7 tipov, ako sa opäť zamilovať do svojho partnera

Zamilovanosť vo vzťahu trvá jeden až tri roky. Nie je možné udržať v sebe adrenalínový kokteil dlhšie. Je úplne normálne, že hormóny neskôr opadnú a vy začnete spolu žiť bežný, každodenný život. Je v poriadku, ak po čase už necítite povestné motýle v bruchu a netryskajú z vašich stretnutí vodopády vášne. Prestať po čase cítiť zamilovanosť je prirodzené a úplne oukej, čo však je už menej príjemné, je cítiť vo vzťahu pocit osamelosti. V takomto prípade sa páry veľmi často vzdávajú manželského či partnerského puta a rozhodnú sa ho vymeniť za ilúziu dokonalého vzťahu v podobe nového partnera. Pravdou však je, že aj do svojho súčasného partnera sa môžete nanovo zamilovať.

„Každý vzťah narazí na bod, kedy šteklivé motýle v bruchu odletia a veci sa zrazu zdajú byť tak trochu…nudné. Je na nás, čo s tým urobíme.“

Na začiatku vzťahu robíme všetko pre to, aby sme svojho partnera urobili šťastným. Dávame mu darčeky, plánujeme tajné rande s prekvapením, zarezervujeme spoločný pobyt, kúpime si novú spodnú bielizeň, nahodíme sa ako femme fatale. Ako však čas plynie, človeku je prirodzené vstúpiť do pasívnej fázy. Faktom však zostáva, že je možné sa do stavu zamilovanosti opäť dostať. Aj keď ani jeden z dvojice nemôže urobiť veci perfektnými, pretože nedokáže robiť zázraky, každý by mal začať od seba a prispieť k osvieženiu vzťahu, keď sa veci začnú kaziť. Tu sú naše tipy na to, čo robiť, aby ste sa znova zamilovali do svojho partnera a on do vás:

Vypnite kritika vo vašej hlave. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, aby ste túto situáciu zvrátili, je zastaviť kritika, ktorý sa usídlil vo vašej hlave a navráva vám všelijaké nezmysly. Ak ste vo vzťahu už niekoľko rokov, zrazu začnete byť čoraz viac kritická voči každodenným návykom vášho partnera. Napríklad jeho zvyk je nechávať mokrý uterák na vani a spotené bežecké oblečenie na posteli a váš zvyk je zasa míňať priveľa peňazí za topánky, šaty a kozmetiku. Čím viac partnera kritizujeme, tým viac voči nemu prechovávame negatívne emócie. Vezmite si papier a spíšte si zoznam jeho dobrých vlastností a všetkého, čo na ňom obdivujete a za čo ste mu vďačná. Čím skôr s kritizovaním prestanete a prerámcujete ho na postoj vďačnosti, tým ľahšie sa vám podarí vrátiť do vzťahu stratené emócie.

Ako vrátiť do manželstva iskru?

Buďte takou, ako na začiatku, keď ste ešte boli zamilovaná. Ak po rokoch nadobudnete pocit, že láska niekam vyprchala, je celkom normálne, že vám začne chýbať osoba, ktorou bol váš partner na začiatku. Napadlo vám niekedy, že on to môže cítiť rovnako? Tak, ako sa časom mohol zmeniť váš partner, aj vy ste mohli prijať určité zmeny vo svojom postoji alebo v spôsobe, akým sa obliekate alebo správate. Skúste sa teda znova napojiť na ženu, ktorou ste boli na začiatku, keď ste boli zamilovaná.

Konferencia Pre zdravie ženy v Košiciach: Nikdy neviete, kedy budete potrebovať krv

Začnite robiť partnerovi malé radosti. Každý z nás by mal so zmenou začať sám od seba. Nemôžete zmeniť správanie vášho partnera, ale môžete zmeniť to svoje. Pretože láska je v prvom rade sloveso, začnite konať. Naservírujte vám obom spoločnú večeru pri sviečkach, zarezervujte víkendový pobyt vo vašom obľúbenom hoteli, urobte namiesto neho niektorú z jeho domácich prác, prekvapte ho novou spodnou bielizňou, kúpte mu darček, alebo mu len tak napíšte do práce sms-ku, že ho milujete.

Na pár dní sa odlúčte.  Choďte na dámsku jazdu s kamarátkami, alebo sa pokojne vyberte aj sama na wellness pobyt. On nech ide na turistiku s chlapmi, kempovať, na pobyt v tme alebo trebárs chytať ryby do Nórska. Uvidíte, že si budete po návrate vzácnejší.

Nemám aktuálne partnera, ale chcem dieťa. Čo s tým?

Choďte niekam bez detí a správajte sa tam bláznivo, robte šialené veci, ako kedysi na začiatku vášho vzťahu. Či už pôjde o spoločnú turistiku, road trip alebo romantický pobyt v Benátkach, užite si to ruka v ruke ako zamilovaná dvojica. Okrem toho si každý mesiac, vždy na výročie vášho sobáša, alebo zoznámenia, dohodnite spoločné rande. Raz nech ho organizuje on, inokedy vy. Uvidíte, že sa na tento dátum vždy už vopred budete tešiť.

Nehľadajte inde. Alebo ako sa hovorí: Nepite vodu zo susedovej studne. Toto je jedna z najväčších chýb, ktoré páry robia, keď v milostnom živote prechádzajú krízou. Pokušeniu hľadať blízkosť u tretej osoby, keď príťažlivosť medzi partnermi visí na vlásku, sa dá len ťažko odolať. Akonáhle sa však raz zblížite s niekým iným, spôsobí to na vašom manželstve neodvratné jazvy.

Buďte trpezlivá a vyhľadajte manželskú poradňu. Na prekonanie tejto náročnej fázy vášho manželstva potrebujete veľa láskavej trpezlivosti. Trvalo vám ako páru niekoľko rokov, kým ste na toto miesto vo vašom vzťahu prišli a môže byť veľmi frustrujúce vidieť, ako sa vaše manželstvo dostalo na bod mrazu. Impulzívne konanie na zvrátenie situácie však môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Ak máte pocit, že veci smerujú k horšiemu, vyhľadajte pomoc vzťahového terapeuta.

Ak vás téma krízy v partnerstve aktuálne zaujíma, príďte na našu konferenciu Pre zdravie ženy už túto sobotu 21.5.2022 do Košíc. Medzi našimi spíkrami nájdete nielen vzťahovú koučku Michalu Koniarovú, ale aj sexuologičku a psychiatričku MUDr. Danicu Caisovú Škultétyovú a tiež ďalšie tri koučky pôsobiace v oblasti psychológie. Vypočujte si ich prednášky a môžete sa na nich obrátiť aj s prípadnými otázkami. Vstupenku si môžete zakúpiť TU.

Obrázky zdroj: Freepik

 

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články