Dovolenka: luxus alebo nutnosť?

Ak sa fyzicky cítite dobre, no ste mentálne vyčerpaná, zvyknete si vziať pár dní voľno z práce? A koľko dní to zvyčajne býva? Deň? Dva? Alebo nebodaj len poldeň? Stavíme sa, že viac ako deň voľna si doprajete len málokedy. Raz do roka vybavíte týždennú lyžovačku s deťmi, v lete sedem dní pri mori a zvyšok dňa svoj pracovný oddych limitujete na dni víkendu, počas ktorých váš program vypĺňa upratovanie, varenie, pranie, žehlenie. Myslíte si, že s takýmto životným štýlom naozaj dovolenkujete? Veru nie. Pretože na to, aby sme si skutočne oddýchli od pracovných aj domácich povinností, každý z nás potrebuje minimálne dvojtýždňový dovolenkový reset. Mesiac by bol ešte lepší, čo vy na to?

Happy travel photo created by haritanita – www.freepik.com

Víkendový alebo týždňový oddych nie je dovolenka. Je to len zmena prostredia a každodenného tempa. Rozhodne sa to však nedá označiť za dovolenku. Znamená to teda, že dovolenka je luxus? Dovolenka nie je luxus. Naše zdravie, duševné aj fyzické, si vyžaduje odreagovanie mysle a psychický oddych nato, aby dokázala ďalej fungovať. A to nielen počas jednodňového odskočenia si od pracovného stola, ale dostatok času nato, aby ste dokázali spomaliť, upokojiť svoje telo aj myseľ a vaše vzťahy (s partnerom, manželom, deťmi, partiou priateľov) dostali pevný a šťastný základ, na ktorom môže ďalej stavať.

Dovolenka s menštruáciou? Žiaden problém

Keď už sme pri téme partnerského vzťahu, poďme v nej ďalej pokračovať. Aj tí najlepší otcovia a mamy potrebujú čas osamote len vo dvojici, aby si pripomenuli, aké to bolo, keď spolu ešte chodili na rande, spali pod hviezdami, veľa sa smiali a nemuseli splácať hypotéku. Monotónnosť každodenných povinností a kolotoča úloh dokáže aj ten najlepší vzťah poriadne vyčerpať. Nákupy potravín, domáce úlohy s deťmi, venčenie psa, kosenie záhrady zaplnia medzeru v komunikácii medzi partnermi a tá sa môže začať postupne nepozorovane zväčšovať až vyústi do partnerskej krízy. Skôr, ako sa tak stane, naplánujte si nielen rodinnú dovolenku, počas ktorej budete utužovať vzťahy s deťmi, ale aj romantickú dovolenku vo dvojici. Budete tak mať opäť čas len tak sa zhovárať o živote, držať sa za ruky a prechádzať po pláži alebo stúpať na vrcholky hôr.

Človek naozaj potrebuje dovolenku na to, aby:

  • dokázal spomaliť,
  • nemyslel na množstvo povinností naraz,
  • riešil len to, kde na pláži si rozloží uterák,
  • mohol tráviť čas pozorovaním morských vĺn,
  • si oddýchol pri šume mora,
  • čítal knihy,
  • ochutnával nové jedlá,
  • sa veľa smial.

10 vecí, ktorých by sme sa mali v lete vyvarovať

Počas bežných dní ste neustále produktívna. Dovolenka je jediný čas, kedy si naozaj môžete dovoliť nerobiť NIČ a napriek tomu zároveň získať množstvo novej energie, kreatívnych nápadov, elánu do práce a bežného života. Pre mnohé z nás však odchod na dovolenku je pomerne stresujúci. Najskôr musíme všetko dokončiť v práci a pripraviť agendu zastupujúcej kolegyne, potom doma vyprať všetku bielizeň, ktorú si členovia našej rodiny potrebujú zbaliť, zabezpečiť starostlivosť o domáce zvieratá, polievanie kvetov, vyprázdniť chladničku, aby sa nám potraviny v nej nepokazili a splniť množstvo ďalších úloh súvisiacich s odchodom. No pocit, keď všetko hodíme za hlavu a nastúpime do auta alebo nasadneme do lietadla, rozhodne stojí za to. Viete, že máte pred sebou nové dobrodružstvo, spoznáte neznáme miesta, zažijete niečo, čo ste ešte nezažili, máte čas konečne začať každé ráno behať, cvičiť jógu alebo meditovať na pláži a venovať sa v prvom rade sebe. Je to váš život. Vaše mentálne aj fyzické zdravie. Vaša dovolenka nemusí byť luxusnou okružnou plavbou po Karibiku. Môžete ju pokojne celú stráviť na Šírave a napriek tomu sa vrátiť domov plná energie, zážitkov a dobrej nálady.

TIP na záver: Nikdy neverte človeku, ktorý vám povie, že už dva roky (alebo nebodaj dlhšie), nebol na dovolenke. Pretože každý, komu na sebe záleží, si na ňu urobí čas.

Zdroj obrázkov: Freepik

 

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články