Jana a Tomáš sú manželmi už 12 rokov. Predtým spolu 2 roky chodili. Majú spolu 3 deti. Obsah ich rozhovorov dnes väčšinou tvorí práca, povinnosti okolo domácnosti, nákupov, vyzdvihovanie detí zo školy a krúžkov. Potom, čo večer odpadnú unavení do postele, jediná vec, na čo dokážu myslieť, je spánok. V poslednom období je ich sexuálny život na bode mrazu, pretože takmer nikdy netrávia spoločný čas bez detí. Zašlo to až tak ďaleko, že Jana nedávno prezradila svojej priateľke: „Stále Tomáša milujem, no vášeň medzi nami už dávno vyhasla.“ Kam po rokoch z manželstva odchádza vášeň a ako ju možno opäť rozdúchať?
Šťastné manželstvo nie je niečo, čo nájdeš. Je to celoživotná práca. Len na vás dvoch záleží, ako bude po rokoch vyzerať a či vôbec prežije.
Prečo sa láska unaví?
Podľa odborníkov je najčastejším dôvodom, prečo dvojice strácajú vzájomnú vášeň a upadajú do sexuálnej pasivity, postupné prepadanie každodennej rutine. Zamilovanosť, ktorá trvá 1-3 roky, postupne vyprchá. Práve 1-3 roky je dostatočne dlhý čas na to, aby sa dvojica zosobášila a stihla priviesť na svet jedno až dve deti. Práve v tej chvíli sa rozkrúti kolotoč každodenných povinností, ktorý mladý pár postupne začne valcovať. Muž prestane žene dvoriť, pretože ju už získal. Žena zastáva svoju novú rolu matky, má oveľa menej času na manžela, ktorý sa v dôsledku toho buď ponorí do práce alebo si urobí iný program (TV, PC, priatelia, šport…). Každodenná rutina valcuje vášeň a kde niet vášne, tam postupne redne aj sexuálna aktivita. Dobrou správou však je, že všetko sa dá napraviť.
Ako opätovne rozdúchať vo vzťahu vášeň?
Začnite opäť randiť. Dohodnite si deň, kedy budete spolu chodiť na rande. Môže to byť napríklad každý, alebo každý druhý piatok. Raz organizujte rande vy, inokedy váš partner. Nevyhovárajte sa, že máte malé deti. Čas na manželstvo je veľmi dôležitý. Nikdy nebudete ľutovať, ak do tohto vzťahu obaja investujete. Deti nech vám dve – tri hodinky postrážia starí rodičia alebo opatrovateľka.
Okoreňte svoj vzťah. Z času na čas napíšte svojmu partnerovi šteklivú správu. Buďte hravá. Neberte svojho partnera ako samozrejmosť. Neustále s ním flirtujte. Upravte sa a venujte mu pozornosť. Môžete si byť istá, že začne vašu snahu opätovať a zrkadliť vás.
Zmeňte prístup k sexu. Ak je váš sexuálny kontakt priveľmi predvídateľný, pokúste sa o spontánnosť. Ak vám to vek vašich detí dovolí (ak už nie ste dojčiaca matka), vyberte sa s manželom aspoň raz za štvrť roka spolu niekam na víkend. Uvidíte, ako veľmi to váš vzťah posunie a okorení. Opäť sa budete cítiť ako vtedy, keď ste spolu ešte len randili. Samozrejme, že sa to odrazí aj na vašom sexuálnom živote.
Držte sa za ruky. Kedykoľvek budete spolu ako rodinka na prechádzke, vždy, ak je to čo i len trochu možné, sa držte za ruky. Bude to nielen skvelý príklad pre vaše deti, ale váš spoločný fyzický kontakt je priam potrebný na to, aby ste k sebe cítili intímnu blízkosť. Nezabudnite ani na objatia. Objímanie a dotyky môžu uvoľňovať oxytocín, čo prináša upokojujúci pocit. Štúdie ukazujú, že práve tento hormón sa uvoľňuje aj počas orgazmu. Fyzická náklonnosť navyše znižuje denné hladiny stresového hormónu kortizolu.
Občas sa vzdiaľte. Z času na čas sa vyberte niekam sama, len s kamarátkami. Váš partner tiež ocení chvíle strávené v čisto mužskej spoločnosti, napríklad na horách. Keď si doprajete jeden od druhého na chvíľu pauzu, uvidíte, ako veľmi si budete opäť vzácni.
Počúvajte sa navzájom. Najhoršie je, keď si partneri myslia, že o veciach komunikujú. Pravdou však je, že v mnohých prípadoch nemôže byť o komunikácii ani reči. Krik, obviňovanie, ponižovanie či slovnú agresivitu komunikáciou nazvať nemožno. Práve v takýchto vzťahoch je potrebné obnoviť priamu pozornosť, naučiť sa skutočne jeden druhého počúvať a ubezpečiť sa, že chápeme, čo sa nám ten druhý snaží povedať a ako sa asi cíti. Len ak si na svojho partnera vyhradíme čas, môžeme precítiť, ako sa asi vo svojej situácii cíti a empaticky sa naňho naladiť.
V prípade, že ste sa do manželskej krízy ponorili skutočne hlboko, neváhajte sa so svojimi problémami obrátiť na manželského poradcu či terapeuta. Manželstvo je veľmi cenné na to, aby sme sa rozhodli oň nebojovať.
Ocitli ste sa už v manželskej kríze? Čo vám pomohlo dostať sa z nej?
Photos: Freepik