Čo je to autoimunitné ochorenie?

Autoimunitné ochorenie je stav, pri ktorom imunitný systém začne napádať vlastný organizmus a jeho jednotlivé funkcie. Imunitný systém je určený na to, aby nás v prvom rade chránil pred nežiadúcou infekciou, baktériami, vírusmi a inými choroboplodnými zárodkami. Keď imunitný systém signalizuje ich prítomnosť, aktivuje sa a vyšle do boja armádu bojovníkov – protilátok. Imunitný systém zvyčajne rozozná, čo je súčasť vášho organizmu a čo je mu cudzie. V dôsledku neznámych spúšťačov môže však imupnitný systém začať vytvárať protilátky, ktoré namiesto boja proti infekciám útočia na vlastné tkanivá tela. Prečo je tomu tak?

Vitiligo universalis

Prečo takéto ochorenie vznikne?

Pri autoimunitnom ochorení imunitný systém považuje časť vášho tela, ako sú kĺby alebo koža, za cudzie. Uvoľňuje proteíny nazývané autoprotilátky, ktoré napádajú zdravé bunky. Niektoré autoimunitné ochorenia sa zameriavajú iba na jeden orgán, napríklad diabetes 1. typu poškodzuje pankreas. Iné choroby, ako napríklad systémový lupus, postihujú celé telo.

Poruchy imunitného systému spôsobujú buď abnormálne nízku aktivitu alebo nadmernú aktivitu imunitného systému. Choroby imunitného nedostatku znižujú schopnosť tela bojovať proti útočníkom, čo spôsobuje zníženú imunitu a teda zraniteľnosť voči infekciám (imunodeficiencia).

V prípade nadmernej aktivity imunitného systému telo útočí a poškodzuje vlastné tkanivá. Vtedy vznikne autoimunitné ochorenie. Prečo sa tak deje lekárska veda ešte nevie celkom dobre vysvetliť. Pozná len rôzne spúšťače, ktoré ho môžu vyvolať. Patrí k nim pôrod alebo nadmerný stres.

U koho môže vzniknúť autoimunitné ochorenie?

Niektorí ľudia sú náchylnejší k vzniku autoimunitného ochorenia než iní. Podľa štúdie z roku 2014, trpia ženy v porovnaní s mužmi na autoimunitné ochorenia v pomere 2:1 (6,4% žien versus 2,7% mužov). Niektoré autoimunitné ochorenia sa viac vyskytujú viac v určitých etnických skupinách. Lupus napríklad postihuje viac Afroameričanov a Hispáncov než Európanov.

Niektoré autoimunitné ochorenia, ako je napríklad diabetes, skleróza multiplex a lupus, sú dedičné. Nie každý člen rodiny ich nevyhnutne musí získať, avšak zdedí náchylnosť k ich rozvinutiu.

Pretože výskyt autoimunitných chorôb stúpa, vedci sa domnievajú, že za ich vznikom môžu stáť aj faktory životného prostredia, ako je vystavovanie sa chemikáliám alebo strava. Potenciálnym vinníkom  môže byť aj tzv. západná strava, ktorá zahŕňa veľké množstvo priemyselne spracovaných potravín, cukru, bielej múky, transmastných tukov, ktoré spôsobujú zápal.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)

Najbežnejšie príklady autoimunitných ochorení

Diabetes mellitus (cukrovka 1.typu). Protilátky imunitného systému napádajú a ničia bunky pankreasu produkujúceho inzulín.

Príznaky: časté močenie, únava, malátnosť, sucho v ústach, chudnutie, zápaly močových ciest, dehydratácia, zhoršenie zraku.

Liečba: celoživotné podávanie inzulínu. Lieči diabetológ.

Reumatoidná artritída (RA). Pri reume imunitný systém útočí na kĺby. Na rozdiel od artrózy, ktorá bežne postihuje ľudí vo vyššom veku, sa RA môže začať prejavovať už vo veku 30 rokov alebo skôr.

Príznaky: opuch kĺbov najmä ráno, bolesti kĺbov, stuhnutosť, únava a slabosť, pocit choroby, mierne zvýšená teplota, chudnutie, nechutenstvo, poruchy spánku.

Liečba: nastavená reumatológom po dôkladnej diagnostike.

Ambasádorka konferencie Pre zdravie ženy, Barbora Jelinek: Žena môže veľa cvičiť, zdravo jesť, ale pokiaľ nie je vnútorne spokojná, nebude zdravá

Skleróza multiplex. Známe tiež pod názvom roztrúsená skleróza. Ide o zápalové ochorenie napádajúce centrálny nervový systém, teda mozog, miechu a obaly očných nervov.

Príznaky: necitlivosť, slabosť, problémy udržať rovnováhu, problémy s chôdzou, pády, únava, unavené oči, zhoršená zraková ostrosť, dvojité videnie, poruchy artikulácie.

Liečba: Existuje zatiaľ len liečba zmierňujúca príznaky. Poskytuje ju neurológ. Ak sa podchytí včas, je veľmi účinná.

Systémový lupus (SLE). Toto ochorenie napáda tkanivá v celom tele: v kĺboch, pľúcach, krvi, nervoch, obličkách aj v koži.

Príznaky: bolesti kĺbov, únava, kožný výsev, horúčka, nechutenstvo, vypadávanie vlasov, modrenie končatín, ľahká tvorba modrín, bolesti hlavy, bolesti na hrudníku, anémia.

Liečba: V súčasnosti existuje len podporná liečba zmierňujúca príznaky ochorenia.

Psoriáza. Pri tomto type autoimunitného ochorenia dochádza k príliš rýchlemu množeniu buniek, hromadia sa a vytvárajú na koži zapálené, červené škvrny s bielym olupujúcim sa povlakom.

Príznaky: škvrny ružovo-červenej farby na koži na povrchu so suchými, bielymi olupujúcimi sa šupinami. Sú bolestivé, svrbivé a niekedy praskajú a krvácajú. Môže postihovať aj nechtové ložiská, často tiež pokožku hlavy.

Liečba: Liečbu určí dermatológ (kortikoidno-steroidné preparáty, masť s kyselinou mliečnou alebo salicylovou, ichtyolová masť, retinoidy, premasťujúce krémy).

Medzi ďalšie pomerne rozšírené autoimunitné ochorenia patria zápalové ochorenia čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, chronická gastritída, celiakia), ochorenia štítnej žľazy (Hashimotova tyreoiditída), ochorenia kože (vitiligo) a mnoho ďalších.

Bolo vám diagnostikované nejaké autoimunitné ochorenie? Ako vám pomáha podporná liečba? Aké zmeny životného štýlu ste museli urobiť?

Tento článok vznikol vďaka spoločnosti Allianz, ktorá podporuje PREVENCIU od A – Z. 

Zdroj štúdie: https://www.sciencedirect.com/

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články