Viete, ako môže kvalitný relax pomôcť nielen vašej duchovnej pohode, zdraviu ale aj pracovnej produktivite?

Zdravý životný štýl sa zvykne spájať predovšetkým so zdravou stravou a dostatočným pravidelným pohybom. Nie je to však len tom. Dôležitou zložkou je aj plnohodnotný oddych. Ten totiž podporuje imunitu, regeneruje telo aj dušu a vracia do života pokoj a radosť.

Aká veľká je veľká únava?

Prvým krokom k správnemu relaxu je priznanie, že tu vôbec nejaká únava je. Nejde predsa o osobnú slabosť či poruchu systému, ale o prirodzenú reakciu tela na akúkoľvek záťaž. Je znamením tela, že potrebuje načerpať novú silu a na chvíľku sa zastaviť. Hlási, že konečne potrebuje kvalitný oddych a relax. Ak sa tak dlhodobo nedeje, hrozia aj zdravotné následky.

Prejavom únavy nie je len ospalosť a obrovská potreba spánku, ale aj mnohé psychosomatické problémy:

  • bolesť hlavy, kĺbov a svalov
  • tráviace problémy
  • príznaky podobné chrípke
  • fyzická a psychická slabosť
  • zhoršená nálady, podráždenosť
  • nesústredenosť

Naučte sa oddychovať

Či už vás trápi psychická alebo fyzická únava, zvyčajne však kráčajú ruka v ruke, je potrebné ju riešiť a najlepšie robiť všetko preto, aby ste sa jej vyhli. Zaručeným receptom a efektívnou pomocou je – veľmi jednoducho – oddych.

Povedať, aký spôsob pre oddych je najlepší, nie je správne. Každý si totiž dokáže oddýchnuť pri niečom inom. Kým jedného uvoľní relax vo vírivke, toho ďalšieho zas aktívny oddych a napríklad práca v podobe presádzania kvetiniek.

Vo všeobecnosti si však relax môžete užiť pri pokojnom pobyte v prírode, počúvaní hudby, obľúbenej fyzickej aktivite, masáži či tanci. Viaceré relaxačné techniky pôsobia ako prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom a ďalšími dôsledkami preťaženia a únavy.

Dôležité je však oddychovať naplno. Ak sedíte v saune, no pritom máte plnú hlavu pracovných zadaní a problémov, to nie je správne využitie sauny na relaxáciu. Pri oddychu by ste mali úplne vypnúť, zrelaxovať svoje telo, a “odrezať” sa od okolitého sveta a rušivých elementov.

Čo získate dostatočným relaxom?

Lepšia koncentrácia

Po výdatnom oddychu, kľudne aj v podobe posedenia na záhradnej hojdačke, sa budete vedieť oveľa lepšie sústrediť. Vaša myseľ si oddýchne a bude schopná sa koncentrovať na úlohy bez zbytočných odbočiek. Vyriešite ich tak jednu po druhej namiesto neefektívneho motania sa medzi nimi.

Vyššia produktivita

Oddýchnutý človek dosahuje výrazne lepšie výsledky v zamestnaní, keďže má v hlave priestor na riešenie aj problematických úloh a predovšetkým otvorenú myseľ.

Únava vplýva aj na rozhodovanie a úsudok. Človek, ktorý nemá dostatok oddychu, preto často robí unáhlené a chybné rozhodnutia, čo sa odráža aj na výsledkoch. Naopak, oddýchnutí ľudia majú množstvo nápadov a rýchlejšie dosahujú výsledky. Vo všeobecnosti sú aktívnejší a spokojnejší, čo ocení každý zamestnávateľ.

Zdravé telo

Oddýchnutý človek má výrazne menšie predispozície na zdravotné problémy. Dostatkom relaxu sa zbavíte nadmerného stresu, ako aj s ním spojenej nespavosti, depresií a ďalších zdravotných nepríjemností.

Kvalitný odpočinok sa podieľa na zvyšovaní obranyschopnosti organizmu, vďaka čomu telo lepšie zvláda prípadné ochorenia či zranenia.

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články