Ktoré vitamíny potrebuje vaša pleť?

Vitamíny sú veľmi diskutovanou témou nielen v oblasti výživy, ale aj v kozmetike. Na trhu sa stretnete s neuveriteľným množstvom produktov obsahujúcich dávku vybraných vitamínov. Najčastejšie sa jedná o vitamín C, retinol a niacinamid. V čom spočíva ich sila a prečo by ste ich mali začať používať aj vy?

Vitamín C

Vitamín C je skvelým pomocníkom v oblasti starostlivosti o pleť. Najčastejšie ho nájdete v kozmetických produktoch ako podpornú zložku. Príkladom môže byť sérum na pleť,  hydratačný krém alebo podkladová báza s vitamínom C. Potom čo nanesiete vitamín C, vytvorí sa na pleti špeciálna ochranná bariéra, ktorá bráni škodlivým látkam a voľným radikálom vniknúť do pokožky. Vitamín C je vhodný pre všetky typy pleti, má antioxidačné účinky, bojuje proti vráskam a taktiež má protizápalové účinky.

TIP: Ak máte citlivú pokožku a chcete vyskúšať kozmetiku s vitamínom C, vyberajte skôr produkty, ktoré obsahujú minimálne 5 % vitamínu C.

Retinol

Retinol je v poslednom čase veľmi skloňovaným pojmom v oblasti kozmetiky. A to aj napriek tomu, že nie je vo svete starostlivosti o pleť úplnou novinkou. Ide totiž o vitamín A, ktorý sa už od 70. rokov používa najmä pri liečbe akné. Má skvelé antioxidačné schopnosti, bojuje proti upchávaniu pórov a odstraňuje z pleti odumreté bunky. Okrem toho bojuje aj proti predčasným prejavom starnutia a podporuje regeneráciu pokožky.

Ak sa rozhodnete zahrnúť do svojej dennej rutiny retinol, začnite skôr s nižšou koncentráciou vitamínu. Vďaka tomu predídete zbytočnému začervenaniu alebo podráždeniu pokožky.

Niacinamid

Niacinamid je forma vitamínu B3 a podobne ako vyššie uvedené vitamíny aj tento malý zázrak je hojne využívaný v kozmetickom priemysle. Niacinamid sa bežne vyskytuje v ľudskom organizme a je nevyhnutný najmä pri metabolických procesoch. Hlavným pozitívnym prínosom niacinamidu pre pleť je fakt, že výrazne spomaľuje jej starnutie. S vekom totiž klesá produkcia bielkovín, predovšetkým kolagénu, kvôli čomu sa na pleti postupne objavujú vrásky. Niacinamid produkciu kolagénu zvyšuje a tiež pomáha zosvetľovať pigmentové škvrny, predchádza ich vzniku a zjednocuje tón pleti.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články