Elena Tibenská: Ľudia sú v otázke zdravia čoraz viac uvedomelí

Medicínska riaditeľka spoločnosti Medirex, Elena Tibenská (57 r. ) na konferencii Pre zdravie ženy 2022 v Bratislave prednáša o tom, ktorá potravina je pre nás liekom a ktorá jedom. Elena vo svojom jedálničku nevynechá jogurty, tvaroh, kvalitné mäso a strukoviny ako zdroj bielkovín, cestoviny, zemiaky, chlieb, zeleninu a ovocie ako zdroj zdravých cukrov a vlákniny. V rámci udržania zdravia sa snaží o vyváženú stravu, dostatok spánku, budovanie a udržiavanie kvalitných vzťahov, cvičenie a posledné roky aj otužovanie. Do starostlivosti o zdravie treba samozrejme zahrnúť aj preventívne prehliadky.

Odbor imunológie vám je veľmi blízky. V čom vám učaroval?

Niekedy s trochou nadsázky vravím, že snáď okrem zlomenej nohy je všetko v našom organizme spojené s imunitným systémom a imunológia presahuje do mnohých medicínskych odborov. Imunológia je aj odbor pomerne mladý, neustále sa stále sa vyvíjajúci sa  odbor s veľkou perspektívou. Je v nej stále, čo objavovať. To ma na imunológii vždy najviac priťahovalo, aj keď ako biológa hlavne z tej laboratórnej stránky. To hľadanie možností, čo sa ešte dá z krvi „vyčítať“ a pomôcť tak lekárovi v diagnostike je fascinujúce.

CHCEM VSTUPENKU ZDARMA NA KONFERENCIU

Prednášate aj študentom, na kongresoch, konferenciách. Majú študenti hlbší záujem o tieto témy alebo sa cítia príliš mladí a príliš zdraví a berú to len tak lightovo?

Myslím si, že existujú dve skupiny mladých ľudí. Tí, ktorí sa o zdravie nezaujímajú a berú to, ako bolo v otázke položené -tzv. „lightovo“. Avšak skôr či neskôr aj táto skupina dospeje  do  štádia, kedy sa nad svojim zdravým  bude musieť zamyslieť a v najlepšom prípade aj začne pre svoje zdravie niečo robiť. Druhá skupina mladých to berie tzv. „preventívne“. Sú to ľudia, ktorí si plne uvedomujú, že zdravie máme len jedno a o to sa treba starať, pravidelne cvičia, snažia sa zdravo stravovať a veľa času tráviť na čerstvom vzduchu nielen pred obrazovkami. Našťastie mám pocit, že mladí ľudia sa čoraz viac zameriavajú na svoje zdravie a sú stále viac uvedomelí. Som v tomto optimistická.

Čo najviac trápi ženy po zdravotnej stránke? Čím sú ohrozené?

Závisí, v akej vekovej skupine sa pohybujeme. Nedá sa to zovšeobecniť. S pribúdajúcim vekom narastajú samozrejme chronické zdravotné problémy, ale pomerne často sa stretávame s týmito ochoreniami oveľa skôr. Pri nesprávnej strave si napríklad môžeme predčasne zapríčiniť osteoporózu, ale aj iné ochorenia. Z tohto titulu je naozaj veľmi dôležitá prevencia.

Prečítajte si aj rozhovor s Tatianou Barillovou:  Často nevieme ovplyvniť, čo k nám v živote prichádza, ale vieme zmeniť svoj postoj k tomu

Myslíte si, že je to spôsobené vysokými nárokmi, stresom a zlým životným štýlom?

Áno, práve tieto vonkajšie faktory a životný štýl vedú často k vzniku a spusteniu rôznych ochorení. Vezmime si napríklad civilizačné ochorenia ako sú cukrovka, obezita a vysoký tlak. Sú to ochorenia, ktorým by sme vedeli zabrániť, len musíme začať s opatreniami a prevenciou včas. Zvýšené nároky na človeka, stres a neustále ponáhľanie môžu zas viesť okrem iných ochorení aj k psychickým problémom a syndrómom z vyhorenia.

Venujete sa aj strave ako takej. Ktoré potraviny by sa určite mali nachádzať v jedálničku ženy?

Každá strava by mala byť samozrejme vyvážená s dostatkom zeleniny a ovocia. Zelenina a ovocie sú zdrojom vlákniny, vitamínov a minerálov pre správne fungovanie tela. Dôležitým zdrojom nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú pre telo esenciálne sú orechy, semiačka a ryby. Správne fungovanie čreva, ako vstupnej brány tela, je základom zdravia pre každého človeka. Ako imunológ zdôrazňujem aj v rámci správneho fungovania imunitného systému. Všetko so všetkým súvisí.

Ktorým potravinám by sme sa naopak mali vyhýbať?

Väčšinou si ľudia uvedomujú, čo je zdravé a čo nie a čomu sa treba vyhýbať. Je potrebné im to však stále opakovať a prízvukovať, aby pred tým nezatvárali oči. Existujú všeobecne neodporúčané potraviny ako údené, vypražené jedlá eventuálne nadmerný príjem sacharidov. Treba mať  však na pamäti, že okrem dávky treba zohľadniť aj pohybovú aktivitu, pestrosť a pravidelnosť stravovania.

Prečítajte si aj rozhovor so Zuzanou Ondrisovou: Ak si zlozvyky uvedomujeme, môžeme ich z nášho života postupne eliminovať

Prečo je dôležité, aby ženy prišli na túto konferenciu?

Pevne verím, že sa na nej dozvedia mnoho nových vecí a ak aj nie, tak si možno potvrdia to, čo už vedia… stretnú nových ľudí, možno nadviažu nové vzťahy a tie ako by nám určite potvrdili psychológovia, sú veľmi dôležité.

Na aké tri veci by žena nemala zabúdať v starostlivosti o svoje zdravie?

Psychohygiena a dostatok spánku, pobyt na čerstvom vzduchu a fyzická aktivita a v neposlednom rade zdravá výživa. Všetky tieto zložky vedú k rovnováhe či už fyzickej, ale aj psychickej a tým aj prevencii pred rôznymi ochoreniami. ​

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články