Okuliare alebo šošovky? Čo je pre vás lepšia voľba?

Lepšia viditeľnosť, ochrana očí, korekcia zraku. Túto funkciu si rovnako dobre plnia aj okuliare, aj kontaktné šošovky. Napriek rovnakému účelu použitia sú však medzi nimi viaceré zásadné rozdiely. Od tých závisí, ktorá z týchto dioptrických pomôcok je pre vás lepšou voľbou.  

Vybrať si okuliare alebo šošovky? Táto otázka prichádza po vyšetrení, ktorého výsledkom je odporúčaná korekcia zraku, medzi prvými. Odpoveď na ňu stojí za dôkladné zváženie. Výber totiž ovplyvní, ako budete v nových okuliaroch alebo šošovkách vyzerať, či bude ich nosenie pohodlné a koľko vás ich kúpa vyjde.

Foto: imageoptical.ca

Dioptrické okuliare

Okuliare sú častejším riešením korekcie zraku. V porovnaní s kontaktnými šošovkami majú dlhšiu tradíciu a podľa mnohých očných lekárov aj viac chránia oči. Na rozdiel od šošoviek ale nie sú až také praktické. Významnú úlohu zohrávajú aj po estetickej stránke. Ich nosenie totiž zásadne zmení vzhľad vašej osobnosti.

Aké majú okuliare výhody?

Nižšie náklady – Cena okuliarov je v porovnaní s kontaktnými šošovkami o niečo vyššia. Ak si ale kúpite kvalitný model, o ktorý sa budete starať, v konečnom dôsledku vás vyjdú menej. Šošovky majú krátku životnosť, väčšinou 3 mesiace, takže za 2 roky, čo je približná životnosť okuliarov, si budete musieť zadovážiť niekoľko balení.

Ľahká údržba – Okuliare nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť. Občas stačí vyčistiť sklá a pri nevyužívaní ich ukladať na bezpečné miesto. Ak sa nijako nepoškodia, viac práce s ich údržbou mať nebudete.

Dlhšia životnosť – Ako sme uviedli vyššie, približná životnosť okuliarov dosahuje 2 roky. V prípade, že sa o ne dobre staráte a veľkosť dioptrií nie je potrebné meniť, vydržia vám aj dlhšie.

Pohodlné nosenie – Očné optiky ponúkajú množstvo rôznych modelov, ktoré vám sadnú ako uliate. Napriek tomu okuliare nemusia byť pohodlnou pomôckou pre každého. Takýchto osôb je však menej ako tých, ktoré sa nemôžu sťažovať na nedostatočný komfort pri nosení.

Nevýhody nosenia okuliarov:

Nevhodné do vody – Voda vám síce okuliare nezničí, no pod ňou sú nepoužiteľné. Neplatí to iba pri plávaní, ale aj počas bežnej sprchy alebo pri iných činnostiach, kedy sa tvár dostáva do kontaktu s vodou.

Nebezpečné pri športe – Plávanie nie je jediným športom, kedy by ste okuliare nemali mať na očiach. Kvôli bezpečnosti ich nepoužívajte pri žiadnej športovej aktivite, obzvlášť nie pri tých kontaktných. Na to slúžia špeciálne upravené športové modely.

Bariéra medzi ľuďmi – Veľa činností, pri ktorých sa okuliare stávajú bariérou medzi ľuďmi, nie je. Pri bozkávaní alebo pri iných romantických chvíľkach sú však dosť veľkou prekážkou. Našťastie, pri takýchto momentoch ich nosenie nie je nutné.

Foto: ragsdalemartin.com

Kontaktné šošovky

Pri šošovkách sa nemusíte sústrediť na zmenu vášho imidžu. Obľúbené sú aj pre všestranné využitie, najmä pri fyzických aktivitách. Mnohí sa však s nimi necítia pohodlne, takže skôr či neskôr ich vymieňajú za klasické okuliare.

Aké majú šošovky výhody?

Širšie zorné pole – Šošovky disponujú schopnosťou prispôsobiť sa oku, čím značne rozširujú periférne videnie. Pri ich nosení sa môžete spoľahnúť na širšie zorné pole a lepší obraz v jeho okrajoch.

Praktické využitie – Šošovky sú skvelým riešením pre športovcov a fyzicky aktívnych ľudí. Pri páde alebo nárazoch sa nerozbijú ani inak nepoškodia, čo nechráni iba šošovky, ale aj vaše oči.

Bez zmeny imidžu – Pri nosení šošoviek nemusíte riešiť, ako sa zmení vzhľad vašej tváre. Ten ostane rovnaký. Vďaka rôznym farebným variantom dokonca môžete navonok zmeniť farbu vašich očí.

Nevýhody nosenia šošoviek:

Riziko infekcie – Časté vyberanie a opätovné vkladanie šošoviek do očí prináša vyššie riziko zanesenia infekcie. Šošovky totiž chytáte holými rukami, čím sa na ne dostávajú baktérie. Tie potom ľahko prenesiete do očí.

Viac starostlivosti – Kým okuliare môžete položiť kdekoľvek na poličku, šošovky vyžadujú úschovu v špeciálnom obale, ktorý je na to určený. Nakoľko sú malé a citlivé, pri manipulácii s nimi sa vám môžu kedykoľvek stratiť.

Nepohodlie pri nosení – Problém s nosením šošoviek majú najmä ľudia so suchými očami. Vtedy nesedia ako uliate, čo môže spôsobovať nepohodlie pri nosení. V horšom prípade to zapríčiní zhoršené videnie.

Foto: rojakdaily.com

Možnosťou, ako si uľahčiť výber, je vyskúšať aj okuliare, aj šošovky. To vás síce vyjde o čosi drahšie, no takýto pokus vám prinesie požadovanú odpoveď. Okuliare alebo šošovky môžete využívať aj striedavo v závislosti od vykonávanej činnosti, prípadne prejsť od okuliarov na šošovky alebo naopak, ak vám nevyhovujú. V takom prípade je ale potrebná návšteva lekára, ktorý musí určiť veľkosť dioptrií, ktoré sa merajú inak pri okuliaroch a inak pri šošovkách.

Prečítajte si aj: ŽENY, SPOJTE SILY!

Zdroj: advvisioncenters.com, imageoptical.ca

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články