Dovolenka s menštruáciou? Žiaden problém

Menštruácia vás niekedy môže načakane prekvapiť. Príde o deň-dva skôr, alebo sa, naopak, o týždeň oneskorí a naruší vám tak perfektne naplánovanú dovolenku. V skutočnosti aj samotné cestovanie vám môže narušiť cyklus, rovnako ako aj stres spojený s cestovnou horúčkou. Ide však o prirodzenú záležitosť a dovolenku, vďaka niekoľkým tipom, určite zvládnete aj s menštruáciou.

Period photo created by freepik – www.freepik.com

Plánovanie

Dovolenka s menštruáciou môže znamenať viac, ako len hodiť si do kufra balíček vložiek. Všetko závisí od toho, kam budú vaše kroky smerovať. V prípade, že sa chystáte do bežnej dovolenkovej destinácie, ani len ten balíček nebudete potrebovať, pretože si ho budete môcť kdekoľvek kúpiť: na letisku, na čerpacej stanici, v ktorejkoľvek predajni v cieli vašej cesty. Ak sa však chystáte na turistiku a prespávať na horských chatách a útulniach, vaše plánovanie si vyžaduje úplne iný prístup. V takomto prípade sa uistite, že si spomínané balenie hygienických vložiek naozaj do batoha pribalíte. Tip: Sledujte svoju periódu pomocou aplikácie v mobile a nastavte si ju tak, že vám bude už niekoľko dní vopred pripomínať, čo môžete očakávať.

Ambasádorka konferencie Pro zdraví ženy, Katarína Bagniari: Žiadna žena nepotrebuje opraviť. Starajte sa o seba

Posuňte si svoje dni

Existujú hormonálne lieky, ktoré dokážu oddialiť menštruáciu. Môžete tak síce urobiť aj pomocou hormonálnej antikoncepcie, ak ju však neužívate, poproste svojho gynekológa o predpis konkrétnych liekov umožňujúcich posunutie menštruácie. Nerobte to však priveľmi často, pretože si tak svoj cyklus môžete rozhádzať. Raz do roka kvôli dovolenke pri mori sa to však dá akceptovať.

Je dobré si tiež uvedomiť, že v niektorých Ázijských krajinách menštruujúce ženy nemajú povolený vstup do chrámov, preto sa dá pochopiť, ak si budete chcieť posunúť periódu aj z tohto dôvodu.

Happy travel photo created by haritanita – www.freepik.com

Ak už sa nedá nič robiť

Nebojte sa a nedovoľte, aby vám čokoľvek pokazilo dovolenku. Aj s menštruáciou môžete ísť do vody, ideálne do mora. Kúpanie v hotelových bazénoch stojí za uváženie, no kúpanie v mori bude pre vás bezpečné. Napriek tomu, že je veľa žien, ktoré pri vstupe do mora nepoužívajú žiadnu hygienickú ochranu pred pretečením a nasadia si ju až po vstupe na breh, my vám radíme požiť buď menštruačné tampóny alebo menštruačný pohárik.

10 vecí, ktorých by sme sa mali v lete vyvarovať

Tampóny

Poskytujú skvelú ochranu pred pretečením počas plávania a pobytu vo vode. Nielenže sú diskrétne a ľahko sa používajú, ale jediné, o čo sa musíte naozaj starať, je skrytie šnúrky v plavkách. Nezabudnite si tampón často vymieňať, používať čo najnižšiu absorpciu a pred zavádzaním tampónu a, samozrejme, aj po ňom, si umyť ruky. Častá výmena tampónu je potrebná z toho dôvodu, že by ste sa v opačnom prípade mohli vystaviť syndrómu toxického šoku (TSS). Ten môže byť život ohrozujúci, takže je najlepšie neriskovať!

7 tipov, ako sa lepšie cítiť vo svojom tele

Menštruačný pohárik

Známy tiež pod názvom menštruačný kalíšok, táto vecička je ďalšou skvelou voľbou určenou na plávanie počas menštruácie. Vo všeobecnosti sa považujú za bezpečnejšie ako tampóny. Navyše zbierajú viac krvi ako tampóny alebo vložky. Mnohé sú opakovane použiteľné a tým pádom ekologické, čo je vždy bonus naviac. Nanešťastie, menštruačné kalíšky nie sú vždy najjednoduchšie na používanie, no s praxou to určite zvládnete. Len sa uistite, že menštruačný kalíšok meníte najneskôr každých 6 až 8 hodín v závislosti od množstva menštruačnej krvi a vždy dodržiavajte správnu hygienu.

Menštruačné plavky

O menštruačných nohavičkách ste už určite počuli, no vedeli ste o tom, že existujú aj menštruačné plavky a sú čoraz populárnejšie? Namiesto toho, aby ste sa museli starať o výmenu tampónov alebo vylievanie pohárika, majú plavky už zabudovanú ochranu proti pretečeniu. Nevýhodou tohto riešenia je jeho pomerne vysoká cena. Potrebujete totiž hneď niekoľko spodných častí plaviek, aby ste si ich mohli meniť a tiež je dobré mať po ruke toaletu s tečúcou teplou vodou, na rýchle prepranie.

Tipy naviac

  • Nenoste počas menštruácie biele a svetlé oblečenie a to ani vtedy, ak už menštruáciu očakávate každým dňom. Obliekajte si radšej odevy tmavých farieb.
  • Do batožiny si zbaľte dezinfekčný gél aj obrúsky a tiež vlhké obrúsky na intímnu hygienu.
  • Na vstup do vody s vložkou či s intímkou ani nepomyslite!
  • Vezmite si so sebou lieky proti bolesti a menštruačným kŕčom, ak vás zvyknú v priebehu PMS sprevádzať.
  • Pre istotu sa počas menštruácie vyvarujte dovolenkovému sexu.

Obrázky zdroj: Freepik

 

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články