8 tipov na bezpečnú letnú turistiku

Sme uprostred najhorúcejšieho ročného obdobia. Napriek tomu, alebo práve preto, si mnohé z nás aj naďalej zaväzujú turistické topánky a vydávajú sa na cesty. Predsa len, pohľad z kopcov, či tatranských štítov, je prudko návykový. Okrem toho, pobyt na čerstvom vzduchu nám perfektne vyčistí hlavu a samotný pohyb spevní telo. Zdravý, letný bronz a šťavnaté zážitky budú už len symbolickou čerešničkou na torte. Letná turistika má však svoje úskalia, a na to, aby sme sa domov vrátili zdravé a v bezpečí, musíme poznať jej zákonitosti.

V tomto článku sa dozviete:

  • Čo treba vedieť predtým, než vôbec vyrazíte.
  • Čo všetko si zbaliť do batoha.
  • O koľkej treba vyraziť.
  • Čo v žiadnom prípade nesmiete zabudnúť.

Plánujte trasu. Vždy si svoju trasu vopred starostlivo naplánujte. Berte pritom ohľad na svoju fyzickú kondíciu a počet hodín denného svetla. Nie je veľmi príjemné, keď vás na turistických chodníčkoch zastihne tma. Ak pôjdete v skupine, mali by ste sa prispôsobiť tempu najpomalšieho turistu. Pozor na turistiku so psom. Tiež nie je na mieste preceňovať sily ani nášho (gaučového) domáceho maznáčika.

Sledujte predpovede počasia. Na turistiku sa nikdy nemožno vydať len tak, bez hlavo. Je nutné poznať predpoveď počasia v lokalite, do ktorej sa plánujete vybrať. V lete, najmä v júli, viac ako inokedy hrozia početné búrky z tepla. Počas búrok do prírody radšej nechoďte kvôli nebezpečenstvu zasiahnutia bleskom. Ak vás už búrka náhodou zastihne, nikdy sa neukrývajte pod stromom a VŽDY vypnite svoj mobilný telefón.

Vyrážajte ráno. Do 9 hodiny rannej býva najstabilnejšie počasie. Potom sa väčšinou už zvykne meniť. Na horách obzvlášť nastávajú náhle zmeny počasia. V jednom momente svieti slnko a o päť minút už aj mokneme v prudkom lejaku. Preto je potrebné vyraziť čo najskôr, ideálne okolo šiestej, najneskôr pred siedmou hodinou rannou.

Vezmite si dostatok vody. Hydratácia je na horách absolútne kľúčová. Na celodennú letnú turistiku rátajte až 3 litre vody na deň. Rozdeľte si ju do dvoch fliaš a tie si umiestnite do vreciek na obidvoch stranách batoha, aby ste mali rovnomerné ťažisko.

Niečo malé pod zub. Na turistiku je priam nutné vziať si niečo malé pod zub, ideálne sladké, aby ste vládali kráčať. Fit tyčinka, jablko, banán, mrkva, sušienky budú ideálnou voľbou. Neberte si nič, čo by sa v tom teple mohlo pokaziť (saláma, šunka, syry a podobne) alebo roztopiť (čokoláda).

Vrstvite oblečenie. Už ste to určite počuli: Neexistuje zlé počasie, len zle oblečený turista. Klaďte dôraz na oblečenie vo vrstvách: funkčné tričko a šortky, dlhé turistické nohavice, funkčná tenká mikina, flísová bunda do chladnejších letných dní a, samozrejme, nepremokavá vetru vzdorná bunda alebo pršiplášť. Do batoha si pribaľte 1-2 suché funkčné tričká na prezlečenie pre chvíle, keď sa spotíte. Nezabudnite na pokrývku hlavy.

Dobrá obuv je základ. Nikdy ju však nekupujte tesne pred veľkou túrou. Najskôr si svoje nové turistické topánky vyskúšajte na kratšej trase, aby ste ich trochu rozchodili. Turistické topánky si kupujte vždy o číslo väčšie a najdôležitejšia zásada: pred turistikou si VŽDY ostrihajte nechty na nohách.

Nezabudnite na opaľovací krém. Natrite sa ním ešte pred odchodom z domu či z hotela a počas turistiky si slnečnú clonu podľa potreby reaplikujte. Na pery, nos a uši použite tyčinku s SPF určenú na citlivé miesta.

Samozrejmosťou by malo byť aj poistenie do hôr. Zaručí vám preplatenie nákladov za zásah horskej služby, ktorý by bol potrebný v prípade, že by ste sa ocitli v problémoch.

Prajeme vám príjemné chvíle pri zbieraní letných zážitkov.

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články