Podľa čoho vyberať vhodné rebriny na cvičenie?

Pohodlie pri cvičení, široká škála cvikov, možnosť precvičovať takmer celé telo. To sú iba niektoré z plusov, pre ktoré sú rebriny už niekoľko storočí využívané ako efektívna cvičebná pomôcka. Svoju úlohu ale splnia len v prípade, že si vyberiete správny model.

V ponuke je niekoľko modelov v rôznych veľkostiach a prevedeniach, ktoré sú prispôsobené typu postavy aj tréningovým technikám. Cvičenie na rebrinách tak môže praktizovať každá veková skupina od detí až po staršie ročníky. Keďže rebriny nezaberajú veľa miesta a viaceré modely dokážu plniť aj estetickú funkciu, svoje miesto si nájdu aj doma alebo v kancelárii.

Na čo myslieť pri výbere rebrín?

– Kde budete rebriny využívať?

– Kto na nich bude cvičiť?

– Ako často budú používané?

– Ktoré časti tela na nich budete precvičovať?

Aká veľkosť rebrín je správna?

Veľkosť modelu zohráva kľúčovú úlohu z hľadiska bezpečnosti aj priestorového riešenia. Do bytov sa hodia menšie modely, ktoré šetria miesto a tým neobmedzujú mobilitu v miestnosti, kde sú využívané. Ich výška by mala dosahovať aspoň 240-250 cm, čím zabezpečí pohodlie pri cvičení aj vysokým postavám. Vyššie modely zároveň ponúkajú dosť priestoru na montáž ďalších doplnkových komponentov ako bradlá alebo hrazdy na rebriny.

Ktorý materiál je najkvalitnejší?

Drevené rebriny – Modely zhotovené z dreva majú dlhoročnú tradíciu. Ľahšie preglejkové rebriny sa aj v súčasnosti využívajú najmä v telocvičniach. Obľúbené sú kvôli nízkej cene, no v porovnaní s rebrinami z masívneho dreva nedisponujú takým komfortom a odolnosťou voči opotrebeniu.

Kovové rebriny – Modely z kovu sú o niečo drahšie, no za viac peňazí ponúkajú pomerne vyššiu kvalitu. Okrem trvácnosti sa vyznačujú aj schopnosťou zniesť vyššiu záťaž, čo vám umožní na nich namontovať viaceré cvičebné doplnky. V prípade voľby modelu s nerezovou výplňou sa postarajú aj o štýlový vzhľad vhodný do akéhokoľvek interiéru.

Kombinované rebriny – V ponuke nechýbajú ani rebriny, ktorých kompozícia je zostavená súčasne z dreva aj kovu. Viaceré modely majú kovové bočnice a priečky z masívneho dreva. Takáto kombinácia zaistí trvácnosť, vysokú nosnosť aj celkový komfort pri cvičení.

Okrúhle alebo oválne priečky?

S okrúhlym typom priečok sa stretnete pri najlacnejších modeloch, ktoré sú vhodné skôr na príležitostné cvičenie pre deti alebo pre ľudí s nižšou hmotnosťou. Vyššou nosnosťou a tiež vyšším komfortom pri cvičení disponujú oválne priečky zhotovené z kovu alebo z kvalitného masívneho dreva.

Nezabudnite na nosnosť a hĺbku

Obe z týchto kritérií zohrávajú kľúčovú úlohu pri zaistení bezpečnosti počas cvičenia. Ľahším postavám stačia rebriny s nosnosťou do 100 kg, pri ktorých budú mať dostatočnú hmotnostnú rezervu. V prípade, že chcete na rebriny namontovať hrazdu alebo bradlá a budú na nej cvičiť aj muži s váhou nad 80 až 90 kg, vsaďte na rebriny s vyššou nosnosťou. Dôležitá je aj hĺbka, ktorá určuje odstup rebriny od steny. Tá by mala mať aspoň 20-23 cm, vďaka čomu budete mať dostatok priestoru na praktizovanie viacerých osvedčených cvikov.

4 tipy pre top cviky na rebrinách:

Kľuky na rebrinách – Jednoduchý cvik vhodný na precvičovanie pŕs zvládne každý. Stačí, keď sa postavíte pred rebriny, rukami sa chytíte priečky a vykonávate rovnaké pohyby ako pri bežných kľukoch na zemi. 

Výpony na rebrinách – Pri ďalšom z jednoduchých, no efektívnych cvikov si precvičíte lýtka. Nohami stojíte na priečke a pomaly sa zdvíhate na špičky. Následne sa spúšťate pätami nadol.

Výstupy na rebrinách – Ľahkými výstupmi si precvičíte nohy a zadok. Postavíte sa tvárou k rebrinám a rukami sa chytíte hornej priečky. Jednou nohou sa postavíte na priečku vo výške kolena druhej nohy.  Tou sa následne dvíhate do výšky a späť na zem.

Zdvíhanie nôh vo vise – Náročnejší cvik vyžaduje trochu viac námahy, no odmenou bude pevnejšie brucho. Pri cviku sa rukami zavesíte na hornú priečku chrbtom k rebrinám. Potom dvíhate obe nohy tak, aby boli vystreté a s trupom vytvárali pravý uhol.

Foto: www.rebriny.sk

Pred každým cvičením nezabudnite na rozcvičku v podobe strečingu. Tým si zahrejete svaly a ochránite ich pred zranením. Počas tréningu držte chrbát v rovnej polohe a dávajte pozor na správne dýchanie.

Cvičenie na rebrinách je komplexné a precvičí celé vaše telo. Ak sa zaoberáte zdravým životným štýlom a chcete zistiť, v akom stave je vaše telo, alebo potrebujete po cvičení zregenerovať, vyskúšajte metódu liečivá biorezonancia.

Článok vznikol v spolupráci s portálom liecivabiorezonancia.sk.

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články