Čo je metóda GYROTONIC® a prečo by ste ju mali cvičiť?

Súčasná doba počítačov a mobilov nepraje nášmu pohybovému aparátu. Náš život je rýchly, zameraný na výkon. Veľa sedíme, málo sa hýbeme a zabúdame na psychickú a fyzickú pohodu. Ruku na srdce, ktorú z vás raz za čas nebolieva chrbát?  Certifikovaná trénerka Tina Ondrejková nám porozprávala o výnimočnej pohybovej metóde, ktorá dokáže ženám pomôcť aj s oslabeným pánvovým dnom a brušným svalstvom.

Čo si máme predstaviť pod pojmom GYROTONIC® ?

GYROTONIC® alebo GYROTONIC EXPANSION SYSTEM® je veľmi jednoducho povedané pohybový systém, metóda, cvičenie. Ide o holistický, komplexný systém, ktorý nám napomáha k tomu,  aby bolo naše telo zdravšie, funkčnejšie, aby sme sa v ňom cítili ako doma. Z môjho pohľadu je jeho najväčší benefit to, že nás učí, ako naše telo funguje, ako sa lepšie hýbať, sedieť, chodiť.

Vo vašom štúdiu robíte GYROTONIC® a GYROKINESIS® Aký je medzi nimi rozdiel?

Cvičenie GYROTONIC EXPANSION SYSTEM® využíva špeciálne pohybové stroje, ktoré sú navrhnuté pre individuálne potreby každého klienta a sú plne nastaviteľné a prispôsobiteľné. Ono to znie tak veľmi mechanicky, ale tie stroje sú naozaj krásne a cvičí sa na nich veľmi prirodzene. Niekedy nám pomáhajú, niekedy zasa vytvárajú odpor a tak vieme pracovať v jednej chvíli na sile pohybu a na mobilite alebo pohyblivosti zároveň.

Cvičenie GYROKINESIS®  sa na druhej strane cvičí na stoličkách v sede, alebo na zemi a v stoji. Nepotrebujeme k nemu žiadne pomôcky a preto ho vieme využiť hocikedy v práci, doma, alebo keď len máme jednoducho chuť si zacvičiť. Je to veľmi jemné a energizujúce cvičenie spojené s dychom a vnímaním vlastného tela.

Ako ste sa k tomuto cvičeniu dostali?

Môj celý život je spojený s pohybom, vyštudovala som tanečnú pedagogiku a pôsobila som ako pedagóg a choreograf na konzervatóriu v Košiciach. Už ako študent som však začala mať problémy s krížovou časťou chrbtice, jednak z jednostrannej záťaže ale asi najmä preto, že som veľmi málo chápala, ako naše telo funguje. Vďaka výmennému pobytu som sa dostala do Holandska k Robkovi Hlatkému, ktorý ma s touto metódou zoznámil. Bude to znieť ako klišé, ale ja som si naozaj vtedy pomyslela a vedela, že to je to, čo chcem v živote robiť a vzdelávať sa týmto smerom. Vtedy ma ani vo sne nenapadlo, že budem mať niekedy vlastné štúdio v Košiciach. A teraz je to realita

Je cvičenie hodné aj pre ľudí bez zdravotného problému?

Toto ja na tomto cvičení to najlepšie, že je vhodné naozaj pre každého. Či už máme nejaký vážnejší zdravotný problém, alebo len chceme zdokonaľovať a pracovať na svojej fyzickej a psychickej kondícii. Je vhodné ako pre aktívnych športovcov, tanečníkov, tak aj pre deti, seniorov, ľudí s rôznymi problémami pohybového aparátu a ľudí, ktorí chcú udržiavať svoje telo zdravé, pohyblivé a fit.

Aké sú jeho najväčšie zdravotné benefity?

Benefity tohto pohybového konceptu sú najmä vo využívaní trojdimenzionálneho pohybu, ktorý v našom tele vytvára rovnováhu a stabilitu. Ani v bežnom živote sa nehýbeme len jedným smerom, prečo by sme tak mali cvičiť? Potrebujeme sa zohnúť, otočiť, natiahnuť a to v spolupráci s pohybom celého tela, preto sú tieto metódy tak prospešné. Zlepšujeme celkové držanie tela a svalovú rovnováhu, pracujeme na pohyblivosti a stabilite kĺbov a celej chrbtice, stimulujeme nervový systém a v neposlednom rade zlepšujeme náš stereotyp dýchania.

Aké problémy s pohybovým aparátom majú dnes ľudia? A čo by sme mali robiť inak?

Určite to počúvame z každej strany, ale naozaj je dnešná doba veľmi rýchla a vyžaduje si od nás neustály výkon. V tomto každodennom zhone niekedy zabúdame na svoju fyzickú a psychickú pohodu, naše telá pracujú na dvesto percent a náš pohybový aparát trpí. Málo pohybu, dlhé sedenie za počítačom alebo s telefónom v ruke naozaj nie sú veľmi prospešné. Klienti najčastejšie chodia s problémami s krčnou chrbticou, bolesťami v dolnej časti chrbta, majú tuhé bedrové kĺby a ramená, všetko problémy, ktoré sú z veľkej miery spôsobené tým, že sa málo hýbeme.

Ak chceme byť zdravý a cítiť sa fit, mali by sme vedieť vytvoriť rovnováhu medzi prácou, bežným životom a starostlivosťou o naše telo. Nemusíme samozrejme každý deň trénovať tri hodiny na doraz.  Niekedy stačia malé kroky a návyky, ktoré keď budeme robiť pravidelne, hneď sa začneme cítiť lepšie. Verím, že si každý z nás vie nájsť pol hodinku denne, aby sa trocha ponaťahoval, rozhýbal a urobil niečo pre seba.

S akými ťažkosťami za vami prichádzajú najčastejšie ženy?

Určite to budú najviac problémy s krčnou chrbticou a oslabené brušné svalstvo a panvové dno. Ale to sú všetko veci, ktoré sa naozaj dajú pravidelným cvičením krásne vyriešiť. Čo mňa ako trénera však fascinuje viac je to, ako cvičenie pôsobí na takú psychickú vyrovnanosť a sebavedomie. A najmä u žien to nádherne vidieť, ako sa po cvičení cítia krajšie, vystretejšie, celé telo a hrudník sa „otvorí“ a odchádzajú o päť centimetrov vyššie. Tak ako naše fyzické telo reaguje na našu náladu, tak si vieme náladu a emócie zlepšiť cvičením a to je na tom to krásne.

Čo vás na práci trénera najviac baví?

Povedala by som, že táto práca je neskutočne pestrá. Niekto by povedal, že je možno stereotypná, ale podľa mňa vôbec. Každý tréning pracujete s iným telom, klientom, s určitým nastavením, náladou a to ma to na tom najviac baví. Mám rada taký súzvuk všetkého dokopy, myslím tým, že častokrát sme s našimi klientmi aj kamaráti, zdieľame navzájom svoje životy a minimálne si vymieňame recepty na bábovku hehe. Je veľmi dobrý pocit vedieť, že vám klient dôveruje a verí a ja to beriem veľmi zodpovedne.

Aká je vaša filozofia?

Našou filozofiou je jednoznačne zdravie a zdravý pohyb a rovnako to, aby od nás naši klienti odchádzali spokojní, zdravší a šťastnejší. S tým samozrejme súvisí aj neustále vzdelávanie sa v tejto oblasti, ako sa hovorí, nezaspať na vavrínoch.

Osobne to beriem ako celoživotnú cestu, nie je to o jednom víkendovom kurze, ale o neustálej práci na sebe samom. Len tak môžme naše skúsenosti a vedomosti predávať ďalej, bez toho to jednoducho nefunguje. Koľko energie vložím ja do svojho zdokonaľovania, toľko energie sa mi vráti späť v podobe pozitívnej spätnej väzby. Rovnováha.

Je na Slovensku viac GYROTONIC® štúdií?

Keď som s týmto cvičením začínala ja, na Slovensku bola jedinou trénerkou Katka Štrbáková z Bratislavy, ktorá momentálne má vlastné štúdio Myoclinic. Teraz už nás je konečne viac, z čoho sa ja veľmi teším. Akoby sa začala vytvárať taká malá komunita trénerov. So mnou v centre GYROTONIC®   KOŠICE pracujú tréneri Saška Drozdová a Tibi Kačo.  V Košiciach cvičí ešte naša kamarátka Janka v Štúdiu JFG.

Kde vás  môžeme nájsť?

Naše štúdio nájdete na Čermeľskej ceste v budove Vitalita šport klub v Košiciach. Spolu s nami sú v centre aj ďalšie rehabilitačné a regeneračné služby, ktoré môžte využiť a viete si dať u nás aj dobrú kávičku.

 

Prečo by sme mali cvičiť GYROTONIC® ?

Napadá mi jedno slovo – komplexnosť. Vďaka jednému cvičeniu vieme precvičiť celé telo ako jeden harmonický celok, cítiť sa lepšie po fyzickej ako aj psychickej stránke a v neposlednom rade, GYROTONIC® vie byť veľmi zábavný druh cvičenia. O tom by vám klienti vedeli rozprávať . Takže určite neváhajte, príďte vyskúšať a uvidíte. Tešíme sa na Vás!

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články