dokáže výrazne ovplyvniť správne vetranie, umiestnenie spálne do čo najtichšej zóny v byte a nesmieme zabúdať, že svetlo spánku neprospieva, preto by sme jeho prísun mali čo najviac obmedziť. Niekedy pri nespavosti pomôže jednoduché premiestnenie postele. Čo však naozaj robí náš spánok výživným a plnohodnotným, je správny matrac, pretože materiál na ktorom ležíme, priamo ovplyvňuje všetky naše regeneračné procesy. Preto pri zariaďovaní spálne treba pozornosť primárne venovať jeho správnemu výberu. Investíciu do matracov by sme nemali podceňovať, vráti sa nám stonásobne v podobe zdravia, pohody a plnohodnotného života.

Ako často by sme mali meniť matrace? A čo rošty a samotný rám postele?

Toto veľmi závisí od toho, ako matrac používame a ako sa o neho staráme. Najväčším nepriateľom matracov je náš pot. Ten dokáže znehodnotiť aj tie najkvalitnejšie materiály. Preto je dôležité pred ním matrac chrániť. V našich predajniach vieme vyriešiť aj tento problém tzv. chráničom matraca, ktorý vyzerá ako klasická posteľná plachta, no funguje ako funkčné outdoorové oblečenie. Vďaka ochrannej vrstve dokáže zabrániť prieniku akejkoľvek vlhkosti do matraca a v kombinácii s prírodným materiálom Tencel dokáže matrac pod ním naďalej dýchať a to je nesmierne dôležité. Do matraca sa nedostanú ani odumreté bunky z našej kože, vlasov a chlpov a teda nevzniká ani živná pôda pre roztoče, ktoré sa tým živia. Takto chránený matrac nám pokojne poslúži aj 10 a viac rokov.

Kvalitné rošty, ktoré ponúkame, sa dajú jednoducho udržiavať utieraním vlhkou handričkou a navyše lamely v nich uložené sú potiahnuté špeciálnou nepriepustnou fóliou, ktorá nedovolí prípadnej vlhkosti znehodnotiť samotné drevo, z ktorého sú pružné lamely vyrobené. Ich výmenu teda riešime buď v prípade, že chceme rošt s inými funkciami, napr. polohovateľný, alebo keď už nebudú plniť svoju funkciu z dôvodu poškodenia, či únavy materiálu.

Drevené postele z našej ponuky sú doslova viacgeneračné. Masívny bukdub, z ktorých sú vyrobené, sú najpevnejšie dreviny. Povrchová úprava je lak alebo olej s voskom a preto opäť nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu a opäť im stačí vlhká handrička.

Pri čalúnených posteliach ponúkame látky, ktoré majú vysokú oderuvzdornosť a úpravu, ktorá zabraňuje znečisteniu textílií a prenikaniu prachu a nečistôt do vnútra postele. Vďaka masívnemu rámu sú aj tieto postele nezničiteľné. Samozrejme, vyžadujú si občasné prebehnutie vysávačom, aby sa odstránil prach, ktorý sa na nej usadil.

Kvalitná posteľ nám teda vydrží roky a jej výmena je viac záležitosťou nového dizajnu spálne ako jej nefunkčnosti.

Ako často by sme mali meniť posteľnú bielizeň? Denne sa približne 8 hodín dotýka našej pokožky. V čom by sme ju mali prať? Mali by sme pri praní používať aviváž?

V posteľnej bielizni sa zachytávajú maz a odumreté bunky z našej kože, taktiež naše vlasy a chlpy. Toto spolu s potom dokáže vytvoriť nie veľmi zdravé prostredie pre spánok. Preto je vhodné meniť ju raz za týždeň, maximálne za dva týždne. Ale každý poznáme ten čas aj podľa „vône“, ktorá nám nie je veľmi príjemná.

Pranie by malo prebiehať pri minimálne 60 stupňoch. Ak nemáme alergie, môžeme používať štandardné pracie prostriedky. Dnes je ich na trhu mnoho a každý si nájde ten svoj. To isté platí o aviváži. Ja používam prostriedky na citlivú pokožku, prípadne prášky a aviváže určené pre deti.

Je večerná rutina pred ukladaním sa do postele dôležitá? Ako by mala vyzerať?

Spánok by mal byť starostlivo naplánovaný. Je to veľmi dôležitá činnosť, bez ktorej nedokážeme vôbec existovať, A preto, tak ako sa zodpovedne pripravujeme na každodenné činnosti v práci a v domácnosti, musíme si nájsť čas na rutinnú prípravu na spánok. Tak ako nemôžeme podať kvalitný športový výkon bez prípravy, tak ani kvalitný spánok sám od seba nepríde.

Vždy je dôležité nájsť si večernú činnosť, ktorá nás upokojí. Môže to byť počúvanie príjemnej hudby, rozhovor s blízkym človekom, čítanie… A dobrý bylinkový čaj dokáže tiež zázraky. Určite vynechajme počítače, telefóny, prácu, riešenie problémov.

Vyvetraná a čistá miestnosť je samozrejmou súčasťou prípravy.

Ale nezabúdajme, že na spánok sa treba tešiť. A to sa nám podarí vtedy, keď budeme mať spálňu zariadenú podľa svojich predstáv a v nádhernej posteli budeme mať matrac, na ktorom sa každé ráno zobudíme vyspané do krásy a zdravia.

Chceli by ste niečo špeciálne odkázať účastníčkam konferencie Pre zdravie ženy?

Som veľmi rada, že ako zástupca našej spoločnosti PreSpánok budem súčasťou tohto zaujímavého projektu, ktorého cieľom je skvalitniť život.teším sa na všetky účastníčky, lebo rozhovory o spánku bývajú veľmi zaujímavé a plodné a dokážu vyriešiť mnoho zdravotných problémov. Verím, že s odborným poradenstvom pomôžeme lepšie spať a teda aj lepšie žiť.

Foto archív: Jana Ondrušová

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články