Prvý májový pondelok je venovaný prevencii rakoviny kože. Až 90-tim percentám prípadov sa dá predísť

Malígny melanóm je najzhubnejším kožným nádorom s rýchlou tvorbou metastáz, patrí preto medzi najagresívnejšie nádorové ochorenia. Jeho výskyt na Slovensku sa za posledných 30 rokov viac ako strojnásobil. Takmer 90-tim percentám prípadov tohto ochorenia sa však dá predísť.

Včasná diagnostika je najvýraznejší faktor prežitia pacienta. Posilňovanie povedomia o ňom má preto mimoriadny význam pre spomalenie rýchlo rastúceho celosvetového výskytu tohto nádoru. Existuje mnoho spôsobov, ako zabrániť vzniku melanómu, preto si dnes nájdite čas a zistite, ako znížiť riziko jeho vzniku!

Mesiac máj je celosvetovo venovaný prevencii rakoviny kože už niekoľko desiatok rokov. Americká dermatologická akadémia (American Academy of Dermatology) v rámci neho vyhlásia aj špeciálny deň – Melanómový pondelok (Melanoma Monday), ktorý pripadá vždy na prvý májový pondelok. Tento rok vychádza Melanoma Monday na 3. mája a jeho cieľom je zvýšiť povedomie o príznakoch, príčinách a prevencii choroby rakoviny kože.

„Téme prevencie rakoviny kože sa na klinike Tomar venujeme dlhodobo, preto sme sa  tento rok zapojili do kampane „Wear Orange – Spot Orange“. Okrem toho, že sme si deň spestrili oranžovou farbou, prispievame do kampane predovšetkým tak, že našim pacientom už tradične vyšetrujeme znamienka bezplatne. Pri vyšetrení používame dermatoskop, pomocou ktorého sledujeme tvar, veľkosť, farbu, povrch, okraje, ohraničenie znamienok a iné zmeny. Ak je nejaké z nich podozrivé, okamžite usmerníme pacienta a odporučíme chirurgickú excíziu a histologické vyšetrenie. Keďže za posledných 35 rokov vzrástol výskyt rakoviny kože na celom svete až štvornásobne, ako lekárka sa pravidelne každý rok v rámci dní melanómu zapájam aj do takejto formy prevencie. Verím, že spolu s ďalšími dermatológmi na celom Slovensku pomôžeme aj takouto formou predchádzať výskytu nebezpečnej rakoviny kože. Včas zachytený zhubný melanóm kože znamená záchranu života,“ hovorí dermatologička MUDr. Adriana Tomeková.

Prečo je dôležité zvyšovať povedomie o rizikách melanómu?

Pretože priemerný vek pacientov s melanómom je nižší, ako u väčšiny druhov rakoviny. Napriek tomu, mnohí ľudia, ktorí sú potenciálne ohrození, na rakovinu nemyslia. Melanómový pondelok je dôležitým krokom k posilneniu povedomia a zabráneniu bolestivej a život meniacej diagnóze. Okrem podnecovania ľudí k skríningu kože, zvyšuje Melanoma Monday aj povedomie o chorobe, s ktorou bojovali milióny ľudí. Nosenie oblečenia alebo doplnkov v oranžovej farbe im pripomína, že v tom nie sú sami. Aj keď o melanóme možno niečo viete, je dôležité ovládať aj to, ako mu predchádzať a ako ho liečiť. Vedieť, ako si bezpečne vychutnať čas na slnku a kam ísť na skríning alebo liečbu je zásadné pre zníženie dopadu choroby na populáciu a vyhnutie sa vlastnej diagnóze.

Ako podporiť #MelanomaMonday?

Pondelok v oranžovom oblečte si dnes niečo oranžové na podporu kampane, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o nebezpečnosti melanómu a dôležitosti prevencie. Fotku v oranžovom „outfite“ môžete zdieľať na sociálnych sieťach s #MelanomaMonday.

Zdieľajte informácie – dôležité informácie a skúsenosti s melanómom si nenechávajte pre seba. Podeľte sa o nich na sociálnych sieťach aj v bežných rozhovoroch so svojimi blízkymi.

Chráňte seba, blízkych aj svoje okolie – najlepšia ochrana je prevencia. Osvojte si a dodržiavajte základné pravidlá prevencie a dajte o nich vedieť aj ostatným.

Desatoro prevencie melanómu kože

S opaľovaním opatrne!

Hovorí sa, že slnko je najlepší lekár, ale aj to, že všetkého veľa škodí. Priveľa slnka môže porušiť kožu, čoho následkom môže byť výskyt pigmentových škvŕn či začervenania spôsobeného slnečnou alergiou. Obzvlášť nebezpečné je spálenie, ktoré zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Vyhýbajte sa priamemu slnku predovšetkým medzi 12:00 – 15:00 hod.

Používajte ochranu pred slnkom

Nezabúdajte na kvalitné krémy s ochrannými faktormi (ideálne SPF 50 +), ľahký ochranný odev a okuliare. Nie je nevyhnutné, ba dokonca ani žiaduce, vyhýbať sa slnku úplne.

Vitamín D a imunita

Slnečné žiarenie je v istom množstve pre zdravý organizmus a imunitu človeka dôležité, predovšetkým pre jeho nezameniteľnú úlohu pri metabolizme vitamínu D. Oslabenie imunitného systému, ako aj imunosupresívna a onkologická liečba napr. po transplantáciách orgánov výrazne zvyšuje riziko rakoviny kože.

 

Vyhýbajte sa soláriám

Niektoré typy kože by nemali byť vystavované takémuto vplyvu žiarenia vôbec. Ak sa už do solária rozhodnete ísť, mali by ste vyžadovať dôsledné splnenie bezpečnostných opatrení (napríklad presná registrácia celkovej doby vystavenia), a čo je najdôležitejšie – poradiť sa pred „soláriovou kúrou“ s kožným lekárom.

Samovyšetrenie pokožky

Prevencia je dôležitá, preto si pravidelne kontrolujte pokožku a znamienka – aspoň raz za 3 mesiace. Zapamätajte si pravidlá ABCDE melanómu:

A – Assymetry (asymetria): nebezpečné zhubné pigmentové škvrny majú nepravidelný tvar

B – Border (okraj): u zhubných znamienok je okraj často nepravidelný

C – Color (farba): odlišné farby sú často prvým príznakom melanómu

D – Diameter (rozmer): melanómy mávajú väčšinou priemer väčší ako 6 mm

E – Evolution (vývoj): akékoľvek zmeny znamienka môžu byť príznakom melanómu

Deti a slniečko

Nadmerné slnenie a opakované spálenie kože v detstve spôsobuje vznik kožných nádorov v dospelosti. Deti do 6 mesiacov veku by nemali byť vystavené slnku vôbec, deti do 2 rokov by sa na ňom mali zdržiavať čo najmenej a s najvyššou SPF ochranou 50 +!

Sledovanie vyššieho počtu znamienok

Riziko vzniku malígneho melanómu narastá s vyšším počtom materských znamienok, ktoré obsahujú pigmentové bunky. Riziko je asi 1,5x väčšie u ľudí s 11 – 25 znamienkami, až 2x vyššie u ľudí s viac ako 25 znamienkami oproti tým, ktorí ich majú menej ako 10. Preto je potrebné pravidelne ich sledovať a kontrolovať.

S vekom by mala pribúdať ďalšia ochrana

Naša pokožka vydrží veľa, ale všetky poškodenia si pamätá! Riziko rozvoja rakoviny kože stúpa so zvyšujúcim sa vekom, za čo je zodpovedná opakovaná a chronická expozícia UV žiareniu, ktorá sa vekom kumuluje.

Pozor na mechanickú iritáciu

Poranenie, respektíve drobné opakované poškodenie a iritácia znamienka môže viesť k patologickým zmenám v materskom znamienku (napríklad pri opakovanom holení, v mieste tlaku oblečenia a pod.). K chronickej iritácii znamienok zaraďujeme aj znamienka v lokalitách chronických zápalových ložísk pri psoriáze, ekzéme a iných ochoreniach.

Vyhľadajte lekára

Minimálne raz za rok absolvujte preventívnu prehliadku znamienok u dermatológa. Ak spozorujete na svojom tele zmeny materského znamienka, ktoré sa zväčšuje, krváca, svrbí alebo zmenilo farbu, okamžite sa poraďte s lekárom.

„Prevencia melanómu je významná najmä preto, že ide o jeden z najnebezpečnejších typov rakoviny kože, ktorý rýchlo metastázuje a je príčinou mnohých úmrtí ročne. Svoje telo by sme si preto mali sledovať pravidelne najmä my sami. Aj keď je pravda, že široká verejnosť pozná toto ochorenie, mnohí ani netušia, aké je nebezpečné a že sú to najmä pravidelné prehliadky znamienok, ktoré môžu zachrániť životStále je totiž príliš veľa ľudí, ktorí prevenciu rakoviny kože podceňujú. Aj preto sme sa rozhodli dôležitosť prevencie pravidelne pripomínať,“ doplnila doktorka Tomeková.

O klinike TOMAR

Hlavným cieľom kliniky TOMAR je priniesť miesto plné dôvery a prirodzenej krásy, ktoré je garantované dlhoročnými skúsenosťami odborného tímu lekárov, zdravotných sestier a kozmetičiek. Profesionálne riešenia dermatologických problémov sa nám darí ponúkať spokojným zákazníčkam a zákazníkom už viac ako 18 rokov. Neodmysliteľnou súčasťou pokroku sú aj najmodernejšie technológie. V ponuke kliniky TOMAR nájdete veľké množstvo neinvazívnych a minimálne invazívnych omladzujúcich zákrokov tváre, krku, dekoltu a tela. Vďaka najnovším trendom v oblasti estetickej dermatológie dokáže tím kliniky trvácne zmierňovať prejavy starnutia, úspešne bojovať proti všetkým stupňom celulitídy a formovať postavu, ktorá sa priblíži vašim predstavám. Viac na: www.tomar.sk

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články