Zoznam potravín, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť úzkosť

Úzkosť postihuje približne 7,6 percenta svetovej populácie. Charakterizuje ju pocit neustáleho napätia, strachuobáv, ktoré zasahujú do každodenného bežného fungovania človeka. Úzkosť je zastrešujúci pojem, ktorý sa používa na opis viacerých úzkostných porúch medzi ktoré patrí generalizovaná úzkostná porucha, sociálna úzkosť či panická porucha. V mnohých prípadoch je potrebná terapia či dokonca medikamentózna liečba. Poznáme však aj viacero stratégií, ktoré je možné v prípade náhleho úzkostného záchvatu použiť vrátane dychových cvičení. V prípade úzkostných a depresívnych stavov je však mimoriadne dôležité správne sa stravovať. Prezradíme vám zoznam potravín, ktoré vďaka svojim vlastnostiam môžu pomôcť podporiť funkcie mozgu. Neváhajte a zaraďte ich do svojho jedálnička v prípade obzvlášť náročného emocionálneho obdobia.

Para orechy

Nazývajú sa tiež brazílske orechy. Ak niekto trpí úzkosťou, jeho organizmus je náchylnejší na priebeh zápalových ochorení. Para orechy sú vďaka vysokému obsahu selénu skvelým bojovníkom práve proti zápalom. Selén je vďaka vysokému obsahu vitamínu E tiež skvelým antioxidantom, ktorý pomáha predchádzať poškodeniu buniek. Má aj protirakovinové účinky. Medzi ďalšie zdroje selénu patria hubysója. Denná dávka by nemala prekročiť 400 mikrogramov, preto si dávajte pozor, aby ste nejedli viac ako 3-4 para orechy denne a v prípade suplementácie neprekračovali dávkovanie.

Losos

Losos obsahuje zdraviu prospešné látky podporujúce zdravie mozgu akými sú vitamín D a omega-3 mastné kyseliny. Tieto živiny môžu pomôcť regulovať neurotransmitery dopamín a serotonín, ktoré majú upokojujúce a relaxačné vlastnosti. Môžu tiež znížiť zápalové parametre a zabrániť dysfunkcii mozgových buniek, čo sa u ľudí s úzkosťou deje. Zaraďte lososa do svojho jedálnička aspoň 2 x týždenne.

Vajcia

Ďalším skvelým zdrojom vitamínu D je vaječný žĺtok. Tú tiež bohatým zdrojom bielkovín s obsahom všetkých esenciálnych aminokyselín, ktoré náš organizmus potrebuje pre zdravý vývoj. Vajcia tiež obsahujú tryptofán, čo je aminokyselina, ktorá pomáha vytvárať serotonín – chemický neurotransmiter, ktorý pomáha regulovať náladu, spánok, pamäť a správanie. Tiež sa predpokladá, že serotonín zlepšuje funkciu mozgu a zmierňuje úzkosť.

Tomáš Stankovský z TOM CHAi: Keď jem, tak jem a nerobím nič iné. Jem vedome

Probiotický jogurt

Možno ste už počuli o tom, že naša psychická pohoda má základy v čreve. To, čo jeme, je teda pre náš celkový pocit mentálnej pohody veľmi dôležité. Jednou z priam zázračných potravín je v tomto prípade biely jogurt s obsahom probiotických kultúr. V jednej štúdii boli úzkostní jedinci, ktorí denne konzumovali probiotický jogurt, schopní lepšie zvládať stres ako tí, ktorí konzumovali jogurt bez probiotík.

Konference Pro zdraví ženy v Praze 2022 – Celodenní konference

Horká čokoláda

Nielen jej chuť, ale aj zdravotné účinky horkej čokolády jej dodávajú punc potraviny, po ktorej je dobré siahnuť aj v časoch, keď nám sťahuje hrdlo. Najlepšiu službu nám urobí čokoláda s čo najvyšším obsahom kakaa, minimálne 70%. Obsahuje flavonoidy, čo sú rastlinné zlúčeniny, ktoré pôsobia ako antioxidanty pôsobiace proti voľným radikálom. Môžu tiež zvýšiť prietok krvi do mozgu a zlepšiť bukové signálne dráhy.

Obrázky zdroj: Freepik

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články