7 tipov, ako sa lepšie cítiť vo svojom tele

Už ste sa niekedy zatvárili prekvapene, keď ste zachytili svoj odraz v zrkadle alebo výklade obchodu? Možno ste si dovtedy neuvedomili, aký prísny či zachmúrený výraz tváre nosíte, alebo ste si na sebe náhle všimli odrastené, mierne prešedivené vlasy. Akokoľvek by sme sa zameriavali výlučne na vnútorné kvality ľudí, je ťažké vôbec si nevšímať, ako pôsobíme či vyzeráme navonok. Ako však nezakladať na svojom vzhľade, či pocite zo seba, svoj pocit vlastnej hodnoty?

Mnohí ľudia svoju sebaúctu do veľkej miery zakladajú práve na svojom vzhľade a týka sa to najmä nás, žien. Veľmi často sebahodnotu podmieňujeme tým, ako vyzeráme, vynakladáme veľké úsilie a nemalé finančné prostriedky na to, aby sme si udržali pestovaný, atraktívny vzhľad a perfektnú postavu. V spoločnosti, ktorá kladie dôraz na to, ako vyzeráme, je ľahké nechať svoje pocity týkajúce sa vzhľadu predbehnúť všetky ostatné aspekty našej sebaúcty. Ženy sú obzvlášť citlivé na vysokú sebahodnotu podmienenú vzhľadom, ktorá je podľa niektorých názorov spôsobená tým, ako sa ženské telá a tváre prezentujú v médiách.

Našťastie, určite každá z nás máme kamarátku, od ktorej sa učíme a nechávame sa ňou inšpirovať. Táto kamarátka vôbec nedbá na to, či má riasy vytočené až k nebu a namaľované najnovšou maskarou z noviniek na trhu, má pichnutý botox, vyplnené pery alebo na bruchu pekáč buchiet. Skúmame ju pohľadom, oblečenú v obyčajných ľanových šatách, s tvárou bez mejkapu a vnímame iskričky v jej očiach, ktoré z nej robia ženu priam nadpozemsky krásnu. Ako je možné, že ONA vyzerá dobre aj vo vreci od zemiakov a ja sa takto trápim a nič z toho? Všetko je v hlave, milá žena. Ak máš vysokú sebaúctu závislú na vzhľade, potom bude tvoje celkové sebavedomie výrazne ovplyvnené tým, ako vyzeráš. Ver alebo nie, najväčšou výzvou pre ženu je, keď si uvedomí že starne. No aj v tomto období sa môže cítiť krásna. Rady vám prezradíme niekoľko našich tipov na to, ako sa cítiť dobre vo svojom tele aj keď nie si dokonalá. Pretože vieš čo? Dokonalosť je nudná 🙂

Ambasádorka konferencie herečka Milena Minichová: Mojim vzorom sú ľudia, ktorí vedia byť v tomto svete šťastní a spokojní

Zabudni na ideál krásy definovaný médiami. Definíciu krásy v spoločnosti nezmeníš, ale môžeš zmeniť svoju vlastnú. Nezameriavaj sa na krásu, ktorú vidíš v reklamách a na sociálnych sieťach, ale na krásu, ktorú vidíš v skutočných ľuďoch, ktorými sa inšpiruješ a obklopuješ sa nimi.

Definuj svoju hodnotu iným spôsobom, než tým, ako vyzeráš. Podmieň svoju sebaúctu vnútornými, nie vonkajšími ukazovateľmi. Zameraj sa na to, čo sa ti páči na tvojich schopnostiach, osobnosti, vzťahoch, jednaní s ľuďmi a vnímaní sveta. V porovnaní s pružnosťou pokožky a pevnými kontúrami tváre ide o nadčasové ukazovatele. A ty predsa si nadčasová!

Konferencia Pre zdravie ženy v Košiciach: Nikdy neviete, kedy budete potrebovať krv

Odpusti si Deň blbec. Stav našej pleti, to, ako nám drží účes alebo samotný pocit zo seba samej podlieha nášmu ženskému cyklu. Je úplne v poriadku, keď sa v jeho prvej polovici, a najmä v čase ovulácie, cítiš ako Kráska a neskôr ako Škrata. Nauč sa milovať nielen svoju krásnu, ale aj menej peknú JA. Prijmi sa v svojej celistvosti taká, aké si a usmievaj sa. Všimni si niekedy, že ak sa usmeješ aj vtedy, keď ti práve nie je do smiechu, už samotný úsmev má silu zlepšiť ti náladu. Áno, aj takúto moc máš.

Obliekaj si pohodlné oblečenie. Načo mať na sebe posledný výkrik módy, keď sa v ňom necítiš dobre? Spokojnosť vyžarujeme vtedy, keď sa cítime dobre. Obliekaj si pohodlné kúsky z kvalitných, prírodných materiálov a zostav si kapsulový šatník, v ktorom budeš môcť jednotlivé základné kúsky spolu ľubovoľne kombinovať. Drž sa hesla: radšej kvalita ako kvantita.

Ako začať veriť v seba

Vyjdi z domu bez mejkapu. Možno po pár dňoch zistíš, že si nikdy predtým nemala takú krásnu a zdravú pleť ako práve po dňoch, kedy si si neaplikovala žiaden mejkap. Pleť si z času na čas skutočne potrebuje oddýchnuť od šminiek. Nezabudni si ju však každé ráno a večer dôkladne čistiť, hydratovať a ráno nanášať krém s SPF.

Buď zdravá. Chodievaj pravidelne na preventívne prehliadky, jedz zdravé jedlo, veľa ovocia a zeleniny, uber na sladkostiach. Nepreháňaj to s alkoholom a nefajči. Denne sa hýb, aj keď ide len o prechádzku v parku či mestom cestou domov z práce. A nezabudni si každý deň urobiť čas pre seba, aj keby si mala len tak sedieť a dýchať.

Ber sa s rezervou. Urob si z čau na čas zo seba srandu. A najmä, pozeraj sa z nadhľadu aj na svoj proces starnutia. Nájdi si na ňom niečo, čo si zamiluješ a čo budeš považovať za krásne. Či to, že môžeš konečne používať protivráskové krémy (aj keď nefungujú, ide predsa o pocit), alebo že si nemusíš po menopauze plánovať dovolenku s ohľadom na menštruáciu, alebo si nechaj prirodzene šedivé vlasy. Vyber si to, čo ti bude blízke a zamiluj si to na sebe. A najmä, s nikým sa neporovnávaj.

Akčné ženy: Nezabúdajme na to najdôležitejšie, čo máme – konferencia Pre zdravie ženy

Ak sa o sebaláske, sebahodnote ale aj o vzťahoch chcete dozvedieť viac, príďte na našu konferenciu Pre zdravie ženy už 21.mája 2022 v Košiciach. Môžete si vypočuť prednášky mnohých spíkrov, medzi ktorými na vás čakajú aj odborníčy z obasty vzťahového, biznis koučinku ale aj psychológie. Vstupenky si môžete zakúpiť TU.

Obrázky zdroj: Freepik

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články