Aké oblečenie si zbaliť na letnú turistiku?

Turistika môže byť skvelým relaxom, pretože príroda je ako stvorená na oddych a načerpanie nových síl. Okrem iného sa v nej vyskytuje vyššia koncentrácia záporných iónov, ktoré nášmu telu nesmierne prospievajú. Každý výlet do hôr si ale vyžaduje vhodnú obuv, oblečenie a určitú výbavu.

Bez čoho by ste sa nemali vybrať na letnú túru?

Základom je pevná obuv

Nielen v lete môžete v horách stretnúť veľké množstvo turistov, ktorí nemajú vhodnú obuv. Vy sa tejto chybe vyhnite. Bez ohľadu na to, či je leto alebo zima, potreba správnej turistickej obuvi je absolútnym základom. Mala by byť pevná, nepremokavá a chrániť členok. K topánkam patria aj kvalitné ponožky, ktoré vás okrem iného ochránia pred odreninami.

Oblečenie vrstvite

Počasie v horách je premenlivé a niekedy aj ťažko predvídateľné. Aj preto je dôležité vrstvenie oblečenia. Chápeme, že v horúcom lete je túra v v tričku pohodlnejšia, no vo vyšších polohách je predsa len chladnejšie a prísť môže aj búrka. Zbaliť si preto treba niekoľko vrstiev oblečenia, ktorým sa na nie vždy ideálne podmienky ľahko poistíte.

Chýbať by vám nemala mikina, Napapijri bundy, ale aj náhradné ponožky a čiapka alebo šiltovka. Okrem štýlového vzhľadu sú takéto bundy vybavené pevným materiálom odolným proti oderu, takže znesú aj väčšiu záťaž a častejšie používanie.

Dostatočne veľký batoh

Batoh by mal byť dostatočne veľký na to, aby sa vám do neho zmestili všetky potrebné veci. Turistické batohy majú množstvo vreciek a praktických detailov, ktoré vám poskytnú pohodlie aj pri niekoľkodňových túrach.

V batohu by ste mali mať miesto na Napapijri dámske bundy, mikinu, pláštenku, ponožky, dostatok vody a jedla, prípadne aj na varič a riad, ale aj maličkosti ako kľúče, mobil, powerbanku, opaľovací krém, slnečné okuliare, lekárničku a podobne.

Voda a jedlo

Ani krátka túra sa nezaobíde bez adekvátnych zásob tekutín a jedla. Do batoha si vždy zbaľte vodu alebo minerálnu vodu, aby ste sa vyhli dehydratácii a úpalu. Pite aj keď nemáte pocit smädu a to aspoň 200 ml každú hodinu. Chýbať by tiež nemali snacky, ovocie, zelenina či sendvič. Nespoliehajte sa na občerstvenie na trase. Ak sa túra predĺži alebo bude horská chata zavretá, zásoby a kvalitné oblečenie v batohu určite oceníte.

Zdroj obrázku: MZStock / Shutterstock.com

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články