PharmDr. Veronika Sivová PhD. vyštudovala farmáciu a doktorát na medicíne v odbore farmakológia. Dnes sa venuje alternatívnym možnostiam liečby a prevencie ochorení, najmä prostredníctvom úpravy životosprávy, zmenou výživy, užívaním liečivých rastlín a jogy. Je zároveň odborným výživovým poradcom pre Vely.sk. Na konferencii Pre zdravie ženy v Bratislave dňa 22. októbra vystúpi v rámci odbornej diskusie Vegánstvo – na čo dbať a na čo si dať pozor.
Prihlásiť sa na konferenciu ZDARMA
1. Veronika, na konferencii Pre zdravie ženy budete diskutovať o téme Vegánstvo – na čo dbať a na čo si dať pozor. Aké sú z Vášho pohľadu výhody vegánstva pre zdravie ženy?
Prechod na vegánstvo väčšinou so sebou prináša markantné zlepšenie zdravia, znižuje totiž riziko mnohých kardiovaskulárnych ochorení (štúdie ukázali až o 24 % nižšie riziko úmrtnosti na ischemickú chorobu srdca, o 22 % nižšia úmrtnosť na mozgovú príhodu), pomáha proti obezite, pri problémoch s cukrom či cholesterolom.
Špeciálne žien sa týka najmä téma spojitosti konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov s výskytom rakoviny prsníka. Prechod na vegánstvo zabezpečuje skutočné zlepšenie mikrobiómu čriev, ktoré sa odzrkadlí nielen na lepšom trávení, ale aj na lepšej imunite, psychike, či odolnosti voči vaginálnym infekciám.
Zníženie záťaže toxínmi, chemikáliami, antibiotikami a hormónmi, ktoré sa do tela dostávajú kvôli konzumácii mäsa, telu skutočne uľaví. Ak sa žena sústredí na pestrú vegánsku stravu, dokáže tým veľmi výrazne ovplyvniť aj plodnosť.
Prechod na vegánstvo totiž zlepšuje ovuláciu, reguluje menštruáciu a redukuje riziká rozvoja endometriózy, či riziká budúcich pridružených stavov pri PCOS (polycystický ovariálny syndróm) ako je diabetes 2.typu. Ale, apelujem na to, že vegánska strava má byť pestrá, vyvážená, treba sa vyhýbať polotovarom a spracovaným potravinám a je potrebné dopĺňať niektoré vitamíny a stopové prvky.
2. Zdravie ženy vnímate komplexnejšie, z rôznych uhlov pohľadu a ústredným bodom je ženský cyklus. Čo vás k tomu viedlo?
Priviedli ma k tomu vlastné skúsenosti. Zažila som si, aké to je umelo nemať cyklus kvôli antikoncepcii. Po jej vysadení som úplne precitla, akoby som počas tých rokov jej užívania vlastne ani nebola ja, akoby som bola odrezaná od seba samej. Postupne som zistila, že to bolo preto, že som bola odrezaná od prirodzených cyklov a moje telo bolo umelo nútené „byť každý deň rovnaké“. Po vysadení antikoncepcie som mala aj problémy s pokožkou, s bolestivou menštruáciou, nepravidelným cyklom, silným PMS stavmi – fyzickými aj psychickými a hľadala som pomoc.
Vďaka postupnému zvyšovaniu citlivosti prostredníctvom jogy, som postupne nanovo spoznávala svoje vlastné telo a začala chápať tieto symptómy ako signály tela. Bola som v úžase nad tým, ako silno nás ovplyvňujú hormóny po fyzickej aj psychickej stránke. A aké je oslobodzujúce prestať proti týmto hormónom a zmenám bojovať a dovoliť si byť meniaca sa a cyklická. Potom sa začali diať zázraky.
Vďaka ajurvéde som sa naučila citlivo vidieť, čo všetko nás ovplyvňuje, vedieť preskúmať meniace sa potreby tela aj na výživu. Nad ľudským telom som žasla už dlho pri mojich štúdiách a vedeckej práci. No toto je úplne iný level. Neprestávam žasnúť nad tým, ako citlivo, cyklicky a komplexne ženské telo funguje. Ako je schopné až priam neuveriteľných vecí a ako málo o ňom medicína vlastne vie.
Len pomaly sa začína uchopovať idea, že to, čo platí pre metabolizmus u mužov, pre diéty u mužov, vôbec nemusí platiť u žien. Ženský cyklus je zhmotnením pochopenia, ako veľmi sme my ženy spojené nielen s Matkou Zemou, ale aj všetky ženy navzájom. Preto mám potrebu zdieľať to s druhými ženami, ak im to môže pomôcť.
3. S príchodom jesene mnohí z nás riešia posilnenie imunity. Na čo by sme sa mali zamerať? A aké kroky by sme mali podniknúť v rámci prevencie nášho zdravia?
Jeseň prináša so sebou chladnejšie, veternejšie počasie, čo nás samozrejme ovplyvňuje. Ešte počas babieho leta môžeme podoháňať aktivity, ktoré v prílišnom teple leta neboli možné a stráviť tak ešte čo najviac času von a na slnku.
Tak, ako si postupne obliekame teplejšie oblečenie, mali by sme aj svoje telo začať vyživovať teplejším, výživnejším a zahrievajúcejším jedlom. Toto nie je vhodné obdobie na žiadne očistné kúry, detoxy a surové zeleninové smoothies. Vyhýbajte sa aj tropickému ovociu a vsaďte skôr na to, čo je u nás na jeseň prirodzené, ako sú jablká, či hrušky.
Celkovo si doprajte potraviny s vyšším obsahom komplexných zdravých cukrov, ako celozrnné obilniny, sladšiu zeleninu. Taktiež pridajme do varenia viac korení, akými sú škorica, klinčeky, kardamóm, zázvor. Preferujme teplú a tekutejšiu stravu. Vyhýbajme sa suchej, chladnej, surovej, opakovane ohrievanej strave.
Dovoľme si tráviť viac času doma, než ísť na nejaké párty. Dovoľme si triediť, čistiť, a to nielen naše príbytky, ale aj myseľ. Je vhodné sústrediť sa trochu viac na meditáciu, mindfulness, pretože myseľ môže byť v tomto období trochu viac rozrušená. Ubúdajúce slnečné svetlo ovplyvňuje aj našu náladu, pretože sa nám bez slniečka netvorí toľko serotonínu. Prirodzene si ho môžeme zvýšiť konzumáciou potravín, ktoré obsahujú jeho prekurzory (tryptofán), alebo obsahujú L-theanín, GABA, ktoré podporujú jeho tvorbu. Pomáha aj ísť von športovať vždy, keď sa nám ukáže slniečko. Treba myslieť na dodržiavanie pitného režimu, ale najmä teplými nápojmi, ideálne bylinkovými čajmi.
A ešte dobrý tip na celé jesenno-zimné obdobie je piť často zlaté (kurkumové) mlieko. Ku kurkume ale vždy treba pridať aj štipku korenia. Toto všetko, čo som vymenovala dokáže ovplyvniť imunitu. Pretože tá je závislá od dobrého fungovania celého tela, od trávenia až po myseľ.