Čo presne znamená starať sa o seba?

Stáva sa vám občas, že dáte všetkým ostatným a všetkému okolo seba prednosť pred sebou? Manželovi, deťom, rodičom, priateľom, kolegom. Kde na stupienku dôležitosti ste vy sama pre seba? Vo vašej odpovedi sa ukrýva aj odpoveď na ďalšiu otázku. Ako sa o seba staráte? Venujete sama sebe dostatok času? Je nad slnko jasnejšie, že z prázdnej nádoby sa piť nedá. Je potrebné ju priebežne dopĺňať rovnako, ako je potrebné dopĺňať zdroje vašej životnej energie.

V tomto článku sa dozviete:

  • Kde je prienik medzi pomáhaním iným a starostlivosťou o seba.
  • Ako sa máme o seba starať tak, aby sme boli šťastné.
  • Čo je to sebaláska.

Pomáhať treba, ale…

Pocit naplnenia, ktorý získate keď niekomu v niečom pomôžete, je nesporne veľmi príjemný. Dáva nám pocit dôležitosti a užitočnosti a po nich prichádza ďalší pocit: uznanie. Byť však neustále niekomu po ruke si pýta svoju daň. Postupne sa budete cítiť ako na ihlách, pretože vždy, keď si urobíte svoje plány, či už pracovné alebo súkromné, budete podvedome čakať, že vás v nich niekto vyruší a bude opäť od vás niečo chcieť. Na pracovisku zo strany nadriadeného je to úplne na mieste, tam za to dostávate zaplatené. Čo však v takom prípade, ak si na to, že ste neustále k dispozícii, zvykne celé vaše okolie? Kde do tejto záplavy povinností a starostlivosti o iných ľudí zahrniete starostlivosť o seba?

Čo presne znamená starať sa o seba?

Ak nechceme dospieť až k syndrómu vyhorenia, každý deň musíme dopĺňať svoju nádobu životnej energie a to hneď v niekoľkých oblastiach.

Zdravá strava. Nik, kto má rád sám seba, sa nebude stravovať nezdravo. S úcty k nášmu telu ale aj preto, aby sme sa dobre cítili a mali dostatok energie na vykonávanie všetkého, čo máme radi, by sme mali konzumovať zdravé jedlo a dostatočne dbať na pitný režim. Nie je dobré vnímať jedenie len ako povinnosť. Zamyslime sa, čo presne si každý deň položíme na tanier. Čím ráno naštartujeme svoj metabolizmus, či si doprajeme výživný obed a vyváženú, ľahkú večeru. Medzi tým nezabúdajme na čerstvé ovocie a zeleninu. Pretože starať sa o seba znamená dopriať svojmu telu len tie najlepšie živiny.

Šport. Starať sa o seba znamená mať pravidelnú fyzickú aktivitu. To znamená, že by ste sa mali 3-5x do týždňa poriadne zapotiť a dopriať svojmu srdcu nejakú aeróbnu aktivitu. Zvoľte si taký druh pohybu, aby ste sa doňho nemuseli príliš nútiť. Hlavné je, aby ste sa hýbali a aby vás to bavilo.

Oddych. Aktívna fáza vášho dňa by sa mala striedať s fázami oddychu. Počúvajte svoje telo. Ak vás zajtra v práci čaká dôležitá porada, doprajte si večer predtým nejakú uvoľňujúcu činnosť, či už pôjde o teplý kúpeľ, masáž, meditáciu, čítanie obľúbenej knihy alebo prechádzka v lese. Hlavne si doprajte oddych a kvalitný a nočný spánok. Ponocovanie by vám určite neprinieslo výsledky, v ktoré dúfate.

Zdravé a pevné hranice. Čo vysielate do svojho okolia, to priťahujete. Ak sa prezentujete ako človek, ktorý je každému vždy k dispozícii, ľudia vás tak budú vnímať a budú sa na vás obracať vždy, keď sa im to hodí, budú sa nudiť alebo ich bude treba (každú chvíľu) zachraňovať. Ak si neurčíte hranice toho, ako by s vami mali ľudia zaobchádzať, vždy sa nájde niekto, kto s vami bude jednať ako sa mu práve hodí. Ľudia budú skúšať vaše limity a vy môžete nadobudnúť pocit, že už ani neviete kým ste. Presne z toho dôvodu je potrebné stanoviť si presné hranice.

Viete kto ste. Ak máte sebalásku na správnom mieste, nezakladáte si názor na seba samého na názoroch zo strany iných ľudí. Ak niekto o vás niečo povedal, to ešte neznamená, že ide o fakt. Postoje iných ľudí vyjadrujú skôr to, kým sú oni. Predstavte si, že do radu oproti sebe postavíte desať svojich priateľov a spýtate sa ich na to, čo si o vás myslia. Je jasné, že každý o vás povie niečo iné. Čo myslíte, koho budú ich názory definovať? Nie je preto možné, aby ste zakladali pocit vlastnej hodnoty na názoroch iných ľudí.

Váš emocionálny svet. Prezradíme vám hneď niekoľko tipov na starostlivosť o váš emocionálny svet:

  • písanie si denníka vďačnosti;
  • nepotláčanie emócií, naopak, je potrebné ich pravidelne uvoľňovať;
  • tanec, počúvanie hudby alebo hranie na nejaký hudobný nástroj, spev;
  • ženské kruhy;
  • kreatívna činnosť;
  • byť pravdivá sama k sebe;
  • návšteva terapeuta alebo kouča.

Zdravý spánok. Bez neho to nepôjde. Spať by ste mali 7-8 hodín denne. Vstávať aj chodiť spať by ste mali vždy v tom istom čase. Ponocovanie rozhodne nie je aktivita, ktorá by vám akokoľvek mohla v niečom pomôcť.

Sebaláska. Najdôležitejší bod v starostlivosti o seba je milovať sa takú aká ste. Usmiať sa na seba do zrkadla, uvedomiť si, aká ste úžasná, čo všetko ste v živote dokázali, pochváliť sa, rozprávať sa v duchu sama so sebou ako s najlepšou priateľkou, vyjadriť si však aj podporu a pochopenie vo chvíľach, kedy nie ste oukej. Nebuďte na seba zbytočne prísna a nechcite byť za každých okolností dokonalá. Je v poriadku chcieť na sebe niečo zmeniť, no aj v procese pracovania na sebe by ste sa mali mať k sebe ten najlepší vzťah.

Starostlivosť o seba jednoducho znamená uvedomiť si, že ste pre seba dôležitá. Neignorovať svoje potreby a činnosti, vďaka ktorým sa cítite dobre. Najlepšie sa to dá opísať slovami: pomáham druhým tak, že najskôr pomôžem sama sebe. Znamená to uprednostniť svoje šťastie a naplnenie preto, aby ste ho mohli ďalej šíriť vo svojom okolí a obohacovať tak aj iných ľudí.

Darí sa vám popri iných povinnostiach venovať sa denne aj sebe? Napíšte nám svoje tipy ako vy dopĺňate svoj pohár životnej energie a obohaťte tak aj iné ženy.

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články