Podľa čoho poznáte, že by ste mali vyhľadať terapeuta?

Nedávno som sedela u kaderníčky, keď vedľa mňa začali debatu dve ženy. „Vieš, Olinka, o chvíľu bude mať už každý svojho cvokára.“ „Máš pravdu, Janka. Už to bude aj u nás ako v Amerike.“ Presne pre takýto postoj okolia má veľa z nás problém vôbec čo i len zmieriť sa s myšlienkou, že by sme mali vyhľadať terapeuta, nie to ešte ho aj začať pravidelne navštevovať. A tak sa ďalej sami trápime so svojimi vlastnými problémami, prenášame ich na ľudí vo svojom okolí alebo sa, naopak, uzatvoríme do seba a časom zatrpkneme. Pritom riešenie je veľmi jednoduché. Odhodlať sa, vytočiť číslo na zvoleného terapeuta, prípadne takého, ktorý pracuje cez našu zdravotnú poisťovňu, a dohodnúť si termín. Pretože možno ani len netušíme, že svojim správaním vykazujeme skutočnosť, že by sme s terapiou skutočne mali začať. A to najlepšie čím skôr.

Psychiatrist photo created by Racool_studio – www.freepik.com

6 signálov, že by sme mali navštíviť terapeuta

Zatiaľ čo problémy duševného zdravia sú bežné, štúdie ukazujú, že len asi 40 percent dospelých žijúcich s duševnou chorobou, traumou alebo poruchou osobnosti podstupuje liečbu. Ak sa duševné ochorenie nelieči, môže sa nepozorovane rozvíjať ďalej a zhoršovať sa. Psychologické poradenstvo poskytuje jednotlivcom podporu, ktorú potrebujú na zvládnutie životných výziev a akýchkoľvek problémov duševného zdravia, ktorým čelia. Dobrý terapeut vás naučí, ako sa vyrovnať s problémami a zvládnuť ich. Podľa čoho poznáte, že je čas ho navštíviť?

Približne milión slovákov zažíva úzkostné poruchy, no len tretina ich rieši

Trpíte častými výkyvmi nálad

Zrejme si to neuvedomujete, no vaše náhle výkyvy nálad ľuďom vo vašom okolí veľmi ubližujú. Nikdy nevedia, čo môžu od vás čakať a na čom u vás sú. Vaše deti a manžel budú v strese, pretože nevedia vopred odhadnúť, v akej nálade sa vrátite domov z práce. Prípadne sa vám nálada mení zo sekundy na sekundu, čo ostatných stresuje. Všetci občas máme slabú chvíľku, kedy sa nám nálada náhle zmení, ak si však vy, alebo vaše okolie, všimnete, že zmeny nálady u vás prichádzajú príliš často, je čas vyhľadať terapeuta. Existuje mnoho dôvodov, prečo sa vaša nálada môže tak prudko meniť, a návštevou poradne sa vám podarí prísť na hlavnú príčinu tohto problému.

Vaše riešenia problémov sú nezdravé

Keď prechádzame životnou výzvou, každý z nás si s ňou musí poradiť po svojom, nie všetci to však zvládneme. Niekto namiesto toho, aby výzve čelil a zveril sa do rúk odborníka, sa uchýli k alkoholu, hazardným hrám alebo omamným látkam. Zrelý človek však takto svoje problémy nerieši. Práve práca s terapeutom vám môže pomôcť rozvíjať vaše schopnosti zvládať životné prekážky a problémy.

Máte nestabilné vzťahy

Ďalším znakom, že by ste čo najskôr mali vyhľadať terapeuta, je, že vaše vzťahy nefungujú. Možno sa neustále hádate s manželom alebo dokonca so všetkými svojimi priateľmi, kolegami a neviete si vyjsť ani s príbuznými. Jedným slovom – s nikým. Ak chcete svoje vzťahy zachrániť, je čas porozprávať sa s psychológom.

Depresia trvá dlho a sama od seba neprejde

Prešli ste si traumou

Trauma môže postretnúť každého a môže si vybrať daň na našom živote a celkovom zdraví. Keď zažijeme traumatickú udalosť, tento zážitok sa uloží v našom tele. Terapia vám môže pomôcť zotaviť sa z traumy, aj keď k traumatickej udalosti došlo už dávno, pred mnohými rokmi, možno dokonca v období vášho detstva. Ak sa v tomto prípade rozhodnete pre terapiu, je dôležité vybrať si takého terapeuta, ktorý je odborne vyškolený na riešenie tráum, aby vám pomohol si celým procesom liečenia traumy prejsť. V takomto prípade sa rozhodne nevkladajte do rúk samozvaným koučom, mentorom a ľuďom nielen bez psychologického vzdelania, ale najmä bez dlhoročnej praxe.

Prechádzate si náročným životným obdobím

Môže ním byť strata zamestnania, blízkeho človeka alebo nadmerná stresová záťaž. Hoci zmeny v našom živote môžu mať v konečnom dôsledku pozitívny dopad na náš celkový rozvoj, nie každý z nás zmenu zvláda ľahko a bez problémov. Rozhovor s terapeutom vám môže poskytnúť podporu, ktorú potrebujete na prispôsobenie sa zmenám, ktorým aktuálne musíte v živote čeliť.

Ako postupovať pri traumatizujúcej udalosti

Nič vás nebaví          

Pôsobíte, akoby vo vás pohasla iskra. Nič vás nebaví, neteší vás to, čo vám ešte donedávna robilo radosť. Máte problém sa na čokoľvek sústrediť, ste myšlienkami inde, nezvládate pracovné úlohy, ba možno ani starostlivosť o domácnosť a o deti. Poslednou kvapkou je, keď sa prestane človek v takejto situácii starať aj o seba, začne zanedbávať hygienu, nemôže v noci spávať a prestane mu chutiť jesť. Všetky tieto ukazovatele môžu predstavovať potenciálnu hrozbu pre vaše zdravie a mali by byť čím skôr odovzdané do rúk špecialistu.

Ako si nájsť toho správneho terapeuta?

Možno budete prekvapená, no nie každý vám v terapii musí sadnúť. Dôležité je, aby ste si s vami zvoleným odborníkom vyhovovali osobnostne. Ak vám prvý zvolený terapeut nebude vyhovovať, nič vám nebráni ho vymeniť. Na druhej strane, nečakajte, že sa vaše problémy vyriešia po prvom sedení. Terapia predstavuje dlhodobú, neraz dokonca dlhoročnú práca. Pripravte sa na túto skutočnosť a nič vás len tak ľahko nevykoľají.

Ak chcete mať sedenie u terapeuta preplácané zo zdravotného poistenia, zavolajte do poisťovne a informujte sa, kto z odborníkov je pre vás vo vašom meste k dispozícii. V prípade, že vám na tom nezáleží, spýtajte sa na dobrého terapeuta vo svojom okolí. Najmä však neberte ohľady na to, čo povedia ľudia. Ide o vaše zdravie a nič iné vás v tejto chvíli nemusí zaujímať.

Zdroj obrázkov: Freepik

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články