Jar je čas pre veľké upratovanie a pre väčšinu z nás to znamená, že je čas navliecť si rukavice a vziať čistiace prostriedky. Jarné upratovanie by však nemalo zahŕňať len čistenie bežných povrchov. Aby sme žili nielen v čistom, ale aj v bezpečnom domove, mali by sme do nášho sezónneho kontrolného zoznamu pridať aj misiu nájdi skrytú pleseň. A začať by sme rozhodne mali v kúpeľni. Kde všade sa môže pleseň ukrývať a ako ju bezpečne odstrániť, to vám rady prezradíme.
Prečo práve v kúpeľni?
Spóry toxickej plesne potrebujú pre svoj rast najmä vlhkosť. Práve kúpeľňa predstavuje živnú pôdu pre baktérie vo forme prachu, odumretých kožných buniek a iných organických častíc rozkladajúcich sa vo vlhkom prostredí a tvoriacich plesne najmä okolo vane, umývadla, toalety a v prostredí sprchového kúta. V takýchto podmienkach sa nová pleseň dokáže vytvoriť už do 24-48 hodín (!) a následne množí spóry do prostredie celej miestnosti, kde ich dýchame. Toxická pleseň útočí na organizmus ľudí a zvierat a môže spôsobiť celú škálu zdravotných problémov od ľahkých až po tie závažné. Prvotné problémy sa prejavujú podobne ako alergia s nádchou, svrbením a slzením očí, kašľom, dýchacími problémami, respiračnými ochoreniami ústiacimi až do zápalu pľúc, alergií, astmy, atopického ekzému, závažných migrén a dokonca mentálnych porúch. Práve preto musíme tomuto problému venovať náležitú pozornosť.
Kde všade hľadať pleseň?
V nádržke toalety a wc mise. Voľným okom sa nám môže zdať, že ide o vodný kameň. Väčšinou však ide o pleseň.
Okolo umývadla. Obľúbeným miestom pre množenie plesne je uvoľnený silikón či špárovka.
V sprchovom kúte a okolo vane. Keďže špárovacia hmota sa časom stáva poréznou, organické častice a voda sa môžu dostať dovnútra, čím sa vytvorí dokonalé prostredie pre rast baktérií a plesní. Niekedy sa môže stať, že táto pleseň rozšíri svoje korene cez špárovku až k stene za obkladom, čím vznikne ešte väčší problém s kontamináciou.
Ako bezpečne odstrániť pleseň?
Ak pri jarnom upratovaní natrafíte na menšiu plochu s plesňou (neporézny povrch, sklo, kov), zvládnete ju odstrániť pomerne ľahko. Skôr, ako s ňou však budete manipulovať, nasaďte si ochranné gumové rukavice a respirátor. Priame vystavenie tejto vnútornej kontaminácii, ako aj časticiam vyvrhnutým do vzduchu počas sanácie, môže totiž vyvolať nepriaznivé zdravotné reakcie. Následne nastriekajte dezinfekčný čistič (napríklad Savo) na utierku z mikrovlákna a pleseň zotriete. Prípravok nastriekajte aj do wc misy, nechajte pôsobiť a zotrite opäť utierkou.
Na poloporézne povrchy, akými je napríklad škárovacia hmota, použite 8% peroxid vodíka. Nastriekajte peroxid vodíka na všetku maltu vo vani alebo v sprche a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. Potom zotrite. Utierku na záver vyhoďte. Ak sa pleseň opätovne vráti, môže to znamenať hlbší problém, ktorý si vyžaduje zásah firmy odborne sa zaoberajúcej odstraňovaním plesní. Rozhodne však platí, že tento problém netreba podceňovať. Nejde totiž len o kozmetický nedostatok, ale o veľmi vážne bezpečnostné riziko.
Obrázky zdroj: Freepik