Ako posilniť imunitu a chrániť sa pred vírusmi?

Vírusy číhajú na každom kroku. Dialo sa to pred vypuknutím pandémie a ostane to tak aj po jej odznení. Náš imunitný systém tak musí byť neustále v strehu. Je iba na nás, či sa niekoľkými osvedčenými tipmi pokúsime posilniť jeho obranyschopnosť.

Každý vírus sa prejavuje inak. Imunitný systém tak musí byť dostatočne výkonný a flexibilný, aby si s neželaným hosťom poradil ešte predtým, než príde k vypuknutiu ochorenia. Na to ale potrebuje našu pomoc, ktorou je prevencia proti vírusom. V rámci nej máme na výber hneď niekoľko možností, ako posilniť imunitu a zvýšiť tak celkovú odolnosť voči vírusom a iným škodlivým mikroorganizmom.

Foto: storyblocks.com

Pravidelná hygiena

História nám opakovane pripomína, akú úlohu zohráva pri ochrane pred vírusmi pravidelná hygiena. Samozrejmosťou po návrate domov je umývanie rúk, prípadne sprcha. Vonku alebo na pracovisku nám pomôžu dezinfekčné gély, ktoré obsahujú účinné antibakteriálne látky. Ich použitie však vyžaduje zvýšenú starostlivosť o pokožku na rukách, ktorá pri častom kontakte s antibakteriálnymi produktmi na báze alkoholu trpí.

Dostatok pohybu

Štúdie neustále potvrdzujú význam pravidelne vykonávanej fyzickej aktivity. Okrem toho, že zlepšuje kondíciu a odbúrava stres, stará sa aj o zvyšovanie obranyschopnosti organizmu. Pri cvičení a iných pohybových aktivitách sa zlepšuje dýchanie, okysličuje mozog a prekrvuje celé telo, čo má zásadný význam pri budovaní silnejšej imunity.

Kvalitná strava

Vyvážený jedálny lístok je jedným z kľúčových faktorov dobrého zdravia. Ťažko stráviteľné mastné či presladené jedlá zaťažujú tráviacu sústavu a vyžadujú množstvo energie potrebnej na rozloženie pokrmu. Tá nám môže chýbať, keď organizmus potrebuje pracovať na vyšších obrátkach pri boji s vírusom. Mínusom nezdravých jedál je aj veľmi slabá nutričná hodnota.

Prísun vitamínov

Vysokou nutričnou hodnotou sa môžu pochváliť najmä rastlinné potraviny. Jednotlivé druhy ovocia, zeleniny a semienok obsahujú všetky vitamíny a minerály potrebné pre telo. V ich zložení sa nachádzajú aj mnohé enzýmy, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu stráveniu potravy a vstrebaniu živín. Ako zdravá a chutná príloha by nemali chýbať pri žiadnom jedle.

Foto: wholefoodsmagazine.com

Otužovanie

Otužovanie je v posledných rokoch obrovským hitom. Jeho pozitívne účinky pri posilňovaní imunity sú však známe dlhodobo, obzvlášť vtedy, keď sa mu venujeme pravidelne. Otužovať môže každý, kto nemá vážnejšie zdravotné problémy. Dôležitá je však postupná príprava, pri ktorej sa odporúča začať vlažnou sprchou a postupným dávkovaním studenej vody. Po čase si telo zvykne a bude pripravené na otužovanie vonku. Aj pri ňom sa odporúča začať postupným dávkovaním.

Výdatný spánok

7-8 hodín nerušeného spánku na kvalitnom matraci je zárukou skvelej každodennej relaxácie, pri ktorej si oddýchne telo aj myseľ. Po výdatnom spánku sme silnejší, aktívnejší a omnoho lepšie naladení. K jeho zaisteniu môžeme prispieť správnymi večernými návykmi. Medzi tie najodporúčanejšie patrí absencia ťažkých jedál v neskorých hodinách a večerná prechádzka. V dnešnej dobe hrá kľúčovú úlohu aj schopnosť odložiť smartfón a nebrať si ho do postele.

Duševná pohoda

Kombinácia pohybu, zdravej stravy a výdatného spánku vplýva aj na vnútorné nastavenie. Lepšou životosprávou eliminujeme stres a vyženieme z tela napätie, vďaka čomu sa ľahšie dostávame do duševnej rovnováhy. Tá je pre lepšie fungovanie imunitného systému takisto kľúčová. Budovať ju môžeme jógou, meditáciou, jednotlivými technikami dýchania alebo umeleckou kreatívnou činnosťou.

Foto: sepout.com

Posilnenie imunity pomocou uvedených tipov nám nepomáha len v boji proti vírusom. Lepšia obranyschopnosť tela plní svoju úlohu aj v rámci prevencie pred inými ochoreniami. Navyše, pestovanie zdravých návykov nám prinesie aj viac energie a celkovo lepšiu vitalitu, čo sa už po nejakom čase odrazí v podobe vyššej kvality života.

Prečítajte si aj: PREVENTÍVNE PREHLIADKY SA V ČASE KORONY NEOPLATÍ PODCEŇOVAŤ

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články