Trápi vás atopický ekzém alebo psoriáza?

Možno ste si práve chceli sadnúť so šálkou čaju do kresla a nerušene sa začítať sa do svojej obľúbenej knihy. Alebo vás jesenné slnko láka von prejsť sa krásnou farebnou prírodou. Možno ste práve dostali chuť ísť si do lesa zabehať. Tieto na prvý pohľad jednoduché aktivity však pre vás predstavujú pomerne komplikovaný sled udalostí, pretože vás neustále limituje svrbenie, ktoré vás ani chvíľu nenechá na pokoji. Núti vás každú chvíľu prerušiť akúkoľvek činnosť, ktorú robíte a škriabať si bolestivé, začervenané fľaky na koži nepríjemne sa odierajúce o oblečenie. Spoločne s MUDr. Michaelou Duchoňovou, PhD., dermatovenerologičkou pôsobiacou v ambulancii v Bratislave, sme sa pozreli na to, aký je rozdiel medzi atopickým ekzémom a psoriázou a čo môžeme robiť, aby sme si napriek týmto nepríjemným kožným problémom čo najviac skvalitnili život.

Rozdiel medzi ekzémom a psoriázou

Atopický ekzém spôsobuje veľmi silné svrbenie pokožky. Pocit svrbenia môže byť natoľko silný, že si kožu doslova rozškriabeme a tá môže začať krvácať. Psoriáza rovnako svrbí, no môže navyše spôsobovať aj pocit pálenia. Výsledkom atopickej kože je začervenanie, zápal, šupiny, opuch alebo mokvajúce ložiská. Psoriáza takisto spôsobuje vysušené červené ložiská avšak husto pokryté bielymi šupinami a koža v tomto prípade je oveľa zhrubnutejšia ako pri ekzéme.

Kde všade na tele nám robí problém

Ekzém sa často objavuje na zhyboch kože, napríklad na prstoch a chrbtoch rúk, predlaktí, v zákolennej a lakťovej jamke, no môže sa tiež vyskytnúť okolo očí, na krku, zápästiach a členkoch. U bábätiek býva najčastejším miestom výskytu brada, líca, pokožka hlavy, hrudník, chrbát, horné aj dolné končatiny.

 Psoriáza sa najčastejšie vyskytuje na:

  • lakťoch;
  • kolenách;
  • dlaniach; chodidlách;
  • na nechtoch;
  • výnimočne na očných viečkach;
  • okolo uší;
  • vo vlasatej časti hlavy;
  • v oblasti krížovej chrbtice.

Astma neznamená, že je všetkým dňom koniec

Spúšťače atopického ekzému

Atopický ekzém je chronické recidivujúce zápalové ochorenie kože na alergickom podklade (dlhodobo sa striedajú fázy zhoršenia a fázy zlepšenia). Je to geneticky predisponované ochorenie. Patrí do skupiny atopických ochorení ako sú alergická nádcha, alergická konjunktivitída, astma, potravinové intolerancie a alergie, len s prejavmi na koži,“ vysvetľuje MUDr. Duchoňová. „Pri ekzéme je prítomná porucha kožnej bariéry z nedostatku lipidov, kedy koža stráca hydratáciu, praská, a dovnútra ľahko prenikajú alergény a superinfekcia zvonka, čo ekzém komplikuje a spôsobuje alergický zápal. Spúšťačmi zhoršení ekzému môžu byť rôzne faktory, nielen vnútorné – ako sú potraviny, skrytá alebo práve prebiehajúca infekcia, ale aj vonkajšie faktory z prostredia, tzv. alergény (veci inak bežné) – srsť zvierat, pele, kozmetika, prací prášok, aviváže, parfumy, konzervanty, farbivá, niektoré materiály oblečenia, syntetika, prach… Je veľmi individuálne, u koho čo zhorší ekzém, výsledkom je ale u všetkých rovnaké zápalové svrbivé ložisko na koži. Existujú viaceré testy,  ktoré nám pomôžu odhaliť spúšťače ekzému u jednotlivých pacientov,“ dopĺňa pani doktorka.

Za psoriázou hľadajte genetiku

„Psoriáza patrí medzi geneticky podmienené ochorenia, kde sú prítomné zmeny v regulácii imunitných mechanizmov a z toho prameniace zápalové prejavy nielen na koži vo forme psoriatických ložísk, ale aj zápal kĺbov, zmeny na nechtoch a metabolický syndróm (hypertenzia, obezita, cukrovka),“ upresňuje MUDr. Duchoňová. „Priebeh je u každého pacienta iný, ale je pravda, že veľký vplyv na formu a závažnosť ochorenia má aj psychický a celkový zdravotný stav organizmu, liečbu preto vyberáme pacientovi na mieru podľa aktuálneho stavu,“ dopĺňa.

Prekvapiť nás môžu kedykoľvek

Atopický ekzém sa väčšinou prejavuje už u bábätiek a malých detí, čo môže s vekom čiastočne, alebo aj úplne vymiznúť. Môže sa však objaviť aj u dospelých jedincov. V takom prípade za vznikom ekzému stojí niektorý z vyššie uvedených dôvodov. „Príčinu nie je vôbec jednoduché zistiť, nielen preto že často je to kombinácia rôznych faktorov, ale najmä preto, že sa časom môžu alergény meniť, alergia sa vyvíja. U detí prevláda potravinový vplyv a virózy,  u dospelých skôr kontaktné alergény. Ekzém sa môže v školskom veku zmierniť až úplne stratiť, no môže sa zhoršiť zase alergická nádcha, napríklad. Je pravda, že v poslednom období narastá počet detí s ekzémom, ako súčasť nárastu tzv. civilizačných ochorení,“ vysvetľuje MUDr. Duchoňová.

Na druhej strane, psoriáza sa väčšinou objavuje vo veku medzi 15 a 35 rokom života. Jej výskyt v inom vekovom rozmedzí je tiež možný, avšak u bábätiek je psoriáza skôr výnimkou.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ZÁZNAM

Liečba a každodenný život 

Liečba atopického ekzému záleží od jeho závažnosti. V miernych až stredne závažných prípadoch sa na kožu zvykne aplikovať lokálny kortikosteroid na kontrolu zápalu a dbá sa, aby bola koža pravidelne premasťovaná krémom s olejovým alebo masťovým základom. Telové mlieka na vodnom základe sa neodporúčajú, pretože tie by mohli pokožku ešte viac vysušovať.

Treba tiež klásť dôraz na oblečenie, presnejšie na materiály, z ktorého je vyrobené. Aby sme ešte viac nedráždili svrbenie, je potrebné úplne vypustiť polyester a vlnu. Najideálnejším materiálom pre ľudí trpiacich ekzémom je bavlna, ľan, bambusové vlákno či prírodný hodváb. Dráždiť ich môžu aj froté uteráky, preto je vhodné pokožku po sprchovaní nedrhnúť, ale osušiť ju iba jemným prikladaním mäkkého uteráka. Posteľná bielizeň by taktiež mala byť bavlnená. Pozor tiež na farbivá obsiahnuté v textile. Oblečenie tmavých farieb môže dráždiť, preto sa odporúčajú skôr bledé či biele druhy odevu.

„Psoriáza a ekzém sú diametrálne odlišné kožné ochorenia, každé na inom konci imunitných regulačných mechanizmov. Nakoľko však sú obe geneticky podmienené, nie je jednoduché pacienta úplne vyliečiť (povedzme ako vyliečime angínu spôsobenú Streptokokom na ktorý zaberie cielene penicilín),“ upozorňuje doktorka. „Ale v spolupráci s kožným lekárom a individuálnymi opatreniami a liečbou, ich dokážeme úspešne zastabilizovať na dlhý čas, aby bol pacient bez akýchkoľvek ťažkostí,“ dodáva nádej pani doktorka.

Strava je obzvlášť dôležitá

Všeobecne platí, že pestrý a nutrične bohatý a tiež vyvážený jedálniček je kľúčový. Ľudia trpiaci atopickým ekzémom alebo psoriázou by si taktiež mali dávať pozor na to, čo zjedia. Lekár môže odporučiť vylúčenie, alebo obmedzenie niektorých druhov potravín (napríklad citrusové ovocie), čo je v prípade, že pacient trpí tiež niektorou z potravinových intolerancií pochopiteľné. Vylúčenie akýchkoľvek potravín sa však deje až po podrobných vyšetreniach.

Veľkým problémom u detí s atopickým ekzémom je túžba po sladkostiach. Napriek tomu, že cukor k životu vôbec nepotrebujeme, všetci máme radi sladké. U detí býva obzvlášť problémom vysvetliť, že si svoju obľúbenú sladkosť nemôžu dať, najmä vtedy, keď si všetci okolo nich v triede počas desiatovej prestávky pochutnávajú na niečom sladkom. Nadmerná konzumácia cukru však ovplyvňuje stav našej črevnej mikroflóry, spôsobuje jej nerovnováhu čoho výsledkom býva premnoženie kvasiniek nielen črevách a slizniciach ale aj na koži. Preto skúsme deti skôr motivovať k jedeniu ovocia, alebo spolu s nimi upečme doma sušienky sladené namiesto cukrom napríklad banánom alebo jablkovou dreňou. Navyše ak naše dieťa uvidí, že my sami preferujeme pred priemyselne vyrábanými sladkosťami skôr ovocie, bude náš príklad automaticky nasledovať. Neznamená to však, že dieťaťu trpiacemu atopickým ekzémom budeme sladkosti odopierať úplne. Z času na čas si môže dopriať aj čokoládu, nie však s vysokým obsahom kakaa, ktoré by ho mohlo dráždiť, ale skôr mliečnu detskú alebo bielu čokoládu.

MUDr. Michaela Duchoňová, PhD.

dermatovenerológ

Tento článok vznikol v spolupráci s poisťovňou Allianz

Zdroj obrázkov: archív MUDr. Duchoňová, Freepik.

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články