Prečo sa nám občas stane, že stratíme motiváciu? Naša vnútorná iskra – zdroj inšpirácie, pohasne a pracovný či kreatívny zápal sa, z ničoho nič, vytratí. Život je plný vzostupov a pádov a niekedy neúspech a zlyhanie ľudí tak sklamú, že stratia túžbu ísť ďalej a dosahovať svoje ciele. Ak sa aj vy momentálne cítite stratená a nemotivovaná, môžete svoju cestu začať budovať odznova s novým spôsobom myslenia a systematicky tak, aby vám motivácia vydržala. Čítajte ďalej a zistite, ako na to.
Ako funguje motivácia?
Motivácia je akýsi hnací motor, ktorý nás neustále posúva vpred k budovaniu lepšej verzie samej seba, ale aj k pracovným úspechom či pocitu celkovej duševnej pohody. Motivácia v podstate ovplyvňuje každú oblasť nášho života a je tiež rozhodujúcim faktorom miery nášho úspechu.
„Život je na to, aby sme ho prežili a nie len pretrpeli. Ak chcete v živote niečo dosiahnuť a prežiť, budete musieť objaviť skutočný zdroj svojej motivácie.“
Dôležitosť motivácie
Viete čo odlišuje sebavedomého a úspešného človeka od bežnej populácie? Jeho úroveň motivácie. My, ľudia máme tendenciu ignorovať to, čo je v živote skutočne dôležité, a necháme sa zlákať smerom k veciam, na ktorých takmer nezáleží. Výsledkom je náš posun tým nesprávnym smerom, frustrácia, znudenosť, ba možno aj rezignácia. Práve v takej chvíli je dobré si uvedomiť, že čas, ktorý máme k dispozícii, má svoj začiatok aj koniec a preto by sme si mali vybrať, čomu sa v živote chceme venovať a všetko ostatné pustiť. Práve tak to robia úspešní ľudia. Aj preto sú vždy motivovaní a oveľa spokojnejší so svojím životom.
Spomeňte si na svoje každoročné odhodlanie vždy, keď pretočíte kalendár na 1.január nového roku. Ako dlho vám zvykne vydržať? Týždeň? Dva? Mesiac? Čo myslíte, prečo vás nadšenie tak rýchlo prejde? Ak si dávate ciele, ktoré sú príliš dosiahnuteľné, rýchlo vás unudia a stratíte o ne záujem. V ideálnom prípade chcete dosiahnuť rovnováhu medzi tlakom, ktorý na seba vytvárate a vytváraním realistických cieľov.
„Všetky vaše sny sa nachádzajú za hranicami komfortnej zóny.“
Na druhej strane, ak ste zvyknutí zotrvávať vo svojej komfortnej zóne, prídete o uspokojenie z dosiahnutia cieľa, ktorý zmení váš život. Ak sa však prekonáte a rozhodnete sa predsa len zo svojej bezpečnej zóny vyjsť, vybudujete si neotrasiteľnú sebadôveru potom, čo budete drviť jeden cieľ za druhým. Keď sa jedného dňa obzriete okolo seba a zistíte, že žijete svoj sen, poviete si, že to rozhodne stálo za to.
Úspešní ľudia nepoznajú prokrastináciu
V prípade, že máte problém vykročiť za svojim snom a neprestávať kráčať ďalej, začnete zaostávať za inými. Za tými, ktorí pochopili, že čas je najcennejšia komodita. Najväčším nepriateľom úspechu je totiž prokrastinácia (ničnerobenie). Ak chcete dosahovať svoje ciele, musíte sa jej zbaviť. Niektoré jednoduché kroky, ktoré môžete zaradiť do svojho života, aby ste prokrastináciu porazili, sú:
- dajte si predsavzatie venovať sa vytýčenej činnosti na začiatku aspoň 3 minúty;
- vytvorte si denné, týždenné a mesačné zoznamy úloh
- a odmeňte sa, keď svoje úlohy splníte.
A najmä zabudnite, že existuje slovné spojenie čo ak: čo ak to nedokážem, čo ak mi to nevyjde, čo ak mi do toho niečo príde. V žiadnom prípade nedovoľte strachu, aby kontroloval vaše konanie.
Ako nestratiť motiváciu
Ak raz svoju motiváciu opätovne nájdete, na to, aby ste ju nestratili, vám poslúžia nasledujúce 4 tipy:
Sústreďte sa vždy len na jednu vec. Venujte sa ďalšej činnosti vždy až potom, čo tú prvú dokončíte. Nechcite hneď začať meniť vo svojom živote všetko naraz.
Zmeňte svoju každodennú rutinu. Veľká zmena vždy začína od malých krokov. Inými slovami, ak sa každý deň chcete zobúdzať s pocitom väčšej motivácie, mali by ste najskôr urobiť zmeny vo svojej každodennej rutine a bežných zvykoch.
Počúvajte motivačné podcasty, alebo videá, čítajte knihy od inšpirujúcich autorov, jednoducho, nasmerujte svoju pozornosť k činnostiam, ktoré vás potiahnu hore.
Doprajte si čas na oddych a regeneráciu. Je obrovský rozdiel medzi lenivosťou a regeneráciou. Oddych je dôležitou súčasťou rovnováhy, do ktorej sa inak nedostanete. Doprajte si dostatok spánku, zdravého jedla, meditujte alebo si pozrite dobrý film. Oddychujte akoukoľvek formou, len nechoďte nonstop na plný plyn. Inak vyhoríte ako zápalka vo vetre.
Čo najviac dáva, a naopak, berie motiváciu vám?