Prečo by sme mali jesť pomaranče?

Patríte k milovníkom pomarančov? Pôvodne tieto sladké plody plné vzácnych živín pochádzajú z Číny, odkiaľ sa ich pestovanie rozšírilo postupne do celého sveta. A to je dobre, pretože pomaranče sú plné ochranných látok vrátane vitamínov, minerálov a antioxidantov. Viaceré štúdie ukazujú, že pravidelná konzumácia týchto vzácnych citrusových plodov prispieva k nášmu zdraviu hneď niekoľkými spôsobmi. Pomaranče rastú na nízkych stromoch alebo kríkoch rastúcich do výšky okolo 10 m. K najväčším pestovateľom a vývozcom pomarančov dnes patrí Brazília.

Čo obsahuje 1 stredne veľký pomaranč?

60 kalórií

80-90% vody

1 g bielkovín

15 g sacharidov

12 g cukru

3 g vlákniny

0,2 g tuku

92% denného príjmu vitamínu C (!)

6% denného príjmu vápnika

5% denného príjmu draslíka

Ambasádorka konferencie Pro zdraví ženy Veronika “Besky” Danišová: Sebaláska je práca na celý život

Aké zastúpenie majú pomaranče v našej strave?

Podľa vyššie uvedených hodnôt vidíme, že pomaranče nám poskytujú hydratáciu a sú skutočne bohatým zdrojom vitamínu C kyseliny listovej. Vďaka nízkemu obsahu tuku a sacharidov sa považujú za nízko kalorické ovocie. Obsah vlákniny z nich zasa robí skvelú potravinu pre zdravý tráviaci trakt.

Druhy pomarančov

Poznáme niekoľko druhov pomarančov. Medzi najznámejšie patria:

  • Navel
  • Krvavý pomaranč
  • Cara cara
  • Valencia
  • Seville
  • Jaffa

Zdravotné benefity pomarančov

Sú prevenciou pred anémiou. Napriek tomu, že pomaranče nie sú bohatým zdrojom železa, obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, ktorý nám pomáha železo absorbovať. Ak budete konzumovať jedlá bohaté na železo spolu s pomarančom, zvýšite jeho absorpciu približne o 10%. TIP: listový šalát so špenátom a pomarančom alebo pomaranč konzumovaný po hlavnom jedle bohatom na železo, ako dezert.

Zdravé raňajky: Ovsené vločky v poháriku

Podporujú náš imunitný systém. Pravidelná konzumácia ovocia s vysokým podielom vitamínov, minerálov a antioxidantov napomáha k lepšiemu fungovaniu imunitného systému. Vitamín C obsiahnutý v pomarančoch je silný antioxidant, ktorý nás chráni pred voľným radikálmi. Niektoré látky obsiahnuté v tomto ovocí majú tiež protizápalové vlastnosti. Ďalším bojovníkom pre zdravú imunitu je v pomarančoch zastúpená vláknina. Tá udržiava v našom tráviacom trakte zdravú črevnú mikroflóru, ktorá je základom dobrej imunity.

Priaznivo vplývajú na zdravie nášho srdca. Pravidelná konzumácia pomarančov nám vďaka niektorým látkam (najmä vitamín C, flavonoidy a karotenoidy) môže pomôcť na ceste k zdravému srdcu a znížiť tak riziko vzniku kardio-vaskulárnych ochorení. Samozrejme, že konzumácia pomarančov nie je samospasiteľná. Ak však tieto a ďalšie citrusy dotvárajú náš zdravý jedálniček a životný štýl, je to pre nás bod naviac.

Ochrana pred civilizačnými chorobami. Strava bohatá na citrusy nám môže vďaka protizápalovým látkam pomôcť v prevencii proti niektorým druhom rakoviny, artritídy, cukrovky 2.stupňa a Alzheimerovej chorobe. Tento princíp však už neplatí pri konzumácii výlučne pomarančového džúsu, pretože je z neho odstránená vláknina a môže tiež obsahovať pridaný cukor.

Okrem iného látky obsiahnuté v pomarančoch chránia naše bunky pred poškodením, pomáhajú organizmu produkovať kolagén, pomáhajú nám bojovať proti baktériám a spomaľujú postup vekom podmienenej degenerácie, ktorá je hlavnou príčinou straty zraku.

Ako často jedávate pomaranče? Ktoré citrusové ovocie patrí medzi vaše najobľúbenejšie?

Obrázky zdroj: Freepik, Pexels

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články