Prečo pri strese chudneme?

Sú dva typy ľudí: takí, ktorí pri stresovom vypätí váhu naberajú, pretože stres zajedajú čokoládou, alebo takí, ktorí s príchodom stresu prestanú jesť. Výrazný úbytok hmotnosti zo stresu môže viesť k problémom, ako je malnútricia, teda podvýživa, slabosť, strata svalovej hmoty, vypadávanie vlasov, lámanie nechtov a mnoho ďalších. Ak sa teda nachádzate na strane spektra stresového chudnutia, čo sa s tým dá robiť?

Image by diana.grytsku on Freepik

Príčin, prečo zo stresu chudnete, je niekoľko. Tu sú niektoré z nich:

Žalúdočné a tráviace problémy

Keď telo zažíva stres, prejde do režimu bojuj, bráň sa alebo uteč. V režime boja alebo úteku telo dostáva nával energie, ktorý zvyšuje srdcovú frekvenciu, zrýchľuje dýchanie, zvyšuje tiež krvný tlak a zostruje videnie. Začína sa tiež vyplavovať nadmerné množstvo hormónu kortizolu, ktorý nás dokáže naštartovať do akcie.

Kvôli tomu, aby organizmus takýto prudký nárast energie dokázal spracovať, spomalí trávenie alebo ho v niektorých prípadoch úplne zastaví, čo môže viesť k gastrointestinálnym ťažkostiam. Tie zasa vedú k bolestiam žalúdka, nadúvaniu, zápche, hnačke alebo iným príznakom.

Chronický stres môže tiež spôsobiť syndróm dráždivého čreva (IBS) alebo zintenzívniť závažnosť akýchkoľvek iných symptómov. Príznaky gastrointestinálnych ťažkostí a IBS zvyčajne vedú k zníženému príjmu potravy, čo následne vedie k úbytku hmotnosti.

Zoznam potravín, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť úzkosť

Úzkosť a depersia

Chronický stres môže viesť k mnohým psychickým poruchám, vrátane úzkostnej poruchy. Celková úzkostná porucha, ale aj menej závažné úzkosti, často vedú k strate hmotnosti, dokonca aj k PPP (poruchám príjmu potravy). Úzkosť nie je jediným výsledkom stresu; stres súvisí aj s rozvojom depresie. U niektorých ľudí môže depresia spôsobiť zníženie chuti do jedla, čo môže tiež viesť k strate hmotnosti. Ak trpíte úzkosťami alebo PPP, nečakajte a ihneď sa zverte do rúk psychológa alebo psychiatra.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2022

Na jedlo nemáte ani pomyslenie

Ak máte priveľa povinností, sústredíte sa v prvom rade na ich plnenie a na jedlo ani nepomyslíte. Jedenie by vás za takýchto okolností zdržiavalo. V prípade, že máte tendenciu zabúdať alebo vynechávať jedlá vždy, keď ste v strese alebo v pracovnom preťažení, keď prídete domov z práce, je pravdepodobne už príliš neskoro, tak sa len zvalíte na gauč s porciou rýchleho občerstvenia narýchlo kúpeného v stánku pri ceste. Po takomto jedle môžete cítiť nevoľnosť a tak sa mu nabudúce vyhnete a po príchode domov rovno, bez večere, zaspíte.

Otestujte sa na potravinové intolerancie

Trpíte nevoľnosťami

Stres vedie k nevoľnostiam, tie vám nedovoľujú jesť a kruh sa uzatvára. Jete stále menej a menej až skutočne rapídne schudnete.

Ako chudnutiu zo stresu predchádzať?

  1. Jedlá si plánujte a tento plán dodržiavajte. Pokojne si v nedeľu večer naplánujte pokrmy na celý týždeň. Do svojho plánu zahrňte v prvom rade zdravé a nutrične vyvážené jedlá. Určite nevynechávajte zdravé raňajky.
  2. Ak už nedokážete zjesť celú porciu, zjedzte aspoň polovicu. Choďte na to po maličkých krokoch. Prípadne počas dňa po troche z danej porcie ujedajte.
  3. Konzumujte potraviny zlepšujúce úzkosť a stres. Patria sem potraviny s vitamínom B (celozrnné potraviny, semená a orechy, tmavá listová zelenina, citrusové plody, avokádo, banány). Doprajte si aj potraviny zvyšujúce hladinu serotinínu, napríklad ovsené vločky, kakao a čokoládu.
  4. Vyhýbajte sa akýmkoľvek ťažko stráviteľným a vyprážaným jedlám. Váš žalúdok má teraz úplne inú robotu, ako sa s nimi trápiť.
  5. Naberte energiu činnosťou, ktorá vás baví. Meditujte, veľa sa prechádzajte v prírode, smejte sa s priateľmi, pozrite si dobrý film, pri ktorom zabudnete na všetky svoje problémy, alebo sa začítajte do pútavej knihy.

A najmä, nezabudnite, že zdravé jedenie je forma sebalásky. A tú je potrebné si dať v prvom rade.

Zdroj obrázkov: Freepik

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články