Prečo by som mala vyskúšať Nordic walking?

Či už chcete zhodiť pár kíl, zlepšiť si kondíciu, šetriť si kĺby, spevniť chrbticu, alebo si len jednoducho užiť prechádzku v krásnej prírode, Nordic walking vám poskytne všetky tieto možnosti. Možno to nie je také trendy ako beh alebo cyklistika, ale ponúka oveľa väčší záber precvičenia celého tela a je to skutočne druh pohybu, ktorý vám pomôže udržať sa v aktívnej forme a fit po zvyšok vášho života.

5 dôvodov, prečo vyskúšať Nordic walking

Je to zábava pre každého. Každý z nás by sa mal denne hýbať, najmä, ak máme sedavé zamestnanie a presedíme 8 hodín denne pri počítači. Nordic walking je jednoducho krásna prechádzka s pridaním paličiek a špeciálnej techniky chôdze. Čerstvý vzduch, komunita walkerov a pocit športovej aktivity nám v konečnom dôsledku prináša pocit, že sme niečo urobili pre svoje zdravie. A je to rozhodne pravda!

Na začiatok však potrebujete úvodnú hodinu s inštruktorom, pretože Nordic walking si vyžaduje špeciálnu techniku chôdze, ktorú keď si osvojíte, pôjde vám to jedna radosť. Do paličiek sa oplatí investovať tiež a okrem nich a dobrej nálady už potrebujete len vhodné športové oblečenie, prípadne ľadvinku (taštičku okolo pása), do ktorej si môžete zastoknúť aj fľašu s vodou. A to je všetko. Jednoduché, však?

Spevňuje svalstvo a zlepšuje držanie tela. Svaly musia byť denne namáhané, aby zostali v dobrej kondícii a Nordic walking zapája viac ako 90% svalov nášho tela. Fyzioterapeuti ho špeciálne odporúčajú ako aktivitu na posilnenie svalov, kostí, lepšiu stabilitu, držanie tela a jeho celkové spevnenie. Pridanie paličiek a práca s nimi zasa pomáha zlepšovať zdravie a odolnosť kostí.

Chráni bedrové a kolenné kĺby

Ľudia trpiaci ochorením bedrových či kolenných kĺbov udávajú výrazné zlepšenie v spodnej polovici tela. Nordic walking tiež poskytuje úľavu pri bolestiach bedrovej chrbtice a členkov a to všetko vďaka správnemu držaniu tela pri opornej chôdzi s paličkami.

Zlepšuje cirkuláciu krvi a zdravie srdca

Pri rýchlej chôdzi Nordic walking sa vám zvýši tepová frekvencia oveľa viac ako pri bežnej chôdzi. Jeden z výskumov ukázal zvýšenie až o 33 úderov za minútu pri chôdzi po rovine. Takéto zvýšenie tepu, okrem iného, pomáha znižovať krvný tlak, zlepšuje cirkuláciu krvi, znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, astmy a cukrovky 2. typu. Práve astmatici, ktorí s Nordic walkingom začali, udávajú veľké zlepšenie, dokonca niektorí z nich odložili steroidné a úľavové inhalátory.

Ako poraziť jesennú melanchóliu

Pomôže vám s chudnutím

Nordic walking je energetický náročný druh pohybu, pretože počas neho denne prejdete množstvo kilometrov. Vo výskumnom projekte realizovanom v roku 2017 chodci spálili až o 45 % viac kalórií práve pri Nordic walkingu ako pri bežnom type chôdze. Je to nielen vďaka prejdeným kilometrom, ale aj vďaka tomu, že pri ňom zapájate oveľa viac svalov ako pri bežnej chôdzi: nohy, ruky, ramená, hrudník, brucho. Paličky vás navyše poháňajú vpred a pomáhajú vám kráčať rýchlejšie, zvyšujú srdcový tep vďaka čomu tiež spotrebúvate energiu.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ZÁZNAM

Prináša duševnú pohodu

Severská chôdza pomáha zmierniť stres, úzkosť, dokonca aj depresie, najmä, keď kráčate prírodou. Nie nadarmo sa hovorí, že príroda je balzamom na dušu. Okrem toho, ak sa pridáte do spolku Nordic walkerov, nadobudnete nové priateľstvá a váš nový druh športu sa premení na spoločenskú aktivitu, pri ktorej na starosti a problémy určite zabudnete. Čaká vás pohyb v krásnej prírode plný smiechu a príjemných priateľských rozhovorov. Tak čo, vyskúšate Nordic walking?

 Stretli ste sa už s Nordic walkingom?

Obrázky zdroj: Freepik

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články