Ako sa vyznať v tipoch rastlinného mlieka

Pokiaľ ide o rastlinné mlieka, ich výber snáď nikdy nebol taký pestrý ako v súčasnosti. Navyše spĺňajú zvyšujúce sa požiadavky spotrebiteľov na produkty s predĺženou trvanlivosťou, zamerané na zdravie a pohodu. Vegánstvo je skutočne rastúci trend a rastlinné mlieko je dobrou alternatívou pre tých, ktorí majú intoleranciu laktózy. Predaj rastlinného mlieka za posledné roky značne vzrástol. Vôbec nemusíte byť vegánom na to, aby ste pili rastlinné mlieka.

Zdravotné nevýhody kravského mlieka

Kravské mlieko má vysoký obsah bielkovín a tiež vitamínov a minerálov, ako sú vitamín B, vápnik a fosfor. Obsahuje však aj jedinečný cukor, ktorý poznáme pod pojmom laktóza. Žiaľ, už od prvého roku života produkuje menej ako jeden z troch ľudí enzým laktázy, ktorý je potrebný na rozklad laktózy a správne trávenie kravského mlieka. Bez správneho trávenia dochádza k celému radu zažívacích problémov, ktoré sa bežne označujú ako intolerancia laktózy. Tieto dôvody vedú k hľadaniu zdravšej alternatívy v podobe rastlinného mlieka.

Akčný leták Kaufland ponúka týždenne rôzne druhy kravského i rastlinného mlieka v akcii.

Čo je to rastlinné mlieko

Rastlinné mlieko je nápoj farbou a konzistenciou pripomínajúci mlieko. Je to však nemliečny nápoj, vyrobený z rastlinného extraktu na vodnej báze, obohatený o chuť a vôňu. Konzumuje sa ako alternatíva mlieka, za studena i tepelne upravené. Existuje asi 17 rôznych druhov z rastlín, semien a orechov, pričom svetovo najpredávanejšie sú ovsené, sójové, mandľové a kokosové. Trh s rastlinným mliekom za posledných pár rokov doslova explodoval. A dôvody sú rôzne: od zdravotných, environmentálnych, či obavám o dobré životné podmienky zvierat. Bohatú ponuku rôznych druhov rastlinného mlieka ponúkajú mnohé obchodné reťazce. Nalistujte si napríklad Kaufland letak a objavte bio rastlinné mlieka K – take it veggie.

Rastlinné mlieka a rozdiely medzi nimi

Termín “rastlinné mlieko” predstavuje tekutý extrakt podobný mlieku, získaný z orechov, semien a iných potravín. Dá sa použiť na varenie aj pitie rovnako ako kravské mlieko. Spomenuli sme, že medzi najbežnejšie druhy patria: ovsené, sójové, mandľové, ryžové a kokosové. V zahraničí však kúpite aj hrachové či zemiakové mlieko.

Hrachové mlieko sa vyrába zo žltého hrachu a patrí medzi najkrémovejšie zo všetkých rastlinných mliek. Preto je tiež vynikajúce ako smotana do kávy a veľmi dobre sa dá využiť aj pri varení a pečení.

Zemiakové mlieko patrí medzi novinky a dá sa zakúpiť len v zahraničí, prevažne online. Je tiež husté a krémové, podobne ako hrachové. Neobsahuje laktózu, sóju, lepok ani orechy, preto je vhodné pre väčšinu ľudí. Aktuálnu ponuku rastlinného mlieka v akcii nájdete na kaufino.sk. Ak je mlieko v akcii, vďaka kaufino to vždy ľahko zistíte.

Najpredávanejšie rastlinné mlieka

  • Mandľové mlieko

Mandľové mlieko má hladkú textúru, krémovú konzistenciu a jemnú orieškovú chuť, vďaka čomu je obzvlášť obľúbené u vegánov. Často sa pridáva do kávy, smoothies, používa sa v rôznych dezertoch či sa ním jednoducho zalejú obľúbené raňajkové cereálie. Má nízky obsah bielkovín, kalórií a tuku. Je prirodzeným zdrojom vitamínu E.

  • Kokosové mlieko

Je najľahšie a najosviežujúcejšie zo všetkých rastlinných mliek. Sladká kokosová príchuť je dokonalým doplnkom ku kari. Kokosové mlieko má o polovicu menej tuku ako kravské mlieko, no aj menej bielkovín. Je bezlepkové a slúži ako dobrý zdroj vápnika. Obsahuje triglyceridy, ktoré môžu pomôcť pri chudnutí, pomáhajú znižovať vysoký cholesterol a stimulujú metabolizmus.

  • Ovsené mlieko

Ovsené mlieko má vysoký obsah celkovej vlákniny ako aj betaglukánu, čo pomáha znižovať najmä LDL cholesterol v tele. Je jednou z najobľúbenejších mliečnych alternatív a je skvelým zdrojom vitamínov A a D. Žiaľ, niektorí výrobcovia pridávajú do svojich produktov rôzne prísady, napr soľ, oleje a gumy, aby zlepšili ich chuť a textúru.

  • Sójové mlieko

Sójové mlieko je všeobecne považované za pôvodné rastlinné mlieko a na celom svete sa vyrába už stovky rokov. Je to nápoj vyrábaný zo sóje namáčaním, drvením, varením a následným precedením. Je ľahké a má všestranné využitie v kuchyni. Je skvelým zdrojom vitamínu D a B2. Sójové mlieko sa vo veľkom konzumuje v Číne a ďalších ázijských krajinách.

  • Ryžové mlieko

Ryžové mlieko pochádza z bielej alebo častejšie hnedej ryže a vody. Zvyčajne tiež obsahuje pridané prísady na zlepšenie chuti a konzistencie. Má dvakrát viac sacharidov ako kravské mlieko. Jeho sladkosť je spôsobená vďaka prirodzenému enzymatickému procesu, ktorý štiepi sacharidy na cukry. Má veľmi ľahkú a sviežu chuť.

Tip: Odporúčame vám Billa leták prelistovať, pretože aj tento obchodný reťazec má v ponuke široký výber rastlinných mliek rôznych značiek a druhov. Akčný leták Billa, ktorý vychádza pravidelne 1x do týždňa v pondelok s platnosťou od stredy, prináša vždy ponuku, ktorá predčí vaše očakávania.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články