5 jogových pozícií pre lepšie trávenie

Pre správne trávenie je samozrejme najdôležitejšie to, čo jeme. Nemenej dôležité je však ako rýchlo pripravené jedlo skonzumujeme. Jesť by sme mali pomaly a jedlo si skôr vychutnávať než ho do seba rýchlo nahádzať niekde na cestách za volantom alebo za monitorom počítača. Pri jedení by sme nemali vykonávať žiadnu inú činnosť. Len vtedy sa budeme môcť sústrediť na každé sústo a vnímať jeho vzhľad, chuť aj vôňu. Dbať tiež treba na to, aby sme do nášho každodenného života zaradili pohyb a zdravý spánok. Len tak naozaj využijeme všetky aspekty prístupu k zdravému tráveniu. V prípade, že do našej dennej rutiny patrí napríklad joga, máme vyhrané. Poďte si spolu s nami prejsť 5 jogových pozícii pre zdravé trávenie.

Naozaj joga dokáže zlepšiť trávenie?

Cvičenie jogy je pre náš tráviaci systém mimoriadne prospešné. Nielen tým, že nás učí prostredníctvom pomalého, sústredeného dýchania preniesť sa do prítomného okamihu, čo potom využijeme aj pri konzumácii jedla vyššie uvedeným spôsobom, ale učí nás aj správne zotrvať v asánach (pozíciách), ktoré priaznivo pôsobia na trávenie.

Joga je založená na dýchanídržaní jednotlivých pozícií. Práve preto sa najskôr musíme naučiť správne dýchať, aby sme pozície udržali a nestrácali pri nich rovnováhu. Ak sa raz naučíme praktizovať dychové techniky správne, dokážeme ich použiť v akýchkoľvek situáciách, napríklad aj pri skúškach v škole, dôležitých prezentáciách či poradách v práci, u lekára a podobne.

„Minulý mesiac mi trhali zub múdrosti,“ vravela mi pred pár dňami do telefónu moja priateľka Zuzka. „Museli mi ho páčiť z čeľustnej kosti, bolo to dosť nepríjemné. Prežila som to len vďaka dýchaniu, ktoré som sa naučila na lekciách jogy, kde sme spolu chodili. Veľmi mi to pomáhalo nesústrediť sa na taký komplikovaný zákrok.“

Pre začiatok dýchajme.

Skôr, ako sa spolu pustíme do cvičenia, na chvíľu si sadnite do pohodlného sedu, zatvorte oči a sústreďte sa na svoj dych. Zhlboka sa nadýchnite, na chvíľu zadržte dych a následne pomaly a s kontrolou vydýchnite. Výdych by mal trvať o niečo dlhšie ako nádych. Pri nádychu sa nadychujte najskôr do brucha a dych veďte až hore ku kľúčnym kostiam. Výdych smeruje opačne, teda od kľúčnych kostí cez hrudník až po bruško. Takto pomaly a pokojne dýchajte približne 3 minúty. Až po úvodnom dychovom cvičení sa môžeme vrhnúť na praktizovanie jogových asán.

Pozícia mačky.

Táto pozícia sa praktizuje na všetkých štyroch končatinách. Plynule prechádzajte z pozície mačky s vyhrbeným chrbtom do pozície kravy, s prehnutým chrbtom. Opakujte 10x. Táto pozícia je vhodná na precvičenie chrbtice a stimuláciu orgánov tráviaceho traktu, zlepšuje tiež peristaltiku čriev.

Kolená k hrudi.

Ľahnite si na chrbát s natiahnutými nohami. Pomaly pokrčte kolená a pritiahnite ich k hrudi. Pomocou paží ich pritiahnite ešte viac, čo najbližšie ako sa vám len dá. V tejto polohe zotrvajte 10  hlbokých nádychov a výdychov. Ide o relaxačnú pozíciu priaznivo pôsobiacu na bolesti v krížovej chrbtici. Masíruje tiež hrubé črevo a uľahčuje vyprázdňovanie.

Pozícia loďky.

Ľahnite si na brucho. Natiahnite paže dopredu a vystrite nohy. Nohy aj paže naraz zodvihnite z podložky a chvíľu zostaňte v tejto pozícii. Následne zohnite nohy v kolenách a uchopte ich rukami. Vaše telo prirodzene prejde do hojdania, čím dochádza k masírovaniu brušnej dutiny a vnútorných orgánov.

Výkrut v sede.

S rovnými nohami si sadnite na podložku. Ohnite ľavé koleno a prekrížte cez pravú vystretú nohu. Pravý lakeť položte na vonkajšiu stranu ľavého kolena tak, aby ste sa dostali do výkrutu. Podoprite sa ľavou rukou, pozerajte sa za seba cez ľavé plece alebo priamo pred seba a dýchajte. Zotrvajte v pozícii 10 hlbokých nádychov a výdychov. Táto pozícia priaznivo pôsobí na posúvanie jedla v tráviacom trakte a opäť správnu peristaltiku čriev.

Kobra.

Začnite tým, že si ľahnete na brucho s chodidlami na šírku bokov a dlaňami položenými na podložke tesne vedľa seba, lakte sú pokrčené. Predĺžte chodidlá tak, aby sa priehlavky dotýkali zeme. Zatlačte do rúk a pomaly vytiahnite hlavu a hrudník nahor. Pri pomalom narovnávaní paží majte lakte mierne ohnuté. Plecia tlačte dozadu a dole. Zamerajte sa skôr na zdvíhanie hrudnej kosti ako na zdvíhanie brady. Panva sa musí po celý čas dotýkať podložky. Pozerajte sa mierne nahor a doprajte si 10 hlbokých nádychov a výdychov. Táto asána pomáha napnúť brušné svaly a zlepšiť držanie tela. Podporuje tiež celkové trávenie.

Aj vy zvyknete pravidelne cvičiť jogu? Poznáte aj tieto asány?

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články