Ambasádorka konferencie Pro zdraví ženy Veronika „Besky“ Danišová: Sebaláska je práca na celý život

„Žena, keď chce, dokáže čokoľvek“, hovorí Veronika „Besky“ Danišová (28 r.), víťazka kuchárskej šou MasterChef Česko. Veronika je Slovenka žijúca už osem rokov v Prahe.  Vyštudovaná inžinierka pracovala ako account manažérka a prevádzkovala čerpaciu stanicu, ktorá prijímala kryptomeny. Veľmi rada varí a pečie. Aktuálne pripravuje svoju prvú knihu s pracovným názvom Nebesky s Besky, na ktorú sa môžeme tešiť už v máji 2022. Svoje zdravie Veronika neberie na ľahkú váhu, a preto nepodceňuje preventívne prehliadky, stará sa o psychické zdravie a momentálne hľadá cestu späť, k pravidelnej fyzickej aktivite.

Ako jedna z ambasádoriek konferencie Pro zdraví ženy nám v rozhovore prezradila:

  • ako vníma beh ráno nalačno,
  • čo je pre ňu kľúčové v rámci starania sa o zdravie,
  • prečo je rada, že vyhrala súťaž MasterChef a nie MISS,
  • na aké recepty sa môžeme tešiť v jej novej knihe.

Prijali ste výzvu stať sa ambasádorkou konferencie Pro zdraví ženy, ktorá sa koná v Prahe. Aký máte vy sama vzťah ku zdraviu a k prevencii?

Zdravie a prevencia ide ruka v ruke. Ja som typ človeka, ktorý dbá nielen na fyzickú stránku, ale najmä na duševnú – psychickú. Verím, že musíme byť k sebe úprimní a neignorovať akýkoľvek signál, ktorý nám telo vysiela. Lebo opar nie je na mávnutie rukou, ale na to aby sme na chvíľu spomalili. A uvedomili si, že sme asi v prehnane vypätej fáze a treba si dopriať oddych.

Pozývame vás zúčastniť sa jedinečnej konferencie Pro zdraví ženy. Lístky sú dostupné tu.

Ktoré oblasti sú podľa vás dôležité, aby bolo zdravie ženy optimálne a aby sme sa cítili dobre a v pohode?

Nič lepšie ako Maslow nevymyslím, tak to len zhrniem. Sebarealizácia, sebeúcta, bezpečie, láska a fyziologické potreby ako jedlo a spánok. Ak sú všetky tieto časti naplnené alebo na nich aspoň pracujeme, tak si myslím, že je to fajn.

Na čo dbáte u seba najviac v rámci zdravia? Čo je pre vás kľúčové?

Strava je podľa mňa kľúčom k zdravému životu. Pravidelná fyzická aktivita a psychický ventil sú podľa mňa ako-takou zárukou zdravia. I keď samozrejme, je to ťažké generalizovať…

Veľa sa hovorí aj o duševnom a psychickom zdraví, o vyhorení. Čo pomáha vám? Robíte niečo pravidelne a preventívne?

Každý večer pred spaním si zosumarizujem celý deň, ktorý som prežila, a naplánujem celý nasledujúci deň. Organizácia a uprataný harmonogram mi psychicky pomáha udržať myseľ v rámci práce čistú. Ďalší rituál, ktorý som mala a snažím sa ho dostať späť, je ranný beh. Nebudeme si klamať, keď človek z kola vypadne, je zložité sa vrátiť naspäť. No beh nalačno bol pre mňa oslobodzujúci a milovala som to. No aj napriek tomu sa k tomu neviem donútiť. Všetko je v hlave a ja na tom stále pracujem. Hudba je ďalší pomocník, ktorý pre mňa veľa znamená z hľadiska pohody. Vie mi navodiť akúkoľvek emóciu a pomáha mi dosahovať ciele, najmä tie fyzické. A aby som nezabudla, to najlepšie, čo pre seba môžete urobiť je možnosť vyrozprávať sa niekomu, komu dôverujete. Pokojne aj formou psychoterapie.

Prečítajte si aj rozhovor s ambasádorkou Barborou Junkovou: Keď nejde o život, nejde o nič

Síce to tak nikde nie je napísané, ale v podvedomí mnohých ľudí žije predstava, že žena je krásna, len ak je štíhla. Že ak schudne, každý ju pochváli. Opačne to však neplatí. V poslednom čase sa dostáva do popredia aj téma „body positivity“ (pozn.: pozitívny postoj k vlastnému, ale aj cudziemu telu, vzhľadu). Čo si myslíte vy? Závisí krása ženy od konfekčnej veľkosti?

Žena je krásna, keď má pravidelnú menštruáciu, nemá depresie a nemá vážne kožné problémy. Samozrejme, nemôže dobre dopadnúť, ak žena chudne pre nejaký nezmyselný diktát okolia. Dôsledkom je jojo efekt, zmeny nálady a ešte väčšia nespokojnosť samej so sebou.

Vy sama ste prešli zmenou konfekčnej veľkosti. Nestretávali ste sa s nepríjemnými komentármi či reakciami? Čo vám pomohlo „nezdepkovať“ sa z toho, ale byť nad vecou?

Našťastie som vyhrala kulinársku súťaž a nie MISS. Neviem si predstaviť, aký tlak prežívajú dievčatá, aby po skončení súťaže nepribrali a vyzerali stále tip top. U mňa sa to teda asi dalo očakávať, keďže nonstop varím a degustujem. Celý životný biorytmus sa mi úplne zmenil.

Často počúvam, že tá žena je šikovná, múdra, ale keby ešte schudla, bola by úplne super. Ako by ste vysvetlili, že nie všetko je o štíhlosti alebo že možno nie pre každého je to také dôležité?

Ajajaj! Neprestávam však dúfať, že už žijeme vo svete, kde konfekčná veľkosť nie je dôležitejšia ako dosiahnuté vzdelanie alebo zručnosti. No bojím sa, že stále, a to aj napriek rastúcej osvete v téme “body positivity” takéto názory pretrvávajú. Nedokážem pochopiť, ako niekto môže hodnotiť človeka na základe postavy. Teda ja, keďže som pribrala, som horší človek ako pred rokom? Veď to je absurdné…

Čo pre vás osobne znamená sebaláska, sebaprijatie? Ste spokojná so vzťahom k sebe samej alebo je sebaláska pre vás prácou na celý život?

Presne, zobrali ste mi to z úst, sebaláska je podľa mňa práca na celý život. V každej etape života máme iné priority a hlavne sa vidíme inak, a preto prijatie seba je podmienené rôznymi situáciami a bohužiaľ niekedy na to vplýva aj okolitý svet.

Prečítajte si aj rozhovor s ambasádorkou Dominikou Paškovou: Energiu beriem z možností napĺňať svoj potenciál

Posledné obdobie váš život nabral rýchlosť a veľa vecí sa zmenilo. Aká bola Besky pred súťažou Masterchef a aká je dnes? V čom ste sa zmenili?

Besky pred súťažou by sa možno bála riešiť s verejnosťou to, čo ju trápi. Predtým som až tak neverila, že sa dokážem sama o seba postarať, aj napriek tomu, že som vždy zarábala a mám dobrú vysokú školu. Bola som iná, teraz som silnejšia a odhodlaná.

Váš obľúbený výrok je „Žena, keď chce, dokáže všetko.“ Myslíte, že to platí aj v oblasti zdravia?

Myslím, že naša myseľ je silný spúšťací/ podporný mechanizmus. Verím, že mnoho psychosomatických chorôb pochádza práve z “hlavy”. No na druhej strane som pragmatik a nadväzujem na výrok, žena keď chce, tak dá seba na prvé miesto a nájde si čas na preventívnu prehliadku alebo wellness či oddych, uvarí si dobré jedlo, a tak ďalej…

Ako by ste motivovali človeka, ktorý zanedbáva preventívne prehliadky, resp. ich berie na ľahkú váhu? Veď on sa cíti dobre, nič mu nie je a keď začne chodiť po lekároch, tak už neskončí?

To by mala byť priorita, no verím, že niekedy sa ľudia napríklad môžu aj hanbiť alebo báť. Tieto emócie však musia ísť bokom. Prečo nevyužiť možnosť preventívnych vyšetrení, keď je to pár minút, ktoré vám potvrdia, že sa k svojmu telu správate dobre a zase máte rok pokoj? (úsmev). Pre mňa sú preventívne prehliadky samozrejmosťou. Zubár, gynekológ, dermatológ…Cítim sa tak dobre a je to to najmenej, čo môžem pre svoje zdravie spraviť.

Prečítajte si aj rozhovor s ambasádorkou Vlastinou Svátkovou: Dať si samu seba na prvé miesto neznamená, že tí, ktorých milujete, budú trpieť

Aktuálne dokončujete vašu prvú knihu receptov. Nájdeme tam aj zdravé recepty alebo to budú skôr vaše kulinárske špecialitky, po ktorých odporúčate 20 minút prechádzky? (úsmev)

Úprimne? Segedín milujem, ale v knihe ho fakt nenájdete (smiech). Recepty budú rozdelené do štyroch celkov. Oheň, voda, zem, nebo. Proste panázia, korenené a svieže chute, nasledujú ryby a ľahké prílohy, potom zelenina a mäsové pokrmy. Na koniec moje milované dezerty. Kniha je koncipovaná tak, že v nej nájdete fresh 10 minutovky z dostupných surovín, taktiež odľahčené jedlá alebo menšie kuchárske výzvy v podobe thajského kari s domácou kari pastou a chlebom rotti (úsmev).

Kde čerpáte inšpiráciu na recepty?

Moja veľká inšpirácia je cestovanie a skúšanie nových jedál v daných krajinách, ktoré si potom pozmením podľa seba. Inšpiráciou sú aj rôzne umelecké diela, príroda. Niekedy aj emócia.

Ak by ste mali svoje vlastnosti preniesť do jedla, aké jedlo by ste boli?

Bola by som makronka (úsmev).

Ak by ste mohli svojmu budúcemu ja niečo odkázať, čo by to bolo?

Odkázala by som mu, že všetko raz prebolí a hodnoty sa menia. To, čo ma trápilo kedysi, je už len sranda (úsmev).

Ďakujem pekne za rozhovor.

Titulná foto: Gabriela Mendel Photography

Zdroj foto: archív V. D.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články