Tatiana Barillová: Často nevieme ovplyvniť, čo k nám v živote prichádza, ale vieme zmeniť svoj postoj k tomu

Po viac ako 15 rokoch v oblasti ľudských zdrojov sa aktuálne naplno venuje téme Mindfulness. Vďaka tejto technike pomáha ľuďom, ktorí sú preťažení, hľadajú cestu, ako opäť získať ľahkosť bytia, radosť a rovnováhu v pracovnom, osobnom či rodinnom živote. Stres ju doviedol do životných situácií, kedy ona sama vyhorela a dnes pomáha iným zvládať každodenný stres.

Na konferencii Pre zdravie ženy v Bratislave bude Tatiana po oficiálnom otvorení viesť rannú mindfulness meditáciu.

1. Tatiana, zaujala ma veta na vašom webe „Stresu som mala vždy viac ako dosť“. Toto bol dôvod, prečo ste sa začali venovať téme mindfulness, čiže všímavosti viac do hĺbky?

K mindfulnessu (všímavosti) som sa dostala v čase blížiaceho sa môjho druhého vyhorenia, kedy som mala pocit, že svoj život už vôbec nemám pod kontrolou, žijem v neustálom strese a prestávalo ma baviť, ako som žila. Najviac ma dostalo, keď som nevedela odpovedať na otázku: „Ako sa cítim?“. Skončila som odpoveďou: „Dobre.“ Nič viac som nebola schopná pomenovať. Chýbalo mi základné uvedomenie. Stratila som kontakt sama so sebou, pretože všetka moja pozornosť sa sústredila na vonkajší svet.

Mindfulness je návrat k sebe, do prítomného okamihu. Moje prvé vyhorenie pred vyše 10 rokmi bolo také, že som dala výpoveď v práci, pol roka som bola v zahraničí – oddýchla som si fyzicky a mentálne. Vrátila som sa späť – s rovnakým myslením, nastavením, vzorcami… Nezmenila som žiadne svoje vnútorné nastavenie. A tak som po 6 rokoch opäť padala do vyhorenia.

2. Ako ste sa k stresovým situáciám správali predtým a po tom, čo vám technika mindfulness už bola známa? Čo sa zmenilo?

Keď som pracovala v HR, veľa vecí som intenzívne prežívala. Nevedela som prijímať veci. Bola som na seba veľmi náročná a tvrdá. Potrebovala som prinášať pridanú hodnotu, neustále sa snažiť. Veľa som bojovala s tým, čo nebolo podľa mojich očakávaní. Nevedela som nechať prácu v práci. Mala som očakávania a predstavy, ako veci majú byť. Často som išla v móde čierno-bieleho videnia, vnútorný kritik bol veľmi hlasný.

Všímavý prístup je presne opačný. Učí nás vnímať seba – svoje myšlienky, pocity, emócie a meniť svoje doterajšie zažité vzorce myslenia a správania. Trénovanie všímavosti je pestovanie sebauvedomenia.

Keď si človek začne uvedomovať, aký podnet mu spôsobuje stres, ako na to reaguje, čo na to jeho myseľ, vie sa o seba v stresujúcom momente lepšie postarať – vedome si vybrať, ako na podnet odpovie. Vníma svoje vzorce a učí sa s nimi pracovať. Uvedomuje si svoju sebahodnotu. Rešpektuje sa. Chce to tréning. Mindfulness je tréning mysle. Funguje na rovnakých princípoch ako tréning svalov vo fitness centre, len tréning všímavosti ešte navyše obsahuje prvok láskavosti 😊.

CHCEM VSTUPENKU ZDARMA NA KONFERENCIU

3. Čo si pri konzultáciách s ľuďmi všímate vy? Aké sú aktuálne najčastejšie problémy, ktoré ľudí trápia? Je to vyhorenie, hľadanie work-life balance, preťaženie? Aké sú vaše skúsenosti?

Mnoho účastníkov môjho 8-týždňového kurzu „Mindfulness – viac ako len zvládanie stresu a mysle“ prichádza s tým, že sa chcú naučiť inak myslieť. Nie vždy to vedia pomenovať, ale vedia, že takto už nechcú žiť. Niektorí si už uvedomujú, že im myseľ neustále pracuje, majú množstvo negatívnych myšlienok. Neustále hodnotia a posudzujú, škatuľkujú, majú silného vnútorného kritika. Ďalší klienti prichádzajú s tým, že sa chcú naučiť žiť v prítomnosti. Iní majú úzkostné stavy, lebo sa neustále obávajú o budúcnosť. Niektorí sú na pokraji vyhorenia, pretože sa zacyklili vo svojich nevedomých vzorcoch a zabudli sa rešpektovať a pestovať kontakt so sebou. A je krásne vidieť, že to naozaj funguje.

4. Veľmi dobre vieme, že stres je veľkým nepriateľom nášho zdravia. Stresu a stresovým situáciám sa však nevyhneme. Ako mať stres pod kontrolou?

Stres je dôsledok toho, ako vnímame to, čo sa deje v nás a okolo nás, aký význam tomu pripisujeme, ako si to interpretujeme. Veľmi jednoducho povedané: aké máme vzorce myslenia, tak veľmi sa stresujeme.

Na to, aby sme lepšie zvládali stres, potrebujeme začať od seba. Často ľudia zmenia prácu, ak sa v nej cítia vystresovaní. No, nestresuje nás samotná práca, ale to, ako nad tou prácou premýšľame. A keď zmenia prácu, po pár mesiacoch sú znova vystresovaní. Prečo? Lebo sa snažia zmeniť vonkajší svet. Namiesto toho, aby zmenili svoj vnútorný svet.

Často hovorím: „Nauč sa pracovať so svojím vnútorným svetom a vonkajší svet sa pohne sám.“ Zakladateľ mindfulnessu Jon Kabat Zinn povedal: „Vlny nezastavíš, ale môžeš sa naučiť surfovať.“ Často nevieme ovplyvniť, čo sa deje vonku a čo k nám v živote prichádza, ale vieme zmeniť svoj postoj k tomu a tým aj to, ako na to odpovieme. A tu preberáme svoj život do vlastných rúk.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články