Dali ste svojmu tráveniu na dovolenke zabrať? Takto to napravíte!

Aj vy ste si počas leta rady dopriali na dovolenke, grilovačke či na letnej terase reštaurácie samé dobroty? V Taliansku to bolo veľké gelato po obrovskej porcií cestovín zaliatych pohárom suchého bieleho vína, v Grécku musaka a po nej neodolateľná baklava a v Chorvátsku vyprážané kalamáre s hranolkami, čaša vína a na záver sladoled? Nevadí. Na dovolenke je to dovolené. Po návrate domov je však potrebné vrátiť sa späť k svojmu bežnému stravovaciemu štýlu. Ak máte potrebu dať si ľahký detox, rady sa s vami podelíme o naše tipy.

Čo jesť po návrate z dovolenky?

Viac alkoholu, vyprážané jedlá, sladké dezerty, bublinkové nápoje a vo všeobecnosti jedenie čohokoľvek počas letnej dovolenky má vplyv na to, ako sa po dovolenke cítite. Ak ste sa nechali počas svojho pobytu uniesť a ochutnávali lokálne exotické jedlá, nič si nevyčítajte. Čo by ste však mali urobiť hneď po návrate domov, je začleniť do svojho jedálnička potraviny pôsobiace na celkovú očistu tela. Pokrmy bohaté na vlákninu, antioxidanty a fermentované potraviny budú na obnovenie zdravej črevnej mikroflóry po dovolenke vašimi najlepšími priateľmi.

Ako po celý rok cestovať tak, aby sme sa vrátili domov zdraví

Zbavte sa nahromadených toxínov

Odborníci však varujú, že aj počas bežného kolobehu života vo veľkých mestách sme neustále vystavení rôznym chemickým látkam a toxínom. Štúdie v skutočnosti naznačujú, že ľudia žijúci v mestách s vysokou úrovňou znečistenia ovzdušia trpia väčšími metabolickými problémami a majú tiež väčšie sklony k obezite a nadváhe. Dobrou správou však je, že telo má svoje vlastné detoxikačné procesy, z ktorých najdôležitejšia je práca pečene. Jej činnosť je zameraná na elimináciu ťažkých kovov, pesticídov a herbicídov, čo sú endokrinné disruptory, ktoré narúšajú hormonálny systém a vedú k dysfunkcii štítnej žľazy, reprodukčných orgánov a množstvu ďalších ochorení. Prvým krokom je obmedziť prísun týchto toxínov, vyhýbať sa alkoholu a priemyselne spracovaným potravinám bohatým na cukry, bielu múku, prepálený olej a stužené pokrmové tuky.

Chceli by ste vedieť, ktoré potraviny je ideálne konzumovať na raňajky? Týchto päť je TOP!

Posilnite črevnú mikroflóru

Ďalším kľúčovým krokom je posilnenie zdravia čriev, pretože črevo funguje ako filter a je prvou obrannou líniou tela nehovoriac o tom, že v ňom sídli vaša imunita. Práve preto je tak veľmi dôležité zaradiť po návrate z dovolenky do každodenného jedálnička spomínané fermentované potraviny. Medzi vašich najlepších spoločníkov z tejto skupiny bude patriť kyslá kapusta, kimči či fermentované raňajkové vločky.

Okrem toho by ste mali každodenne konzumovať nasledovné potraviny:

  • celozrnný chlieb a pečivo,
  • ryžu natural, quinou, pohánku, pšeno,
  • špenát, kel kučeravý, zelený listový šalát,
  • brokolicu, kapustu, karfiól,
  • strukoviny (cícer, fazuľa, šošovica),
  • cibuľu a cesnak,
  • biely jogurt so živými kultúrami,
  • kefír alebo biele acidko,
  • čerstvé bobuľové (a iné) ovocie.

5 druhov potravín, ktoré vám uberajú energiu

Jedlo si treba ochutiť…ale zdravo!

Existuje tiež niekoľko druhov byliniek a korenín, ktoré môžete pridať do jedál, aby ste urýchlili proces detoxikácie. Kurkuma pôsobí ako antioxidant eliminujúci metabolity, ktoré môžu zanechať v organizme niektoré lieky (napr. paracetamol či brufén), ak ste ich po prehýrenej noci museli užívať. Koriander a petržlen zasa obsahujú apigenín, látku bohatú na antioxidanty, ktorá zlepšuje funkciu pečene a podporuje akúkoľvek elimináciu toxínov v tele.

Vedomé jedenie

Zoznam našich tipov uzatvára vedomé jedenie prerušované hladovanie. Vedomé jedenie praktizujú napríklad Francúzi a preto, vraj, nepriberajú. Ide o absolútne sústredené a pomalé jedenie, kedy sa venujeme jedinej činnosti a tou je… jedenie. Neprezeráme si pritom sociálne siete, nekonzumujeme svoj obed či večeru pri obrazovke počítača ani počas sledovania televízie. Vychutnávame si každé jedno sústo, sústredíme sa na jednotlivé chute, pomaly prežúvame a prehĺtame.

Netreba sa zľaknúť ani pojmu prerušovaní hladovanie (intermittent fasting). Nejde o nič iné iba o rozdelenie si dňa na tzv. pôstne a stravovacie okno. U mužov býva tento pomer zvyčajne 8:16 (8 hodín prijímate stravu a 16 hodín ste bez jedla avšak dbáte na pitná režim) alebo dokonca 6:18, no ženám sa takýto prísny stravovací vzorec neodporúča. U žien je ideálny pomer 10:14, teda 10 hodín sa bežne, avšak zdravo, stravujete a 14 hodín nejete nič, prijímate iba tekutiny vo forme čistej alebo minerálnej vody. Táto forma jedenia je skvelá preto, že vás brzdí pred nočným vyjedaním chladničky.

Zdroj obrázkov: Freepik

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články