Prečo by sme mali jesť medvedí cesnak

Medvedí cesnak (latinsky Allium ursinum), rastie voľne v prírode na mnohých územiach aj u nás na Slovensku a práve teraz nastal jeho čas. Je to vzdialený príbuzný pažítky a prináša do našej kuchyne mimoriadnu porciu zdravia a výnimočnej chuti. Nie nadarmo ho dávne Indiánske kmene používali aj ako širokospektrálne liečivo. Poďme sa na vlastnosti medvedieho cesnaku spolu pozrieť o niečo bližšie.

Pohľad na náhodné ložisko divoko rastúceho medvedieho cesnaku dokáže nejedného turistu zahriať pri srdci. Vtedy si treba nabrať do batôžka domov, na priamu konzumáciu alebo prípadne aj na zasadenie vo svojej záhradke. Nebojte sa, pre každého je dosť. Načo platiť za jednu viazaničku v supermarkete, keď si môžeme nazbierať či vypestovať vlastný medvedí cesnak a ešte popri tom aj stráviť čas na čerstvom vzduchu?

5 zdravotných účinkov medvedieho cesnaku

Zníženie krvného tlaku

Vzhľadom na jeho antibakteriálne, antibiotické, antiseptické a iné anti… schopnosti, je medvedí cesnak dobrý takmer na všetko a môžete ho zaradiť do svojho jedálnička toľko, koľko len vládzete zjesť. Hlavným prínosom cesnaku pre zdravie je jeho účinnosť pri znižovaní krvného tlaku, a tým aj srdcovo-cievnych chorôb a rizika mŕtvice. Hoci túto vlastnosť má všetok cesnak, medvedí cesnak má väčší vplyv na zníženie krvného tlaku ako ten klasický, záhradný.

Zoznam potravín, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť úzkosť

Prírodné antibiotikum

Táto aromatická rastlina je vhodná nielen na ochutenie jedál, ale je to tiež jedno z najlepších prírodných antibiotík. Výskum z roku 2012 ukázal, že je 100-krát účinnejšie ako dve z najbežnejšie používaných antibiotík v boji proti baktérii nazývanej Campylobacter, ktorá je zodpovedná za viaceré črevné ochorenia po celom svete. Dokáže dokonca zabiť kmene stafylokokov a baktérií, ktoré sa stali imúnnymi voči moderným antibiotikám. To je niečo, čo ľudstvo poznalo po stáročia, dávno predtým, ako prišla na rad moderná medicína. Cesnak sa v skutočnosti používa už tisíce rokov ako liečivý prostriedok, v 18. storočí sa dokonca používal na odvrátenie moru.

Medvedí cesnak je neuveriteľné zdravý preto, že dokáže zničiť baktérie, vírusy, plesne a patogény bez toho, aby nám poškodil zdravú črevnú mikroflóru. Je nabitý fytochemikáliami a svojimi silnými antioxidačnými vlastnosťami chráni pred poškodenou DNA. Je dokonca známe, že bojuje proti aj parazitom a červom. Poskytuje nášmu organizmu tiež množstvo živín, ako je vitamín B, C, vápnik, železo a horčík. Mal by byť skutočne základom každého zdravého jedálnička, obzvlášť teraz, na jar.

Pohánka: jej zdravotné benefity a využitie v kuchyni

Detoxikácia

Medvedí cesnak má schopnosť aj detoxikácie, teda odstraňovania škodlivých toxínov z tela. Udržiavanie tela bez toxínov a iných potenciálne škodlivých látok (najmä olova a d-penicilamínu), je jedným z kľúčových faktorov celkového zdravia a dlhovekosti človeka a medvedí cesnak práve toto dokáže. Detoxikačné vlastnosti cesnaku sa samozrejme nevzťahujú len na dve vyššie uvedené látky, ale aj na dlhý zoznam ďalších toxínov, ktorým sme všetci každý deň vystavení. Toxíny sú v mnohých potravinách, ktoré konzumujeme, vo vzduchu, ktorý dýchame, v čistiacich prostriedkoch, pasívnom fajčení a ďalších.

Regulácia krvného cukru

Cesnak má tiež hypoglykemické účinky, čo znamená, že môže pomôcť znížiť alebo udržať hladinu krvného cukru, ak ho konzumujete pravidelne.

Prevencia Alzheimera

Ak trpíte oxidačným poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, urýchľujete si tak starnutie. Medvedí cesnak obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú podporovať obranyschopnosť tela pri ochrane pred oxidačným stresom. Kombinované účinky znižovania cholesterolu a krvného tlaku spolu so silnými antioxidačnými vlastnosťami cesnaku môžu pomôcť predchádzať bežným chorobám starnutia mozgu, akou je napríklad demencia a Alzheimerova choroba.

Pesto z medvedieho cesnaku

150g listov medvedieho cesnaku

50g na jemno nastrúhaného parmezánu

1 strúčik cesnaku, prelisovaný

½ chemicky neošetreného citróna (kôra + pár kvapiek šťavy)

50g píniových orieškov, opečených nasucho

150ml olivového oleja

Všetky ingrediencie zmiešame v mixéri na hladkú pastu. Skladujeme v sklenenej dóze v chladničke, kde nám pesto vydrží až 2 týždne.

Obrázky zdroj: Pixabay

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články