Čo je HPV vírus, ako sa prenáša a aké sú možnosti prevencie?

HPV vírus, známy tiež ako ľudský papilomavírus, nie je žiadnou novinkou. Medicína sa jeho vznikom, prejavmi a prenosom na ľudí aktívne zaoberá už niekoľko rokov. S tým rastú aj poznatky o jeho šírení a možnostiach prevencie, resp. liečby jeho príznakov.

Podľa vedeckých výskumov v súčasnosti existuje viac ako 100 druhov HPV vírusu. Dobrou správou je, že ani polovica z nich nie je pre vaše zdravie hrozbou. V prípade tých ostatných už nejaké riziká vypuknutia zdravotných problémov existujú, čo ale nemusí vyústiť do väčších komplikácií. Priebeh infekcie závisí od niekoľkých faktorov. Kľúčový je najmä druh vírusu, spôsob jeho prenosu a stav imunitného systému.

Foto: www.medicalnewstoday.com

Ako medicína definuje HPV vírus?

Lekári radia HPV vírus medzi pohlavné vírusové infekcie. Podľa viacerých štatistík sa jedná o najbežnejšie infekčné pohlavné ochorenie s výskytom po celom svete. Infekcia sa prenáša pri pohlavnom styku na ženy aj mužov bez ohľadu na vek či telesné proporcie. S pohlavným stykom súvisia aj najčastejšie príznaky, nakoľko tie sa najskôr prejavujú v oblasti genitálií.

Najjednoduchší spôsob prenosu

Vedecké štúdie zatiaľ nevyvrátili možnosť prenosu inak ako pohlavným stykom. Sex je však aj po rokoch výskumov považovaný za najčastejší spôsob, ako sa môžete vírusom infikovať. Podľa štúdií vás ohrozuje aj pri orálnom sexe, kedy sa vírus dostáva do krku a hrdla. Nemenej rizikový je takisto análny sex či masturbácia so sexuálnymi pomôckami, na ktorých povrchu sa vírus dokáže držať pomerne dlho.

3 najrizikovejšie skupiny osôb:

– ženy aj muži, ktorí častejšie striedajú partnerov

– ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu

– fajčiarky so slabou imunitou a inými chorobami

Vírusom sa infikuje 8 z 10 žien

Jednoduchý prenos a s tým spojený častý výskyt vírusu potvrdzujú aj štatistiky vypracované viacerými inštitútmi. Mnohé z nich sa zhodujú, že HPV vírus infikuje zhruba 80 % sexuálne aktívnych žien. Tieto alarmujúce čísla sa týkajú skupiny žien vo veku do 50 rokov. Z lepších štatistických výsledkov sa nemôžu tešiť ani páni. Aj v ich prípade sa s touto infekciou stretáva 80 % sexuálne aktívnych mužov vo veku do 50 rokov. Príznaky alebo konkrétne ochorenia sa však ani u nich neprejavia u každého.

Ktoré choroby HPV vírus spôsobuje?

Rakovina krčka maternice – Najvážnejším ochorením, ktoré vzniká v dôsledku nákazy, je rakovina krčka maternice, druhé najbežnejšie ženské onkologické ochorenie v Európe. Vírus údajne môže za túto diagnózu až v 70 % prípadov, pričom väčšinu z nich majú na svedomí 2 zo 14 tzv. vysokorizikových druhov HPV vírusu.

Bradavice na genitáliách – Ojedinelým problémom, za ktorého vznikom je HPV vírus, nie sú ani genitálne bradavice. Tie nie sú iba estetickou prekážkou. Postupne môžu spôsobovať nepríjemné pocity, ktoré sa prejavia hlavne pri sexe. V dôsledku orálneho sexu s infikovanou osobou sa môžu objaviť aj v ústach.

Ako sa pred HPV vírusom chrániť?

– dodržiavaním pravidelnej hygieny v oblasti genitálií

– opatrnosťou pri častom striedaní sexuálnych partnerov

– dôkladným čistením sexuálnych pomôcok od ejakulátu

– zdravšou životosprávou a posilňovaním svojej imunity

– proti vírusu HPV sa dá v dospievajúcom veku očkovať

Foto: www.medicalnewstoday.com

V rámci prevencie pred infekciou tohto druhu sa často skloňuje aj použitie kondómu. Ten ale na rozdiel od iných pohlavných chorôb prenosu zabrániť nedokáže. Čiastočky vírusu sa totiž pri kontakte s telom a genitáliami nakazeného sexuálneho partnera zachytávajú na koži. Ak je však vírusová nálož menšia, kondóm môže prenos infekcie stlmiť. Zvyšok ostáva na imunite, ktorá môže vírus zneškodniť bez toho, aby ste o infekcii vedeli.

 

Zdroj: www.nhs.uk, www.healthline.com

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články