Viete, aké výhody má pobyt v prírode pre vaše zdravie a psychickú pohodu?

Nie nadarmo sa hovorí, že príroda dokáže vyliečiť telo aj dušu. Turistika, stanovačky a rôzne pobyty v prírode sú skvelou formou oddychu a relaxu. Určite by ste ani nepovedali, že pravidelný pohyb a trávenie času v prírode môže mať niekoľko skvelých účinkov na vaše telo.

Aké benefity má príroda pre zdravie a čo môžete pre vaše telo urobiť vy?

Ako príroda ovplyvňuje našu pohodu a zdravie?

Nie je žiadnym tajomstvom, že prostredie, v ktorom sa nachádzame, môže do istej miery ovplyvniť naše zdravie a pohodu alebo zvýšiť či znížiť náš stres, ktorý následne ovplyvňuje naše telo. To, čo v každom okamihu vidíme, počujeme a zažijeme, môže zmeniť nielen náladu, ale aj to, ako funguje náš celý nervový a imunitný systém.

Stres z nepríjemného prostredia môže spôsobiť pocit úzkosti, smútku alebo bezmocnosti. Čo môže mať za následok zvýšený krvný tlak, srdcový tep, svalové napätie a ďalšie ochorenia. Príjemné prostredie má naopak priaznivý účinok.

Pobyt vonku a fyzická aktivita môže pomôcť zmierniť nepohodlie, cítiť sa šťastnejšie a znížiť účinky fyzického aj duševného stresu i napätia a zlepšiť náladu.

10 výhod pobytu v prírode pre vaše zdravie

Príroda lieči, upokojuje a navracia nám duševnú pohodu. Terapia prírodou môže výrazne zlepšiť spánok, podporiť sociálnu interakciu, znížiť stres a pocit úzkosti, no nielen to. Pobyt na čerstvom vzduchu ponúka omnoho viac výhod.

1. Pomáha udržiavať vo forme

Pobyt v prírode je často spojený s fyzickou aktivitou. Výlety do prírody a túry vám pomôžu udržať telo v pohybe a dobrej kondícii. Počas pravidelných túr si naopak môžete posilniť svalstvo nôh, taktiež dopriať potrebný pohyb kĺbom i kostiam. 

Veľkou výhodou je, že takýto druh pohybu je vhodný takmer pre každého, pre deti, dospelých, ale aj pre staršie osoby. Nedostatok pohybu a sedavý spôsob života môžu mať negatívny vplyv na fyzickú kondíciu aj pohybový aparát.

2. Pomáha srdcu a znižuje vysoký tlak

Vysoký krvný tlak je tichou hrozbou, ktorá číha najmä na ľudí so sedavým zamestnaním a na ľudí s nie celkom správnou životosprávou. K prevencii však môžete prispieť nielen zmenou stravovania, ale aj pravidelným pohybom v podobe turistiky a vychádzok v prírode.

Turistika môže byť veľmi prospešná aj pre srdcovo-cievny systém. Počas pravidelných výletov do prírody si posilňujete srdce a podporujete jeho správnu činnosť.

Tip: Ak často chodíte na túry do hôr, určite by ste mali pre každý prípad myslieť aj na cestovné poistenie. 

3. Zlepšuje pamäť a sústredenie

Kognitívne funkcie súvisia s intelektuálnou aktivitou, myslením, uvažovaním a schopnosťou človeka zapamätať si veci. Trávenie času v prírode môže pomôcť zlepšiť kognitívne funkcie, zvýšiť úroveň koncentrácie a schopnosť venovať veciam viac pozornosti. 

V prírode človeka rozptyľuje podstatne menej rušivých elementov ako v mestách, vďaka čomu sa pozornosť zameriava iba jedným smerom. Skúste sa po seminári, konferencii alebo učení sa na skúšku ísť nachvíľu prejsť a určite uvidíte, že sa vám nové vedomosti ľahšie uložia do pamäte. Prírodná scenéria môže okrem iného pomôcť aj deťom s poruchou pozornosti (ADHD).

4. Zmierňuje bolesť a pomáha rýchlejšie sa zotavovať po operáciách

Návrat medzi stromy, rastliny, pobyt pri vode a iné prírodné prvky vás dokážu natoľko pohltiť, že aspoň na chvíľu zabudnete na bolesť a nepohodlie. Ak vám uplynie obdobie pokoja na lôžku, vydajte sa na čo i len krátku prechádzku.

Tip: Ak plánujete pobyt pri vode, nezabudnite vodotesné hodinky.

5. Posilňuje imunitný systém

V prírode na nás pravdepodobne číha menej nečistôt než v mestách. Pobyt na čerstvom vzduchu podporuje imunitný systém. Posilnený je odolnejší a dokáže efektívnejšie bojovať s menej závažnými chorobami, ako je napríklad nachladnutie a iné infekcie.

6. Vylepšuje sociálne interakcie a spája s ostatnými

Iste, do prírody a na túru sa môžete vydať sami, no nie je niekedy zábavnejšie vziať niekoho so sebou? Výlety do prírody vám umožňujú baviť sa, viac komunikovať s ostatnými, ba dokonca nadviazať nové priateľstvá. Vyhnete sa tak sociálnej izolácii a osamelosti.

7. Poskytuje únik pred obrazovkami

Digitálny detox pomáha vrátiť sa z online sveta do toho reálneho. Okrem toho pohľad na skutočný svet a prírodu okolo nenamáha váš zrak tak ako pozadie pracovnej plochy na počítačoch alebo obrazovka televízora. 

Najmä pre deti je trávenie času vonku jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť rozvinutiu krátkozrakosti. Využite preto túto príležitosť a oddýchnite si od neustáleho bombardovania informáciami z médií a sociálnych sietí.

Tip: Vybavte deti v prírode reflexnými prvkami, napríklad športovým reflexným puzdrom na mobil, aby ste ich mohli aj z diaľky ľahšie rozlíšiť a zbadať.

Fotka od Jill Wellington ze služby Pixabay

8. Umožňuje nájsť si čas a tráviť ho viac sám so sebou

Príroda je oproti našim uponáhľaným životom a  záplave starostí, pokojná, tichá a večná. Pokoj a ticho v prírode pomáha vyčistiť myseľ od zbytočností, znižuje hnev aj napätie a poskytuje útočisko pred stresom a večným ponáhľaním sa. Je to miesto pre oddych, uvoľnenie myšlienok, nájdenie vnútornej rovnováhy a rozvinutia vášho spirituálneho “ja”. 

Všímavosť a vďačnosť si môžete precvičiť práve takýmto pobytom.

9. Podporuje kreativitu a riešenie problémov

Vedeli ste o tom, že príroda je pre mnohých umelcov veľkou inšpiráciou? Jej krása a čaro pomáha otvárať myseľ, pokojné a tiché prostredie ju pomáha očistiť a omladiť. V prírode môžete načerpať nielen energiu, ale prídete na nové nápady, iné myšlienky alebo nájdete riešenia niektorých vašich problémov. Nechajte doma všetky elektronické zariadenia a choďte sa prejsť.

Inšpirácia: Zabavte sa s deťmi v prírode výrobou vlastných rodinných tričiek.

10. Zlepšuje náladu a znižuje stres

Pobyt v prírode neovplyvňuje iba vaše fyzické zdravie, ale aj to psychické. Zmierňuje stres, pocity nervozity a napätie v tele, môže pomôcť riešiť problémy s nespavosťou či zabrániť depresii. Už len pozeranie sa na prírodné scenérie dokáže zvýšiť príjemné pocity a zlepšuje náladu.

Ako tráviť viac času vonku?

Zacvičte si v prírode

Namiesto toho, aby ste sa vydali na tréning do fitka, zabehajte si vonku v parku alebo v lese. Prípadne si môžete priniesť podložku na jógu na váš dvor, obliect’ si dámske športové legíny a zacvičiť si na čerstvom vzduchu. 

Cvičením vonku prebudíte vaše zmysly a zároveň sa nadýchate čerstvého vzduchu. Môžete tak dokonca inšpirovať členov celej vašej rodiny, aby si zacvičili s vami.

Navštívte botanickú záhradu

Botanická záhrada alebo návšteva zoo je skvelý spôsob, ako sa vaše deti môžu dozvedieť viac o prírode a vy ako celá rodina môžete stráviť spolu kvalitný čas vonku. A nezabudnite si so sebou zabaliť obed, aby ste sa mohli najesť v nádhernom prostredí.

Zorganizujte spoločenské stretnutia na čerstvom vzduchu

Namiesto toho, aby ste naplánovali stretnutia s priateľmi v reštaurácii alebo bare, usporiadajte grilovačku alebo piknik. Ak ste trochu odvážnejší, naplánujte kempovanie v neďalekom kempingu alebo si požičajte kajaky a zabavte sa na vode. Tieto stretnutia budú nezabudnuteľnejšie ako len ďalšia večera alebo čas pri drinkoch vo voľnom čase.

TIP: Viete, čo je hamaka a ako ju využiť na kempovanie?

Nájdite si nový koníček

Ak neobľubujete šport alebo hľadáte nové aktivity, vezmite fotoaparát alebo váš smartfón a vydajte sa do parku, do lesa alebo do hôr a foťte. Hľadajte stromy s pestrofarebnými listami, rôzne kvety, vtáky, veveričky či hmyz. Možno dokonca zistíte, že máte talent na fotografovanie v exteriéri. 

Ak zverejníte svoje fotografie na sociálnych sieťach, môžete inšpirovať priateľov, aby sa vybrali von pre svoje vlastné zábery.

Vypnite televízor

Mnohí ľudí netúžia po ničom inom, než si na konci náročného pracovného dňa ľahnúť na pohovku a hltať obľúbené televízne programy. To však iba podporuje sedavý životný štýl. Namiesto pozerania sa na obrazovku choďte von a sledujte napríklad západ slnka alebo si užite večeru na vašom balkóne. Budete sa cítiť oveľa viac inšpirovaní krásou prírody než dobrodružstvami známych seriálových postáv.

Photo by Sandro Gonzalez on Unsplash

Jazdite na bicykli

Namiesto toho, aby ste sa vozili na aute, nasadnite do práce na bicykli a začnite deň pozitívne. Bicyklovanie rozbúši vaše srdce, dodá vám energiu, ktorú budete potrebovať pre produktívny pracovný deň. Prospeje vám aj čerstvý vzduch a prečistíte si myseľ. 

Navyše sa vyhnete dopravným zápcham a hľadaniu parkovacieho miesta. Ušetríte peniaze za benzín a znížite aj vašu uhlíkovú stopu.

Vyskúšajte kempovanie

Nájdite si čas, naplánujte si víkend v prírode a choďte kempovať. Niekde, kde môžete úplne vypnúť, kde budete len vy, možno vaši priatelia alebo rodina a zázraky prírody. Doprajte si trochu voľna, pokoj a ticho a skutočne si ho užite. Kemping poskytuje skvelý pocit slobody a šancu naučiť sa nové veci. Ak máte deti, aj oni môžu z tejto skúsenosti iba profitovať. Uistite sa však, že máte so sebou správnu kempingovú výbavu.

Tip pre teplomilných: Nezabudnite na zateplenie stanu alebo hamaky.

Začnite záhradkovat’

Ak máte to šťastie, že máte záhradu, pobyt vonku a záhradkárčenie vám určite prinesie množstvo výhod. Už niekoľko vedeckých štúdií potvrdilo, že záhradkári patria medzi najšťastnejších ľudí na svete a že práca s hlinou dodáva pocit šťastia a pokoja. Vytvorte si priestor a začnite pestovať vlastné potraviny. Nie je nič lepšie, ako sa tešiť z vlastnej výroby a pochutnať si na čerstvom ovocí a zelenine. 

Nielenže tak môžete ušetriť, ale strávite aj pravidelný pobyt vonku. Ak nemáte záhradku, vysaďte si rastlinky na parapete v malých debničkách, choďte na miestnu farmu alebo zbierajte ovocia.

Začnite sa venovať rôznym aktivitám

V prírode sa nemusíte venovať iba športu. Vyskúšajte napríklad:

  • Prechádzku v miestnom parku
  • Kreslenie zvierat alebo prírodných scenérií
  • Jedzenie vonku, urobte si piknik v miestnom parku alebo si sadnite do záhrady
  • Sledovanie hviezd
  • Geocaching, teda hľadanie predmetov na skrytých vonkajších miestach pomocou mobilného telefónu alebo tabletu
  • Zbieranie odpadkov pri prechádzke, pomôžete tak životnému prostrediu 
  • Pozorovanie vtakov
  • Venčenie psov od susedov a podobne

Teraz, keď sme vám uviedli mnoho výhod a predstavili aktivity, ktoré môžete praktizovať na čerstvom vzduchu, nechajte prírodu, aby uzdravila vaše telo a posilnila aj vašu duševnú pohodu. S minimálnym plánovaním môžete nájsť spôsoby, ako maximalizovať čas strávený vonku.

Či už si zacvičíte, budete pracovať na vašom notebooku, socializovať sa, fotiť alebo sa učiť o exotických rastlinách a kvetoch, pobyt vonku vám prospeje v mnohých smeroch. Ak sa k vám pri vašich vonkajších dobrodružstvách pripojí aj rodina, priatelia alebo kolegovia, tieto aktivity si užijete ešte viac.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články