Oddych pri dobrej knihe: dve slovenské autorky nám prezradili svoje tipy

Leto je čas dovoleniek a leňošenia na pláži či pri bazéne, ako inak, s dobrou knihou. Najmä my, ženy, máme často problém vypnúť, odložiť každodenné pracovné aj rodinné povinnosti a len tak oddychovať a nerobiť vôbec nič. Práve literatúra môže byť cestou k tomu, aby sme sa naučili relaxovať a vyhradiť si čas pre seba a dobrú knihu. Stratiť sa vo svete fantázie, splynúť s hlavnou hrdinkou, objavovať čarovné miesta spolu s autorkou a tajiť dych pri každej ďalšej zápletke, to všetko môžeme pri kvalitnej literatúre zažiť. Dve mladé slovenské autorky, Alexandra Vrábelová a Michaela Brnková nám prezradili, ako si kradnú čas na čítanie (a písanie) ony, kde berú inšpiráciu a aké sú ich plány na práve sa rozbiehajúce leto.   

Alexandra Vrábelová je začínajúcou autorkou, písaniu sa však venuje už od detstva, kedy ako štrnásťročná publikovala v dvojtýždenníku Knižná revue. Novela Tajomstvo Opery je jej knižnou prvotinou. S manželom, troma synmi a dcérou (12, 10, 8, 6) žije a tvorí v Bratislave. Okrem písania kníh sa profesionálne venuje aj stajlingu a pôsobí tiež ako hlavná redaktorka portálu Akčné ženy

Saška, príbeh tvojej prvej knihy sa odohráva v budove opery, v Paríži. Čo ťa na toto miesto priviedlo? Patríš medzi obdivovateľky krásavice na Seine?

Do Paríža ma kedysi priviedla láska:) Ale do budovy Opery Garnier som išla s túžbou vidieť túto nádhernú stavbu aj zvnútra. Je presne taká, ako ju opísal Gaston Leroux vo svojom románe Fantóm Opery, plná záhad a tajomstiev. A dômyselne architektonicky prepracovaná. Na každom kúsku nájdete niečo zaujímavé – buď vás upúta socha, starožitné zrkadlo, nejaký florálny motív alebo odkaz na jednu z deviatich múz:)

Bude mať tvoj prvý knižný titul aj pokračovanie?

Nie, už táto novšia kniha Tajomstvo Opery bola pokračovaním novely Tajomstvo Opery. Najprv to bola útla, 90-stranová knižka, a keďže mala otvorený koniec, a veľa čitateliek mi písalo, aby som napísala pokračovanie, dopísala som zvyšok. Vydané to bolo už v pevnej väzbe a z prvej a druhej časti vznikol tak ucelený román.

Na čom momentálne pracuješ?

Momentálne netrpezlivo čakám na správy od mojej editorky, ktorá má v rukách nový rukopis, V tieni koridy. Práve kvôli tejto knihe som si povedala, že musím navštíviť španielsku koridu, a tak som z Valencie nasadla na rýchlovlak a išla na jeden deň do Madridu. O umení „tauromaquie“ som veľa čítala, napríklad od Hemingwaya, a osobne som navštívila aj Museo Taurino v Malage aj s odborným výkladom. Ale myslím si, že keď chcete mať v knihe autenticitu, je dobré precítiť to na vlastnej koži, hoci je to kontroverzná téma. Ale pripravujem už ďalšie dva príbehy. 

Kde nachádzaš inšpiráciu? 

Nápady sa rodia hlavne pri tom cestovaní a taktiež vo vzťahoch a vo všeobecnosti aj v umení, v hudbe či architektúre. V tieni koridy som načrela aj do spomienok na prácu na polícii, a dosť som zvažovala, či sa o to vôbec podeliť. Asi tak 50% z mojich príbehov je realita. A myslím, že aj z výletu do Valencie niečo vzíde:)

Vieš si ty sama nájsť čas na dobrú knihu?

Určite áno. Rada čítam tesne pred spaním, aspoň pol hodinku. Na mojom nočnom stolíku vždy nájdete pár kníh. Vždy mám také vlny, že buď ja sama píšem, alebo čítam. Keď riešim svoju knihu, tak mám plnú hlavu práve toho, ako to zoštylizovať a nechcem sa rozptyľovať.

Kto patrí medzi tvojich obľúbených literárnych autorov?

Už vyššie spomínaný Gaston Leroux, Carlos Ruiz Zafón, Edgar Allan Poe, J.W.Goethe, Stendhal. Páčia sa mi knihy, ktoré majú romantickú linku, ale je v nich aj niečo hlbšie, tajomnejšie, napínavé, čo človeka strhne, a zároveň sa nepotrebujú uchyľovať k vulgarite.

Kde plánuješ stráviť toto leto?

Idem opäť do Valencie, kde ma čaká veľká výzva – mám vyhliadnutý apartmán, ktorý sa chystáme kúpiť, a potom ho aj zariadiť. Neviem sa dočkať, keď budem sedieť na terase pri mori a tvoriť s pohárom vína v ruke – je to ako sen a čistá romantika:). Potom sa s celou rodinou chystáme do Talianska k moru a na rodinnú chalúpku na Oravu. A ako každý rok, chodievame na Rodinné leto, to je akcia, kde sa stretne viacero rodín. Pre deti sú tam k dispozícii animátori a pre dospelých zaujímavé prednášky.

Viete, aké výhody má pobyt v prírode pre vaše zdravie a psychickú pohodu?

Dáš čitateľkám nášho webu svoje tipy na príjemné letné čítanie?

Pre romantické duše by som odporučila román Lampa. Odohráva sa v Provensálsku a je tam veľa krásnych opisov a myšlienok. A pre milovníčky skutočných príbehov knihu Rebelka, ktorá bolestivo opisuje príbeh z inej kultúry, kde ženy nemajú žiadne slovo.

Michaela Brnková pred Vianocami uviedla na knižný trh svoj prvý román Konflikt a tesne pred príchodom tohto leta už aj svoj druhý knižný titul, Iba desať dní. Prvý z nich sa odohráva v mafiánskom prostredí, druhý dýcha atmosférou malej slovenskej dedinky pri Trenčíne. Samotná autorka patrí k obdivovateľkám ženskej literatúry a romantickej beletrie S manželom, synčekom a dcérkou žije v Púchove, kde sa starajú aj o útulnú kaviarničku.

Miška, kde si čerpala inšpiráciu k napísaniu tvojich prvých dvoch kníh? Predsa len, každá z nich sa odohráva v úplne inom prostredí.

Inšpiráciou mi nie je nič iné ako bežné životné okamihy alebo situácie, ktoré dokážu podnietiť moju kreativitu a predstavivosť. Môže to byť prechádzka v prírode rovnako, ako pozeranie filmu, ktorý som už videla viackrát, ale tentokrát ma očarí nejaký nový moment či detail. A v neposlednom rade je to i čítanie kníh. Aj odtiaľ dokáže prísť veľa inšpirácie, lebo práve oni prebúdzajú našu fantáziu najaktívnejšie.

Pracuješ aktuálne na ďalšom románe? O čom bude?

V októbri vychádza môj tretí román, ktorý je druhým dielom série Nekompromisní a ten už je dopísaný, takže som si na letné mesiace naordinovala oddych  na načerpanie nových síl. Tento príbeh sa bude odohrávať v Anglicku a jeho hlavnou postavou bude pán zámku, ktorý je tam určitým spôsobom uväznený. No a po tomto období venovanom svojej rodine sa moja pozornosť upriami na napísanie tretieho dielu, ktorého scény mi už víria v hlave a postavy občas nedajú spať. Bude to strhujúce a zaujímavé čítanie z prostredia amerického podsvetia a ja sa na jeho písanie nesmierne teším.

Ako mama dvoch malých detí, kedy si popri nich nachádzaš čas na písanie?

Písanie nevnímam ako prácu, ale naopak, ako psychohygienu. Niekto venuje svoj voľný čas pozeraniu televízie, niekto možno vyšívaniu, no a ja som sa našla v tvorení príbehov. Je dôležité si nájsť na svoje záľuby čas a dokázať vypnúť a ja to robím týmto spôsobom. Čas sa vždy nájde.

Aké boli tvoje začiatky s vydavateľstvami? Išlo všetko hladko?

U mňa zázračne áno. Vydavateľstvo, ktoré môj rukopis prijalo, zareagovalo takmer okamžite a veľmi nadšene. Verili vo mňa od prvej chvíle a rovnaký pocit mám doteraz. Ich podpora a dôvera sú pre mňa veľmi dôležité.

Darí sa ti nájsť si čas pre seba, kedy si ty sama sadneš k dobrej knihe?

Musím sa priznať, že odkedy píšem, na čítanie nemám toľko času ako v minulosti, keď som v priemere každé dva – tri dni zhltla jeden román. Teraz sa čítaniu venujem vo vyhradenom čase, iba keď nepíšem. No už sa stávam obeťou profesionálnej deformácie a na príbehy sa pozerám aj z iného uhla pohľadu a stal sa tak zo mňa náročnejší čitateľ.

7 tipov, ako sa lepšie cítiť vo svojom tele

Kde sa chystáš stráviť toto leto?

V kruhu svojej rodiny, v prírode, doma a sčasti pri mori. Na všetky okamihy a zážitky sa teším, som rozhodnutá si ich naplno užívať a nenechať sa ničím vyrušovať. Zatiaľ sa mi to darí skvele.

Aké sú tvoje aktuálne tipy na letné čítanie pre ženy?

Literatúru, ktorej venujem svoj čas, si starostlivo vyberám. Netajím sa tým, že mojou obľúbenou slovenskou spisovateľkou je Sara Mia Velinská a jej debut Prokurátor a ja obdivujem pre jeho inteligentné a dôvtipné dialógy a dej, ktorý vás nenechá bez emócií. Momentálne čítam jej druhý román Pomsta, ktorý ocenia najmä citlivé čitateľky so zmyslom pre romantiku. Potom ma čaká v čítačke román Sedem manželov Evelyn Hugovej, ktorý sa stal svetovým bestsellerom, čiže mám vysoké očakávania.

Obidve autorky, Saška aj Miška, nám venovali do súťaže jednu zo svojich kníh. Sledujte nás aj naďalej a už čoskoro si budete môcť o obidve knihy zasúťažiť, ako na našom FB, tak aj na IG.

Zdroj obrázkov: Archív Alexandry Vrábelovej a Michaela Brnkovej.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články