Cestovať sama? A prečo nie?!

Nemáte práve partnera a vaše kamarátky brázdia toto postcovidové leto všetky možné prímorské krajiny so svojimi rodinami? Alebo už máte veľké deti s vlastnými plánmi a váš manžel nie je práve dovolenkový typ? Nevešajte hlavu. Cestovať sama by si mala aspoň raz za život vyskúšať každá žena. Tak prečo nie vy a prečo nie teraz?

Sunbath photo created by rawpixel.com – www.freepik.com

Sólo trip je synonymum pre slovo sloboda. Nielenže vám umožní robiť si počas dovolenky len to, na čo máte chuť vy, ale ešte aj prostredníctvom neho zistíte, čoho všetkého ste schopná a čo všetko zvládnete a dokážete prekonať sama. Naučiť sa a uvidieť, ako dokážete zvládnuť prekážky v cudzom prostredí, je neuveriteľne posilňujúci pocit – a niečo, čo by mala mať možnosť zažiť každá z nás.

Hudobný festival: ako si ho užiť a na čo si dať pozor

Prinášame vám štyri dôvody, prečo bude pre vás sólo cestovanie skvelým zážitkom

Budete robiť len to, čo chcete vy

Cestovanie s partnerom, deťmi alebo s partiou priateľov je síce zábavné, no ich plány sa nevyhnutne postavia do cesty tým vašim. Možno vstávate s východom slnka a už o siedmej ráno ste pripravená vyraziť za prvým dobrodružstvom dňa, zatiaľ čo manžel a deti dlho vylihujú a brzdia vaše plány. Alebo chce mať, naopak, dlhé ráno, zatiaľ čo vaša kamarátka si už o šiestej šnuruje turistické topánky. Cestovanie je presne také individuálne, aký individuálny je človek a ak už máte minúť ťažko usporené peniaze na dovolenku na Slovensku, relaxáciu pri mori alebo Vás skôr láka poznávací výlet, chcete si to, pochopiteľne, užiť čo najviac.

Keď cestujete sólo, môžete si presne vybrať, ako budete tráviť čas, o koľkej ráno vyrazíte a kedy sa večer vrátite domov, čo, kedy a kde budete jesť alebo či si len budete celý deň na pláži čítať knihu a nikto vám nebude frflať za ušami.

Sea travel photo created by lookstudio – www.freepik.com

Budete sa cítiť oveľa uvoľnenejšie

Keď sa postavíte výzvam v úplne novom prostredí, uvedomíte si, aká ste schopná a čo všetko dokážete bez pomoci druhých. Naučí vás to sama si poradiť, postaviť sa sama za seba, sama sa rozhodovať. Môžete úplne vypustiť túžbu neustále vyhovieť druhým (manželovi, deťom, rodičom, priateľom) a konečne môžete počas dovolenky absolvovať pamiatky, na ktoré by zvyšok vašej skupiny akurát tak frflal. Nebudete sa musieť vyčerpávať dohadovaním sa čo, kedy a kde budete robiť, aké výlety podniknete a tým si ušetríte nervy aj energiu na presne také zážitky, aké chcete prežiť vy sama.

Vyjde vás to lacnejšie

Nie je potrebné utrácať sa za luxusnú hotelovú izbu alebo dokonca apartmán pre štyroch, keď ste spokojná s jednolôžkovou izbou v penzióne. Ďalším faktom je, že hľadanie jedla na najbližšom lokálnom trhu s čerstvými potravinami je väčšie a tiež lacnejšie dobrodružstvo ako stravovanie v drahých reštauráciách. Dáte si presne to, na čo máte chuť, obedovať aj večerať môžete vtedy, keď ste hladná vy a nemusíte sa nikomu prispôsobovať.

Dovolenka s menštruáciou? Žiaden problém

Dodá vám to sebavedomie

Cestovanie samej so sebou vás naučí, ako si vážiť a rešpektovať svoje vlastné rozhodnutia. Keď sa spoliehate len na seba, naučíte sa robiť tie najlepšie rozhodnutia práve pre seba, či už ide o výber miesta, kde strávite ďalší deň, alebo dáte voľný priebeh myšlienkam o dôležitom životnom rozhodnutí, ktoré už nejaký čas odkladáte. Navyše sa naučíte oceniť svoju vlastnú spoločnosť. Byť z času na čas sám človeku nesmierne prospieva. Konečne budete počuť len svoje vlastné myšlienky a budete svoje priania vedieť oddeliť od želaní iných ľudí.

Traveling photo created by freepik – www.freepik.com

Na záver vám pridáme  niekoľko bezpečnostných tipov:

 1. Povedzte svojim blízkym, kde presne sa budete nachádzať. Pokojne im každý deň nazdieľajte svoju polohu.
 2. Pred odchodom si naštudujte etiketu vami zvolenej krajiny. Môže sa v nej vôbec žena pohybovať po zotmení sama po uliciach?
 3. Neplánujte si nočný príchod do ubytovacieho zariadenia, ani žiadne nočné cesty taxíkom.
 4. Do svojho ubytovacieho zariadenia takisto každý deň príďte v rozumných večerných, no rozhodne nie nočných hodinách.
 5. Vyvarujte sa nadmernej konzumácii alkoholu. Je dobré mať čistú hlavu, aby ste mali samú seba pod kontrolou.
 6. Dôverujte svojim inštinktom. Ak vám vaša intuícia vraví, aby ste niekam nešli, tak tam nechoďte.
 7. Vyhnite sa opusteným oblastiam a štvrtiam z neblahou povesťou.
 8. Vezmite si so sebou power banku a majte ju vždy pri sebe doplna nabitú.
 9. Nechoďte na neznáme miesto s neznámymi mužmi.
 10. Ak sa necítite v ubytovacom zariadení, ktoré ste si vybrali cez internet ešte z domu, bezpečne, neváhajte a vymeňte ho za iné.
 11. Nezabudnite si uzatvoriť cestovné poistenie.
 12. Samozrejmosťou by malo byť aj poistenie do hôr. Zaručí vám preplatenie nákladov za zásah horskej služby, ktorý by bol potrebný v prípade, že by ste sa ocitli v problémoch.

Pri dodržaní všetkých bezpečnostných opatrení vo vami zvolenej krajine by sa vám nemalo nič zlé stať. Práve naopak, veríme, že si svoje dobrodružstvo užijete a načerpáte veľa energie do ďalších dní.

Tak čo? Necháte sa práve toto leto zlákať sólo dobrodružstvom?

Zdroj obrázkov: Freepik

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články