Takto s jarnou únavou zatočíte

Máte pocit, že ste stále unavená? Chýba vám, najmä tesne, pred príchodom jari, energia? Ak sa vyvarujete nasledujúcich piatich vecí, nielenže vám stúpne hladina energie, ale budete sa cítiť vyrovnanejšia a spokojnejšia a to nielen na jar, ale po celý rok.

Dostatok spánku. Časté ponocovanie nahrádzané litrami kávy nevedie nikam. Ak potrebujete normálne fungovať, plniť si každodenné pracovné úlohy a okrem toho byť spokojnou manželkou a matkou, nie večne sa niekam ponáhľajúcou uštvanou ženou, je potrebné, aby ste nevynechávali spánok na úkor iných úloh. Nemusíte žehliť do jedenástej večer ani upratovať do polnoci špajzu. Oveľa múdrejšie bude, ak si doprajete zdravý, ničím nerušený spánok, pričom za optimálnu dĺžku spánku sa považuje 7-8 hodín. Nedostatok zdravého spánku totiž dvíha hladiny kortizolu a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku zápalových procesov v tele. Vstávajte aj líhajte si vždy v tom istom čase a vypestujte si dôkladnú spánkovú hygienu do ktorej môže patriť meditácia, čítanie knihy, teplý kúpeľ alebo sprcha, krémovanie celého tela, masáž a podobne.

Zoznam potravín, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť úzkosť

Pozor na kofeín. Ak pijete kávu, pokojne si ju vychutnajte, no nepreháňajte to s ňou. Ideálne je piť kávu skôr v dopoludňajších hodinách. Vaša posledná šálka kávy by mala nasledovať po obede tak, aby ste mali nasledujúcich 8 hodín pred spaním už bez prijímania kofeínu. To znamená, že ak chodíte spať napríklad o 22h, poslednú kávu dňa by ste si mali vypiť nie neskôr ako o 14h. Pozor tiež na alkohol. To, že vám alkohol pomáha zaspať, môže byť čiastočne pravda. Dôležitejšie však je to, že alkohol má negatívny vplyv na kvalitu spánku. Ani s alkoholom to teda v žiadnom prípade nepreháňajte.

Nedostatok pohybu. Ak si myslíte, že po cvičení budete unavené, máte pravdu, ale len čiastočne. Po prvých tréningoch alebo prvých odbehnutých kilometroch budete síce padať od únavy, no čím dlhšie budete športovať, tým viac vám bude pribúdať každodenná hladina energie. Fyzická aktivita má teda všeobecne blahodarný účinok na fyzickú aj mentálnu kondíciou človeka. Ak nepatríte medzi milovníkov športu, doprajte si denne pred spaním aspoň krátku prechádzku.

Konference Pro zdraví ženy v Praze 2022 – Celodenní konference

Príliš veľa stresu. Chronický stres spúšťa nadmerné uvoľňovanie kortizolu. Osvojte si preto niektoré relaxačné techniky, aby ste hladiny kortizolu dostali pod kontrolu. Patrí k nim opäť cvičenie (beh, joga, tai-chi a iné), trénovanie všímavosti (mindfulness), dychové cvičenia. Aj čo i len 10 minút denne je lepšie ako nič.

Zlá strava. Priemyselne spracované potraviny, priveľa jednoduchých sacharidov, nadmerná konzumácia cukru, to všetko vedie k dlhodobej a chronickej únave. Ak neprijímate dostatok nutričnej vyváženej stravy, vaše telo nebude mať patričnú hladinu vitamínov a minerálov, vďaka čomu sa budete cítiť unavená. Konzumujte ovocie, zeleninu, komplexné sacharidy v podobe celozrnných produktovstrukovín. Nezabúdajte na orechy, semienka, dostatok bielkovín a dostatočný pitný režim.

Obrázky zdroj: Freepik

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články