Najčastejšie letné kožné problémy. Aké je ich riešenie?

Leto milujeme, no občas ho aj nenávidíme, najmä, keď prinesie našej pokožke problémy, ktoré sme po zvyšok roka nezaznamenali. V letných mesiacoch trávime veľa času vonku, na slnku, kúpeme sa v jazerách, riekach ale aj v bazénoch s chlórovou vodou, sme vystavení hmyzu ale aj nánosom opaľovacieho prípravku či roztápajúceho sa mejkapu. Ako pristupovať k pokožke keď je vonku takmer štyridsať stupňov nad nulou?

Beach girl photo created by fxquadro – www.freepik.com

Najčastejšie letné problémy s pokožkou

Horúce počasie, morská soľ, chlór, pot a silné slnko, prípadne kombinácia všetkého naraz dáva našej pokožke poriadne zabrať. Namiesto čistej a zdravej pleti často bojujeme s rôznymi kožnými problémami. Toto sú najčastejšie z nich spolu s riešením:

Náhle zhoršenie akné

Pot zmiešaný s nadmerne vylúčeným kožným mazom, ku ktorému v lete nesporne dochádza, a rýchlo sa množiacimi baktériami dokáže veľmi rýchlo upchať póry. Ak k tomu pridáme zvýšené používanie krémov s ochranným faktorom, máme zarobené na problém. Ak máte aj v dospelom veku mastnú pleť so sklonom k tvorbe akné, zhoršenie stavu pleti bude v lete zrejme patriť medzi vaše nočné mory. Čo sa s tým dá robiť?

Dermatológovia odporúčajú si okrem ranného a večerného čistenia umyť pleť počas letných horúčav aj cez deň, napríklad keď prídete navečer domov z práce alebo ste na dovolenke a vrátite sa večer z pláže do hotela. Skôr, ako si na večeru alebo iný večerný program nanesiete mejkap, umyte si tvár vlažnou vodou a umývacím prípravkom určeným na mastnú pleť.

Beach girl photo created by lookstudio – www.freepik.com

Večer po 20h už nemusíte používať krém s SPF, nezabudnite však po očistení pleť následne hydratovať. V lete používajte výlučne nekomedogénny hydratačný krém určený na mastnú pleť alebo hydratačný pleťový fluid. Váš opaľovací krém na tvár a mejkap by rovnako mal byť nekomedogénny (taký, čo neupcháva póry). Okrem toho si môžete pribaliť do kabelky matujúce papieriky a počas dňa ich podľa potreby použiť. No a večer si nezabudnite pleť poriadne odlíčiť a vyčistiť v dvoch krokoch. Prípadne vyskúšajte i konopnú masť na akné. Na záver: nikdy si nechytajte tvár neumytými rukami!

Hudobný festival: ako si ho užiť a na čo si dať pozor

Spálenie od slnka

Nielen si ním zvyšujete pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože, ale každé spálenie poškodzuje bunky vo vašej koži a zabezpečí vám predčasnú tvorbu vrások a pigmentových škvŕn, jedným slovom predčasné starnutie pleti. Aby ste spáleniu počas dovolenky, alebo letných dobrodružstiev predišli, aplikujte ráno predtým, než pôjdete von, širokospektrálny krém s SPF 50 ako na tvár tak aj na telo (na telo iný ako na tvár) a po každom spotení, kúpaní alebo každé 2 hodiny ho reaplikujte. Ideálne je, keď sa aj počas dovolenky pohybujete najmä v tieni, na hlavu si nasadíte klobúk so širokým okrajom, na oči slnečné okuliare s UV filtrom a oblečiete si voľné, ľanové alebo bavlnené oblečenie.

Alergia na slnko

Môže nastať ak užívate určité lieky, máte kožu extrémne reaktívnu na slnko alebo si nenanesiete krém s SPF. Alergiu na slnko spoznáte podľa toho, že vám na koži (buď na celej ploche alebo len na končatinách, prípadne v dekolte) nabehnú malé svrbivé vyrážky či pľuzgieriky. Aby ste predišli nežiadúcej reakcii, ubezpečte sa, že:

  • s liekmi, ktoré užívate, sa môžete vystavovať priamemu slnku,
  • pohybujte sa najmä v tieni,
  • aplikujte si na tvár aj celé telo SPF 50 UVA + UVB,
  • noste voľné, dlhé bavlnené alebo ľanové nohavice a tiež top s dlhým rukávom z rovnakých materiálov.

Extrémne suchá pokožka

More aj chlórová voda v bazéne pokožku nadmerne vysušujú. Preto sa vždy po kúpaní osprchujte a večer, po návrate z pláže a po sprche sa natrite hydratačným krémom alebo mliekom. Ďalším z tipov je neumývať sa v horúcej, ale len vo vlažnej vode a aplikovať na pokožku premasťujúci krém/mlieko s ureou alebo glycerínom. Ak je vaša pokožka dlhodobo nadmerne vysušená, poraďte sa o tomto probléme s dermatológom.

Oddych pri dobrej knihe: dve slovenské autorky nám prezradili svoje tipy

Bodnutie a uštipnutie hmyzom

Na turistiku, letné výlety, na hory ale aj na dovolenku si ako prvú pomoc na uštipnutie a bodnutie hmyzom vždy do batožiny pribaľte:

  • Fenistil gél aj kvapky,
  • antihistaminikum v tabletovej forme: Zodac, Claritine, Dithiaden,
  • repelent v spreji,
  • adrenalínovú injekciu v prípade, ak máte alergiu na uštipnutie hmyzom.

Aké kožné problémy najčastejšie v lete vedia potrápiť vás?

Zdroj obrázkov: Freepik

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články