Ako po celý rok cestovať tak, aby sme sa vrátili domov zdraví

Veríme, že cestovanie neutíchne ani po skončení letných prázdnin a vy si už teraz robíte program na jesenné, zimné a jarné prázdniny. Skôr, ako nasadnete do lietadla alebo sa budete tlačiť v preplnenom múzeu či brázdiť lyžiarske stredisko, prečítajte si niekoľko tipov, ako sa počas cestovania celoročne vyhnúť vírusom, baktériám a ďalším infekciám.

Nik z nás nechce prísť domov z dovolenky a zaľahnúť na ďalší týždeň do postele. Alebo čo je ešte oveľa horšie, ľahnúť s horúčkami už počas dovolenky a pokaziť tak výlet sebe aj celej rodine. Bohužiaľ, cestovanie môže byť pre imunitný systém veľmi zaťažujúce. Cestovná horúčka, stres, poruchy spánku, nepravidelná a možno aj menej zdravá strava formou street food alebo naopak, prejedanie sa pri pobyte formou all inclusive, narušenie celkového režimu dňa a dlhé chvíle strávené v aute alebo v lietadle si zvyčajne vyžiadajú svoju daň. Okrem toho, ako nás pandémia naučila, sme počas cestovania vystavení množstvu nových, neznámych patogénov.

Letiskové haly, hotelové izby, reštaurácie, aquaparky, lyžiarske strediská aj ďalšie turistické destinácie priťahujúce tisícky návštevníkov sú doslova magnetmi na baktérie a vírusy. Neverili by ste, koľko ich je v metre, na kľučkách dverí vedúcich na toaletu, na testeroch produktov v Duty Free obchodoch či na minciach a bankovkách. Zoznam baktérií spôsobujúcich rôznorodé (neraz aj závažné) ochorenia nachádzajúcich sa na spomínaných povrchoch môže znieť desivo: stafylokok, Bacillus spp., E. coli a rôzne organizmy odolné voči antivirotikám aj antibiotikám. Našťastie, ak dodržíte niekoľko zásad zdravého cestovania, zvýšite svoje šance na zdravý návrat.

Cestovať sama? A prečo nie?!

Ako cestovať zdravo

Nedotýkajte sa očí a úst. Na cestách sa dotknete rôznych povrchov hemžiacich sa bektériami, no ak sa následne, až do ďalšieho umývania či dezinfikovania rúk, nedotknete očí, úst či iných slizníc, máte veľkú šancu, že sa nimi neinfikujete. Pre každý prípad si nechytajte ani tvár a vlasy, pretože aj vlasy sa budú dotýkať vašej tváre neskôr, na vankúši. Po príchode do hotelovej izby sa osprchujte, umyte si vlasy a prezlečte sa do čistého oblečenia.

V kempoch a aquaparkoch nikdy nechoďte naboso. To isté platí o verejných sprchách, kúpaliskách, wellness centrách a iných vlhkých priestoroch, kde sa môžete infikovať mnohými baktériami vrátane mykózy nôh. Pohybujte sa výlučne vo vlastných šľapkách a nohy si po každej návšteve postriekajte dezinfekčným prípravkom.

Pozor na hotelové kúpeľne. Nikdy si neodkladajte zubnú kefku do hotelových pohárikov pripravených v kúpeľni. Radšej si prineste pre tento účel jednorázový pohárik alebo si ich zakaždým vložte do obalu a skladujte v kozmetickej taštičke. Takisto nepoužívajte hotelové uteráky, ak ste ich už raz hodili na zem. Na tvár si na cesty noste malé uteráčiky z domu. Predsa len, chcete si byť úplne istí, že sa vrátite zdraví.

Noste respirátor. V letiskových halách plných ľudí aj na palube lietadla sa odporúča nosenie respirátorov. Niektoré letecké spoločnosti ich uvádzajú ako povinné, iné ich len odporúčajú, no vy dajte na svoj vlastný zdravý rozum a pre istotu si respirátor založte. Pri interkontinentálnych letoch si ich dávajte dolu len pri konzumácií jedál a nápojov.

Dezinfikujte. Ihneď, ako si sadnete na svoje sedadlo v lietadle či vo vlaku, vydezinfikujte si opierky na ruky aj sklápací pult. Letecké spoločnosti by ich mali dezinfikovať, no nikdy neviete, či to aj naozaj robia alebo ak áno, či to robia dostatočne. Takisto si vždy vydezinfikujte ruky ihneď, ako vystúpite z metra, vlaku či autobusu.

Umývajte si ruky. Ale to vám už určite nemusíme pripomínať 🙂

Chráňte sa pred slnkom a to po celý rok. Mnohé z nás poznajú trápenie, keď sa nám počas dovolenky, alebo tesne po návrate domov, z UV žiarenia urobí na perách nepríjemný opar. Preto si nanášajte na tvár celoročne SPF 50 a pery, nos a okolie očí si chráňte SPF tyčinkou na citlivé miesta.

Dovolenka: luxus alebo nutnosť?

Ako si naštartovať imunitný systém pred cestou

V prípade, že patríte medzi tých, ktorí sa priebežne stále stravujú zdravo a dbajú na pestrý a nutrične vyvážený jedálniček po celý rok (bielkoviny, komplexné sachyridy aj zdravé tuky), nemusíte sa pred cestou nadmerne dopovať výživovými doplnkami. Môžete si ich približne 2-4 týždne pred cestou nasadiť, ale len v odporúčaných množstvách. Hovoríme o vitamíne C, D (v zime), zinku, B-komplexe či o imunoglukáne.

Ak však po celý rok jete nezdravo, hádzať do seba jeden vitamín za druhým tesne pred cestou vám už, žiaľ, na posilnenie imunity nepomôže. Nehovoríme, že určite na dovolenke ochoriete, no je tam vyššia pravdepodobnosť, ako u zdravo sa stravujúceho, športujúceho jedinca. Takisto je dobré viesť priebežne striedmy a vedomý životný štýl, dostatočne sa hýbať, naučiť sa zvládať stres, netlačiť na hranu t.j. nečakať od seba nereálne výkony, dbať na dostatočne dlhý a zdravý spánok a tiež na pitný režim.

Aj vám sa stáva, že po dovolenke ochoriete? Ako sa tomu snažíte predchádzať?

Zdroj obrázkov: Freepik

 

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články