Ambasádorka konferencie Pre zdravie ženy, Barbora Jelinek: Žena môže veľa cvičiť, zdravo jesť, ale pokiaľ nie je vnútorne spokojná, nebude zdravá

Barbora Jelinek je akčná mama dvoch chlapcov, vyštudovaná andragogička, členka Ligy proti reumatizmu, správkyňa sociálnych sietí, copywriterka, influencerka a tvorkyňa obsahu. Jej príbeh však ponúka oveľa viac! Zo svojho instagramového profilu Z denníka reumamy všetkým naokolo denne rozdáva za priehrštie dobrej nálady a pozitívnej motivácie aj napriek tomu, že jej už dvadsaťtri rokov robí každodennú spoločnosť priateľka Reuma. Ako jedna z ambasádoriek konferencie Pre zdravie ženy nám v rozhovore prezradila:

  • Ako vyzerá jej život s reumou a ako to celé začalo.
  • Či si vie nájsť aj čas pre seba a užiť si ho.
  • Aké mala leto.
  • Ako podľa nej žije zdravá žena.

Barborka, prezdraď nám niečo o sebe a svojej rodine.

Mám 38 rokov, narodila som sa a aj žijem v Košiciach s moji chlapcami (Jonáš 10, Jerguš 8), manželom Dominikom, psom Snežkom a pani Reumou o ktorej sa snažím šíriť osvetu, lebo si myslím, že sociálne siete majú slúžiť presne aj na to. Milujem písanie, tvorbu obsahu, Instagram, tanec, spev, pohyb a celkovo celý život so všetkým, čo prináša. 

Aké boli tvoje začiatky s reumou?

Mala som 16 rokov a začiatky boli náročné. Dlho sa nevedelo akú mám diagnózu a čo mi vlastne je. Od leukémie, sepsy, cez rakovinu holennej kosti, sa konečne došlo na reumatoídnu artritídu. Bolo náročné si zvyknúť na život s bolesťou, ale všetko sa dá, ak človek chce.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)

Nebol problém s touto diagnózou otehotnieť?

Musím zaklopať (na čelo), že nie. Ja som mala skôr problém neotehotnieť hehe. Pri mojej diagnóze som mala totálne plánované rodičovstvo. Príprava na tehotenstvo trvala dlhšie. Postupne som musela prestať brať niektoré lieky, ktoré sa počas tehotenstva nesmú. Našťastie som, ako som spomínala, s otehotnením nemala problém. Čo bolo fajn, keďže som bola bez liekov.

Tehotenstvá a pôrody už potom prebiehali fyziologicky?

Tehotná som bola trikrát. Prvý raz som, žiaľ, potratila. Nemalo to ale súvis s reumou. Jednoducho sa tak stalo, ako mnohým iným ženám, len sa o tom málo hovorí. A malo by sa určite viac. Byť tehotnou, vynosiť a porodiť zdravé dieťa nie je samozrejmosť. A pre reumaričky už vonkoncom nie. V minulosti sa dokonca reumatičkám neodporúčalo otehotnieť, takže som veľmi vďačná, že som mamou.

Ako sa aktuálne cítiš? Aké sú prognózy pre teba do budúcnosti?

Momentálne dobre. Ochorenie nemám aktívne. Som nastavená na liečbu. Každodennú reumatickú únavu a bolesť už nejak nevnímam. Raz je lepšie a raz horšie. A tak to aj s úsmevom a humorom beriem. Jediné, s čím mám problém, je moje pravé rameno, ktoré ako dôsledok artritídy postihla artróza. Mám ho zamrznuté a nefunkčné. Pohyb veľmi obmedzený. Nasťastie, už nie tak bolestivý, ako pred rokom. V nedohľadne ma určite čaká operácia. Vlastne, až teraz som si uvedomila, aký je ramenný kĺb komplikovaný a veľmi potrebný pri každodennom živote. Takže si žijem s jednou plne funkčnou rukou. Vďaka aspoň za tú jednu😊

A prognózy neriešim. Žijem tu a teraz. S vhodnou a včas stanovenou liečbou žije reumatik plnohodnotný život. Síce s bolesťou, ale tá je už súčasťou násho reumatického života. Neumierame. Mám len chronické celoživotné ochorenie. Treba to brať pozitívne.

Pátrala si niekedy po dôvodoch vzniku tvojho ochorenia?

Nie, nikdy. Ale, aj keď to nemám nikde na papieri, pravdepodobne to vyvolala chlamýdiová infekcia, ktorá mi reumatoídnu artritídu spustila. Zistili mi ju, keď som si raz večer našla na krku hrčku. Moja imunita potom jednoducho takto zareagovala a bolo.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Vstávam zavčasu. V lete aj o piatej. Milujem skoré rána, keď každý spí a ja som s mojimi myšlienkami. Idem sa prejsť so psom. Spravím si matchu. Cvičím. Raňajkujem a potom otvorím počítač a sociálne siete. Plánujem, tvorím obsah. Idem na fyzioterapiu, Gyrotonic. Snažím sa všetko spraviť dopoludnia a do času, kým prídu chlapci zo školy. Popoludní som už skôr len mama. Chodím spávať okolo 22:00h. Pri reume mám svoj presný režim, ktorý je pre mňa dôležitý.

Stíhaš mať popri tom všetkom čas aj pre seba?

Určite áno. Pri reume je to alfa a omega. Pri cvičení som sama so sebou. Vo vani tiež. Rada idem do mesta na kávu s kamoškou a len tak klábosíme. Čas si vždy nájdem a niekedy len stačí odísť do vedľajšej izby a len tak ležať. Robila som to vždy, aj keď som sa stala mamou. Synov som naučila, že potrebujem byť aj sama.

Čo najradšej robíš, keď nemusíš robiť vôbec nič?

Vtedy nerobím ozaj nič. Len tak bezcielne ležím alebo pozerám nejaký film.

Stihla si si toto leto aj oddýchnuť? Boli ste ako rodinka spolu na dovolenke?

Určite. My sa hneď na začiatku prázdnin vždy premiestnime na našu chalupu na dedinu pod lesom. Je to tam balzam na dušu. Neskutočné ticho, zeleň, kone za plotom. Nič tam nemusím a je mi dobre. Vždy je potom náročné vrátiť sa po 2 mesiacoch do mesta.

Na tradičnej dovolenke sme neboli. Len na pár krátkych výletoch na Slovensku. Ono, nám sa ani popravde niekedy nechce z chalupy odísť preč. Netreba nám veľa.

Aký životný štýl, by podľa teba, mala viesť žena, ktorá si chce uchovať dobré zdravie?

Šťastný životný štýl. Žena môže veľa cvičiť, zdravo jesť, ale pokiaľ nie je vnútorne spokojná, nebude zdravá.  Dobré zdravie je súlad vnútra a vonkajška. A určite netreba zabúdať na prevenciu! Vždy sa divím, aké nízke percento žien absolvuje každoročnú gynekologickú prehliadku.

Čoho by si chcela mať vo svojom živote viac, čoho menej a čo by si si chcela zachovať?

Zachovať by som si chcela môj optimistický pohľad na život a radosť z neho.  Menej bolestivých dní a zmien počasia a viac slnka.

Lekárka s celostným prístupom, MUDr. Diana Porubčanová: Pokiaľ má žena na prvom mieste seba a svoje potreby, prejaví sa to aj na jej okolí

Čo by si odkázala svojmu dvadsaťročnému ja?

Maj sa rada takú, aká si. Rob, čo cítiš. Buď sama sebou a obklopuj sa pozitívnymi ľuďmi.

Máš nejaké životné motto alebo citát, ktorým sa riadiš?

„Jeden zlý deň, nerobí zlým celý život“. A určite aj: „Čo ťa nezabije, to ťa posilní.“ „Ak nemôžeš, tak pridaj viac…“

Je toho veľa. Celkovo som veľký optimista milujúci humor. S humorom je všetko ľahšie…a to je vlastne tiež moje motto.

Foto archív: Barbora Jelinek

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články