Ako na zariadenie spálne pri liečbe insomnie

Trpíte insomniou? Čo to vlastne znamená, čo ju spôsobuje a v čom spočíva liečba insomnie? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky a taktiež tipy, ako prakticky zariadiť spálňu, ktorá vám spríjemní zaspávanie.

Insomnia: čo to je a ako sa prejavuje

Insomniak je jedinec, ktorý trpí nespavosťou. Insomnia sa môže prejaviť buď tak, že dotyčný človek nie je schopný zaspať, druhým spôsobom insomnie je zase časté nočné budenie. Ani jedna forma nie je príjemná a prináša so sebou mnoho vedľajších prejavov. Medzi tie patrí podráždenosť, neustála únava, zhoršené sústredenie a zlá výkonnosť. Aby ste sa insomnie čo najskôr zbavili, skúste sa zamerať na prostredie, kde zaspávate. Investícia do kvalitnej postele a luxusného matraca sa vám mnohonásobne vráti.

Ako dlho môže insomnia trvať?

Insomnia sa delí podľa toho, ako dlho človeka postihuje. Rozlišujeme štyri základné typy:

 • prechodná insomnia,
 • akútna insomnia,
 • chronická insomnia,
 • fatálna familiárna insomnia.

Prechodná insomnia trvá približne týždeň a najčastejšie ju spúšťa stres z blížiacej sa udalosti. Na druhú stranu fatálna familiárna insomnia je nevyliečiteľná, dedičná a, bohužiaľ, smrteľná.

Zdroj obrázka: jafara / Shutterstock.com

Najčastejšie príčiny insomnie

Pokiaľ trpíte niektorou z foriem insomnie, pred návštevou lekára sa zamyslite nad tým, čo môže byť jej spúšťačom. Najčastejšie ide o nasledujúce faktory:

 • stres,
 • zvýšená konzumácia kofeínu a alkoholu,
 • nedostatok pohybu,
 • jet lag,
 • zlé prostredie, kde jedinec zaspáva.

Všetky tieto príčiny môžete ovplyvniť. Pokiaľ ste vystavení veľkému stresu v práci, hneď ako to bude možné, vyberte si dovolenku. Ak sa chodíte často baviť s priateľmi, obmedzte konzumáciu alkoholu a znížte počet vyfajčených cigariet. Chodíte málo? Každý deň absolvujte aspoň 8000 krokov, aby ste sa unavili a lepšie sa vám zaspávalo. Trápi vás jet lag? Nepoddávajte sa mu a rovnako s ním bojujte pomocou pohybu. Zaspávate v nesprávnom prostredí? Zmeňte to!

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Spríjemnite si zaspávanie

Prostredie spálne, kde každú noc zaspávate, má na váš spánok najväčší vplyv. Položte si teda pár základných otázok:

 • Máte dokonale zatemnenú spálňu?
 • Je teplota v miestnosti pod 20 °C?
 • Zaspávate na kvalitnom matraci, ktorý vám poskytuje maximálne pohodlie?

Aký matrac je najlepší?

Nedá sa povedať, aký matrac na spanie je ten najlepší, pretože každý z nás má iné preferencie a je inak telesne stavaný. Odborníci sa však zhodnú v tom, že vysoké matrace vám ponúknu dokonalé pohodlie. Avšak to, z akého materiálu budú vyrobené, závisí na vás. Najobľúbenejšie sú rozhodne penové matrace, ktoré ponúkajú pohodlie a dajú sa zaobstarať za veľmi rozumnú cenu. Ortopedický matrac oceníte pri bolestiach chrbta, zdravotný im dokonca dokáže predchádzať.

Zdroj obrázka: Antoha713 / Shutterstock.com

Zaspávajte pohodlne a komfortne

Okrem kvalitného matraca sa zamerajte taktiež na voľbu správneho vankúša, prikrývky a obliečok. Pri zaspávaní sa totiž musíte cítiť príjemne a nič nesmie odvádzať vašu pozornosť. Ideálnou prevenciou insomnie je totiž správne ovzdušie v spálni a maximálne pohodlie pri zaspávaní. S vhodne zvolenými obliečkami a poťahom na matrac navyše obmedzíte aj nechcené nadmerné potenie v letných horúčavách, čo môže rovnako spôsobovať nespavosť.

Zdroj obrázka: Rido / Shutterstock.com

Insomnia dokáže s ľudskou psychikou nepríjemne zamávať, preto urobte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste zabránili jej výskytu. Zámerne sa vyhýbajte stresovým situáciám, obmedzte spotrebu alkoholu, venujte čas prestavbe vašej spálne a investujte do kvalitnej postele a matraca.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články