Trápia vás suché, popraskané päty? Toto môže byť dôvod!

Niektoré z nás sprevádzajú popraskané päty po celý rok, iné výlučne v lete, keď chodíme bosé. V skutočnosti dôvodom hlbokých prasklín v oblasti piet je veľmi veľa, od ekzémov cez mykózu až po možné tráviace ťažkosti. Suchosť kože na pätých však môže byť spôsobená aj nedostatkom vitamínov. Zaujíma vás, o ktoré vitamíny sa konkrétne jedná?

Toe photo created by schantalao – www.freepik.com

Možné dôvody suchých prasklín na pätách:

  • Suchá, namáhaná koža,
  • chôdza naboso,
  • plastové alebo žabky,
  • ploché šľapky,
  • zle zvolená obuv,
  • chladné alebo naopak, horúce počasie,
  • príliš časté používanie pemzy,
  • nevhodne vykonávaná pedikúra,
  • ekzém, atletická noha, psoriáza, mykóza.

V lete je pokožka celého tela, najmä však pokožka nôh veľmi namáhaná a to tým, že chodíme veľa naboso, kúpeme sa v chlórovej alebo v morskej vode, ktorá vysušuje bez toho, aby sme nohy ihneď natreli hydratačným a večer premasťujúcim krémom.

Možným dôvodom suchých nôh je však aj diabetes, ochorenie štítnej žľazy alebo iný druh autoimunitného ochorenia, čo treba dôkladne vyšetriť. K veľmi častým dôvodom suchej kože celého tela vrátane oblasti nôh však môže byť aj nedostatok vitamínov.

Manicure pedicure photo created by valuavitaly – www.freepik.com

Ktoré vitamíny mi chýbajú?

Ak máte suchú kožu, môže vám chýbať vitamín C, E a B. V prípade, že sa stravujete pestro a vyvážene, zrejme tento dôvod nebude váš prípad. Ak však konzumujete priveľa jednoduchých sacharidov, tučných, vyprážaných jedál a na vitamíny v podobe čerstvej zeleniny a ovocia zabúdate, je možné, že máte deficit práve tejto škály vitamínov.

Nedostatok vitamínu C môže okrem suchosti kože spôsobovať krvácavosť ďasien, dlhé hojenie rán, vypadávanie vlasov, praskanie jemných cievok a žiliek, závraty a anémiu spojenú s nedostatkom železa.

Najlepšia letná pleťová rutina pre mastnú pleť

Nedostatok vitamín B, známeho tiež aj ako niacín, sa najčastejšie prejavuje výpadkami pamäti a rôznymi dermatitídami a podráždenej kože v oblasti krku, dekoltu, rúk a nôh. Nevylučuje sa ani nadmerné začervenanie jazyka.

A do tretice, vitamín E je antioxidant, ktorý hrá dôležitú úlohu pri ochrane buniek pred poškodením. Posilňuje tiež imunitnú funkciu a môže zabrániť tvorbe zrazenín v tepnách. Ak máte nedostatok vitamínu E, môžete pociťovať svalovú slabosť, neurologické príznaky, problémy so zrakom, a môžete tiež trpieť kožnými problémami, ako je napr. suchá a matná pokožka, predčasné starnutie kože a predčasná tvorba vrások.

Dovolenka s menštruáciou? Žiaden problém

Riešenie je jednoduché a ľahké

Suplementujte vitamíny, ktorých máte nedostatok, a dbajte tiež na pestrú a nutrične vyváženú stravu.

Pozor na pemzu. Zabudnite na pilníkovanie a škrabanie poškodenej pokožky na pätách pemzou či drsným pilníkom. Namiesto toho si každý večer po sprchovaní na päty naneste hydratačný krém s ureou alebo obsahom kyseliny mliečnej, prekryte igelitom alebo igelitovým vrecúškom a naneste na nohy bavlnené ponožky. Ak to vydržíte, môžete v nich aj spať, ak nie, dajte si ich dolu až tesne pred spaním.

Dostatok vody je pre hydratáciu kože kľúčový. Dbajte na to, aby ste v letnom období vypili minimálne 2 až 4 litre vody za deň. Zároveň to nepreháňajte s kofeínovými nápojmi a alkoholom.

Vaša obuv by mala byť vzdušná a vyrobená z kvalitných a dobre padnúcich materiálov.

V prípade, ak problém pretrváva aj naďalej, obráťte sa na dermatológa, pretože môže ísť o mykotické ochorenie, ktoré bez lekárskej starostlivosti sami doma nezvládnete. Naopak, mohli by ste ním nakaziť aj ďalších členov domácnosti alebo verejnosť na kúpalisku či vo wellness.

Obrázky zdroj: Freepik

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články